Columbus +9,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024
Columbus +9,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024

Populiarėja žirgų terapija

2024/07/28


Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar terapijos būdų. Raidos, nervų sistemos, motorikos sutrikimų turinčių vaikų tėvų dėmesį atkreipia žirgų asistuojama terapija. Hipoterapeutus ruošia Klaipėdos universitetas (KU), o itin populiarėjančios srities studentų praktikos bazei MB „Holistinis ugdymas“ suteikta licencija. Čia terapijas veda profesionalios kineziterapeutės, hipoterapeutės Giedrė Radzevičienė ir Rita Gikarienė. Pastaroji žiniomis dalijasi ir su KU studentais bei dėstytojauja Sveikatos mokslų fakulteto Holistinės medicinos ir reabilitacijos katedroje.

Anot R. Gikarienės, ganėtinai naujos ir dar tik populiarėjančios papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros (PASP) srities Lietuvoje įstatyminė bazė iki šiol tebeformuojama, tad įstaigų licencijavimas bus privalomas nuo 2025 metų pradžios.

„Paslaugas jau teikiame penkti metai. Tuo metu, kai pradėjom veiklą nei leidimų, nei licencijų nereikėjo. Jei išmanei šią veiklą – galėjai vesti užsiėmimus be kažkokių papildomų reikalavimų. Iš kitos pusės, manau, sprendimas licencijuoti tuo užsiimančias įstaigas yra geras ir protingas. Ne kartą teko girdėti, kad žirgynų atstovai skelbia apie vykdomas hipoterapijos paslaugas, o tai į terapiją net nepanašu, tiesiog užsodindavo vaikus su balnais ant žirgų ir leisdavo jiems joti“, – sako hipoterapeutė R. Gikarienė.

Anot R. Gikarienės, asistuojamoji gyvūnų terapija, šiuo atveju hipoterapija, padeda ugdyti ir socializuotis negalią turintiems vaikams. Žirgų terapija padeda vaikams, kuriems diagnozuotas autizmas, Dauno liga, kalbos suvokimo ar mišrūs raidos sutrikimai. Terapija neišgydo, nepašalina paties sutrikimo, tačiau padeda prisitaikyti ir su tuo gyventi. Esminis žirgų asistuojamos terapijos elementas yra arklio judesys. Judėjimas paveikia raitelio sensorinę, motorinę ir nervų sistemas.

„Terapijos metu nenaudojamas balnas, klientas nevaldo žirgo. Jojimas trunka 25 minutes, jo metu vietoje tradicinio balno naudojamas paklotukas ir rankena, kur vaikas gali įsikibti. Terapijos esmė, kad būtų kuo mažesnis atstumas tarp žmogaus dubens ir žirgo nugaros, tas trimatis judesys ir sukelia terapinį efektą. Užsiėmimai pritaikomi labai individualiai, atsižvelgiant į vaiko poreikius: psichologinius, sensorinius, fizinius sutrikimus. Taip pat atliekami tam tikri pratimai šalia žirgo, atsipalaidavimas, žirgo šukavimas ir maitinimas“, – apie terapiją pasakoja hipoterapeutė.

KU tęstines hipoterapijos studijas gali pasirinkti įgiję aukštąjį išsilavinimą arba jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus medicinos, reabilitacijos, odontologijos, burnos priežiūros, visuomenės sveikatos, mitybos, farmacijos, biologijos, genetikos, mikrobiologijos, molekulinės biologijos, biofizikos, biochemijos, veterinarijos, socialinio darbo, psichologijos, sociologijos, antropologijos, pedagogikos, edukologijos arba andragogikos studijas.

Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros mokymų programa trunka iki 1 metų. Ją baigus išduodamas studijų pažymėjimas, kuriame nurodoma, kad klausytojas įgijo teisę vykdyti licencijuojamą (PASP) veiklą.

Be hipoterapijos, galima rinktis ajurvedos, akupunktūros, apiterapijos, delfinų terapijos, endobiogenetikos, fitoterapijos, hirudoterapijos, kaniterapijos, kūno aromaterapijos tęstines studijas.

hipoterapija

Klaipėdos universiteto informacija

Dalintis