– Kokia jūsų profesija, galbūt randate bendrų taškų tarp profesinės veiklos ir hobio?
– Esu slaugytoja. Teikiu integralią pagalbą negalią turintiems žmonėms. Darbas nelengvas, tačiau man patinka padėti likimo nuskriaustiems žmonėms. Aš jiems ir pomidorų atvežu – jų būna tiek daug, kad dalijuosi su visais. Smagu matyti, kaip jie nustemba ir džiaugiasi – tokių juodų ar dryžuotų pomidorų jie nematė per visą savo gyvenimą. Pomidorai į mano gyvenimą atėjo prieš 20 metų, o veislinių pomidorų pasaulį atradau prieš 15 metų. Tuo metu pasiūla buvo menka, dauguma pomidorų buvo hibridai, kurių skonis man labai nepatiko. Todėl pradėjau ieškoti įvairovės užsienio rinkose ir radau tiek daug veislių, kad visų išbandyti ir gyvenimo neužtektų.
– Kada ir kaip pradėjote užsiimti pomidorų auginimu?
– Pradėjus auginti veislinius pomidorus, kitų tikrai nebesinori. Žavi spalvų įvairovė, o skoniai – nuo saldžių su vaisių natomis iki netikėtų, su umami skoniu pabaigoje, kuris labai ypatingas ir suteikia nepakartojamą malonumą. Umami – tai „malonumo esmė“, jį atrado japonų mokslininkai. Šis skonis pasiskirsto per visą liežuvį, išlieka ilgiau nei kiti skoniai ir sukelia apetitą žadinantį pojūtį. Auginti tokius pomidorus buvo nuostabi patirtis. Auginau visų penkių ‘Dwarf Gondwana’ serijos veislių pomidorus ir visi jie stebino ne tik skoniu, bet ir išvaizda bei derlingumu.
– Kuo išskirtiniai jūsų auginami pomidorai? Ar turite kokią nors mėgstamą veislę?
– Auginu pomidorus tiek lauke, tiek šiltnamyje, taip pat ir vazonuose, nes mano sūnui Kerniui labai patinka vyšninių pomidorų skonis. Praėjusią vasarą lauke augo daugiau nei 20 Dwarf tipo pomidorų daigų. Jie – mano numylėtiniai. Kasmet ieškau naujų veislių, nes jie visada stebina savo derlingumu ir unikaliu skoniu. Dwarf žodis reiškia „nykštukas“. Dėl krūmo aukščio ir nereiklumo šie pomidorai yra patogūs auginti balkonuose, terasose, ant palangių. Pasižymi vaisių formos, dydžio ir spalvų įvairove. Dauguma Dwarf tipo pomidorų yra labai kompaktiški, jų krūmo aukštis siekia 60–140 cm, o šaknų sistema yra mažesnė nei įprastų pomidorų. Jų yra ir apie 500 g siekiančiais vaisiais, ir vyšninio tipo, ir vidutinių, tamsiai žalia, raukšlėta, tvirta, lyg plastikine lapija, storu stiebu. Tai labai patogūs augalai, nes jie puikiai dera ne tik lauke ir šiltnamiuose, bet ir vazonuose, balkonuose bei ant terasų. Jie labai simpatiški, jų daigeliai auga lėtai, todėl reikia sėti jau sausio pabaigoje–vasario pradžioje. Dėl šviesos trūkumo jie nelinkę išstypti, kaip kiti pomidorai, todėl lieka kompaktiški ir tvirti. Jie formuoja krūmo formą ir gerai dera, jei tinkamai prižiūrimi.
– Kokie yra pagrindiniai pomidorų sėjos momentai, į ką būtina atkreipti dėmesį?
– Apie sėją galiu pasakyti tiek, kad labai svarbu tinkama temperatūra – 22–25 °C ir drėgmė. Žemė turi būti puri, laidi orui, tinkama daigams sodinti. Pomidorų sėklos sėjamos pusės centimetro gylyje. Išdygus reikia mažinti temperatūrą, kad neišstyptų, jei nėra galimybės išnešti į vėsesnę vietą, kur oro temperatūra 15–18 °C laipsnių, reikia palikti pravirą langą. Daigus pikiuoju, kai jie turi 3–4 tikruosius lapelius, ir persodinu į didesnius vazonėlius. Svarbus talpos dydis – aš sodinu į 1 l talpas, nes tai svarbu šaknų vystymuisi ir būsimam derliui. Žmonės pasodina į mažus indelius, pvz., nuo grietinės, ir vėliau stebisi, kad derlius užaugo mažas. Viskas prasideda nuo daigo. Juk pirmiausia daigas turi būti sveikas, teisingai užaugintas, tinkamai auginamas, su gerai išsivysčiusiu šaknynu ir jis visada duos gerą derlių. Atėjus balandžio mėnesiui, jei oro sąlygos leidžia, išnešu į šiltnamį, naktimis šildau. Taip užauga stiprūs, tvirti ir sveiki daigai, kurie duoda gerą derlių.
– Kokie yra pomidorų sodinimo ypatumai?
– Sodinu pomidorus savaip. Į duobes visada dedu žalių dilgėlių sluoksnį, kad augančios šaknys pasiektų šias natūralias trąšas. Taip pat beriu saują žuvų miltų, gerą saują biohumuso, pelenų ir organinių trąšų granulių, viską sumaišau su kompostu. Tai leidžia mažiau tręšti pomidorus lysvėje. Karštu oru būtina tręšti kalciu, bet karštis blokuoja jo pasisavinimą per šaknis, tad purškiu kalcio tirpalą, paruoštą pagal rekomendacijas. Lauke Dwarf tipo pomidorų derlius mane visada stebina – reikia tik gerų atramų, kad vėjai neišlaužytų stiebų. Vazonuose taip pat auginu, tik juose augančius pomidorus tręšti reikia po kokio mėnesio, nes nuo dažno laistymo dalis maistinių medžiagų išsiplauna. Tada laistau skystomis organinėmis trąšomis.
– Kas svarbu pomidorus auginant lauke?
– Renkuosi tokių lauko veislių pomidorus, kad jie būtų prisitaikę prie ekstremalių oro sąlygų ir duotų derlių bet kokiu oru. Dauguma šių veislių rinktos iš viso pasaulio, išbandytos mūsų sąlygomis, ir drąsiai galiu teigti, kad, pasodinus šių veislių pomidorus, derlius yra garantuotas. Jie nereikalauja daug priežiūros, jei nenori, jų nereikia genėti, nors aš šiek tiek praretinu, dėl geresnio vėdinimo. Lauko pomidorai labai gerai mezga, jų skoniai tikri, tokie, kokius prisimename iš vaikystės. Jų yra saldesnių, gerai subalansuotų, kurie man labai patinka, nes jaučiasi pomidorinė gaiva su saldumo natele.
Lauke pomidorus visada mulčiuoju nupjauta žole. Tai puikus būdas išlaikyti drėgmę gilesniuose žemės sluoksniuos, be to, pūvant mulčiui, šaknys gauna maisto medžiagų. Gerai ir dėl to, kad nebereikia ravėti, o to labai nemėgstu.
– Kuo ypatingas pomidorų auginimas šiltnamyje?
– Šiltnamyje auginamiems pomidorams taikau tą pačią metodiką, kaip ir lauke –mulčiuoju, taikau teisingą sodinimo praktiką ir, žinoma, labai svarbu užtikrinti gerą vėdinimą. Daigus sodinu 60 cm atstumu, kad užtikrinčiau gerą ventiliaciją. Pomidorai mėgsta švelnų skersvėjį, todėl būtina, kad oras gerai cirkuliuotų ir vėjas švelniai linguotų augalus. Tai kartais gali būti sudėtinga, nes daug žmonių šiltnamius stato neteisinga kryptimi, nesigilindami, iš kurios pusės dažniausiai pučia vėjas. Be gero vėdinimo išlaikyti sveiką derlių gali būti labai sunku – puola ligos, kondensatas kaupiasi ant lapų, o tai kenkia augalams.
Mano šiltnamis yra erdvus ir aukštas – beveik 4 m aukščio, su durimis keturiose pusėse. Dėl to užtikrinama nuolatinė oro cirkuliacija, o derlius būna gausus ir sveikas. Niekada nenaudoju chemijos pramonės produktų, nes stengiuosi auginti kuo natūraliau.
Laistymas šiltnamyje taip pat turi savo ypatumų – pomidorai nemėgsta, kai šaknys būna nuolat šlapios. Laistyti reikia gausiai, tačiau retai. Jei mulčio sluoksnis storesnis, užtenka laistyti kartą per savaitę, būtent taip aš ir darau.
– Kokius naudojate tręšimo būdus, kad užtikrintumėte gerą derlių?
– Labai svarbu nepamiršti patręšti kalciu per lapus, kad išvengtume galiukų puvimo. Šiltnamyje tai ypač svarbu, nes didelis karštis blokuoja kalcio pasisavinimą per šaknis, kaip ir kalio. Juos purškiu per lapus atskirai, nes, kai naudojami kartu, jie blokuoja vienas kito pasisavinimą.
Daugelis klausia, kaip išlaikyti sveikus daigus lauke, nes kartais jie suserga – užpuola maras, nuodija lapus ir derliaus nebūna. Atsakymas paprastas – reikia grūdinti daigus, stebėti, kad žemė būtų derlinga, neprastėtų ir neskurstų. Be to, negalima sodinti pomidorų šalia bulvių, nes nuo jų dažnai suserga. Taip pat svarbu laiku nuimti derlių ir stebėti orus –
kai naktys labai atvėsta, o dienos ir nakties temperatūrų skirtumai dideli, geriau išrauti pomidorus ir nokinti juos dėžėse.
Aš visada stiprinu daigus natūraliomis apsaugos priemonėmis. Stiprūs daigai nesuserga, ir taip galima džiaugtis derliumi lauke iki pat rugsėjo mėnesio. Viena tikrai veiksminga priemonė – „Trihodermas“. Tai natūralus grybelis Trichoderma viride, plačiai naudojamas ekologinėje sodininkystėje. Ši grybelio rūšis ypač naudinga augalams, nes ji geba kontroliuoti kenksmingų grybelių ir bakterijų, tokių kaip Fusarium ir Phytophthora, plitimą, užtikrindama augalų sveikatą. Be to, „Trichodermas“ pagerina augalų šaknų sistemą, padeda geriau pasisavinti mineralus ir vandenį iš dirvos bei sumažina stresą, keliamą aplinkos pokyčių ir pažeidimų. Tai tikrai veikia.
– Ar tenka kovoti su pomidorų kenkėjais?
– Dar vienas aktualus dalykas – apsaugoti daigus nuo grambuolių lervų. Aš naudoju užkrėstus grūdus, kuriuos dedu į duobes, sodindama daigus. Tai natūrali ir veiksminga priemonė, nes be jų sunaikintų visą mano derlių.
Prieš metus, kai atsikrausčiau į savo sodybą, kovoti su grambuoliais buvo tikras iššūkis. Jų ten buvo tiek daug, kad, kiek kasdavai, tiek ir rasdavai. Viską sodinau su tais užkrėstais grūdais, ir ten, kur jų nekliuvo, viskas pražuvo. Būdavo, kad grūdų trūkdavo, o pirkti jau nebuvo galimybės, nes sodinau tiek daug, kad jų nepakako. Grūdai veikia dvejus metus, jų nereikia iškasti, o šilt-
namyje juos naudoju kas sezoną. Tai tikrai veiksmingas ir patikimas būdas apsaugoti augalus nuo grambuolių ir išsaugoti derlių.
– Pomidorų auginimas – tai...
– Pomidorų auginimas man – nuolatinis ieškojimų ir atradimų kelias, kuris veda į priekį, padeda atsipalaiduoti po darbo dienos, pailsėti ir suteikia ramybę, kurios taip ieškau. Tai hobis, kuris ne tik padeda nusiraminti ir išvalyti mintis, bet ir teikia daug džiaugsmo. Jei negalėčiau auginti pomidorų, auginčiau rožes ir bijūnus – jų turiu, bet dar ne tiek, kiek norėčiau. Be to, labai mėgstu fotografiją, todėl viską, ką auginu, ir fotografuoju. Kasmet taip pat kuriu mandalas iš pomidorų – tai tikra atgaiva akims ir sielai, tarsi meditacija, ramina ir suteikia vidinės pusiausvyros.
– Asmeniniai pasiekimai ir iššūkiai?
– Auginu ir auginsiu pomidorus, nuolat ieškodama naujų, dar neišbandytų veislių, nes jų kasmet pasaulyje vis daugiau. Nuolat siekiu rasti sprendimus, kaip sveikai ir teisingai auginti pomidorus. Sodininkystė ir technologijos nuolat tobulėja, atsiranda naujovių, kurias smagu išbandyti. Manau, kad greitai šiltnamių gali ir nebereikėti, nes klimatas šyla – šiltnamio veislės puikiai auga ir lauke. 2022 m. auginau per šimtą šiltnamio veislių pomidorų lauke, ir derlius buvo stulbinantis. Liko daug daigų, kuriuos paprastai atiduodavau, tačiau šį kartą niekas jų nenorėjo imti, tad pasodinau visus lauke. Derlius buvo net geresnis nei šiltnamyje!
– Kokias pomidorų veisles rekomenduojate?
– Norėčiau pristatyti išskirtinius Dwarf pomidorus, kuriuos auginau praėjusį sezoną. Esu auginusi daug Dwarf veislių pomidorų, tačiau tokio skonio, kokį atradau šiuose pomidoruose, nepatyriau niekada anksčiau. Tai ‘Dwarf Gondwana’ serija, kurią sudaro penkios veislės. Auginau visų jų pomidorus ir labai džiaugiuosi, nes jų skonis tiesiog nepakartojamas – valgant jis ilgai išlieka burnoje, pamažu tirpdamas ir suteikdamas neįtikėtinų pojūčių. Juk valgymas yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, todėl reikia mėgautis maistu ir viskuo, ką jis mums teikia.
Labiausiai verti dėmesio ‘Dwarf Gondwana’ serijos pomidorai: ‘Dw. Gondwana Thunder’, ‘Dw. Gondwana Lava’, ‘Dw. Gondwana Moon’, ‘Dw. Gondwana Rose’, ‘Dw. Gondwana Lightning’. Šios veislės tikrai patiks pomidorų gurmanams ir visiems, ieškantiems kažko ypatingo ir nepakartojamo.
Ne mažiau dėmesio verta žemaūgė, itin derlinga Dwarf tipo pomidorų veislė ‘Dw. Stony Brook Heart’.
Rekomenduoju lauke auginti itin ankstyvas pomidorų veisles ‘Geisha’, ‘Sub Arctic Plenty’, ‘Sladkyj Pončik’, ‘Yamal’, ‘Sibirskyj Rannyj’, ‘Jabloki na Sniegu’, ‘Vzryv’, ‘Seven Gnomes’.
Sezono neįsivaizduoju be vidutinio ankstyvumo veislės ‘Slyvka Gurman’.
Keletas paėjusį sezoną labai nustebinusių šiltnamyje derėjusių pomidorų veislių, tai: ‘Amazon Chocolate’, ‘Thunder Mountain’, ‘Chupa Chups Pink’, ‘Jaune Du Lac De Bret’ veislės.
– Kuo dar gali būti ypatingi ir naudingi pomidorai?
– Pomidorai gali būti ypatingi ir naudingi ne tik dėl savo skoninių savybių, bet ir dėl jų maistinės vertės. Man ypač patinka pomidorai, turintys antocianino – šios veislės yra ne tik labai išskirtinės išvaizdos, bet ir turi nepakartojamą skonį. Antocianinas yra galingas antioksidantas, kuris apsaugo daugelį mūsų kūno sistemų, padeda kovoti su uždegimais ir kovoja su laisvaisiais radikalais. Šie junginiai turi bene stipriausią fiziologinį poveikį iš visų žinomų augalų medžiagų, todėl yra naudingi sveikatai.
Auginau ir paprikas, turinčias daug antioksidantų, ir jos tikrai yra labai skanios – neįmanoma atsivalgyti. Be to, jas auginant, galima stebėti, kaip jos keičia spalvą, ir tai yra ne tik estetiškas, bet ir džiuginantis procesas. Taigi tiek pomidorai, tiek paprikos, turintys antioksidantų, yra puikus pasirinkimas tiek dėl skonio, tiek dėl naudos sveikatai. Auginant tokius augalus, džiaugiasi ne tik kūnas, bet ir siela.
Daivos RAMEIKIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.