„Šiandien žengiame dar vieną žingsnį bendroje Lietuvos ir Šveicarijos kelionėje. Jau tris dešimtmečius sėkmingai bendradarbiaujame ir remiame Lietuvos siekį stiprinti medicinos paslaugų kokybę. Džiaugiuosi, kad ankstesnės Šveicarijos investicijos padėjo Lietuvai sumažinti naujagimių mirtingumą, o nėščiųjų ir gimdyvių pasitenkinimas stacionariomis sveikatos priežiūros paslaugomis reikšmingai išaugo. Tai tęsime ir toliau“, - kalbėjo Šveicarijos ambasadorius Lietuvai Martin Michelet.
Sveikatos apsaugos ministrė dr. Marija Jakubauskienė sakė, kad naujas Šveicarijos finansinis įnašas Lietuvai reiškia ne tik investicijas, bet ir dvišalio bendradarbiavimo sveikatos labui puoselėjimą.
„Vertindama Šveicarijos institucijų ir specialistų patirtį akušerijos ir vaikų sveikatos priežiūros srityse, neabejoju, kad programos dvišalio bendradarbiavimo veiklos pagerins Lietuvos sveikatos priežiūros specialistų kompetencijas bei atneš naujus kokybinius pokyčius Lietuvos sveikatos sistemoje“, – teigė dr. M. Jakubauskienė.
Naujojoje programoje dėmesys bus skiriamas nėščiųjų ir pagimdžiusiųjų moterų sveikatai, ankstyvajai vaiko raidos sutrikimų diagnostikai ir holistinei pagalbai šeimai. Programos lėšomis pagerintomis sveikatos priežiūros paslaugomis galės pasinaudoti visi Lietuvos vaikai iki 7 metų. Programos operatoriumi paskirta Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kuri bus atsakinga už tinkamą programos įgyvendinimą ir atsiskaitymą donorams, o vienintelį programos projektą įgyvendins Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos.
„Su pasididžiavimu dar prisimename 2007–2012 m. Šveicarijos ir Lietuvos bendradarbiavimo programos finansinį laikotarpį, kai buvo įgyvendintas ne vienas Lietuvai reikšmingas projektas, kurių poveikį pacientai tebejunta ir šiandien. Džiaugiamės, kad ir šią naują programą patikėta administruoti mums, CPVA. Glaudžiai bendradarbiausime su donorais, projektų vykdytoju, partneriais ir visais suinteresuotaisiais, kad šios investicijos atneštų realių pokyčių“, - sakė CPVA direktoriaus pavaduotoja Sandra Remeikienė.
Šiandien pasirašyta sutartis žymi reikšmingą etapą Lietuvos sveikatos priežiūros sistemoje. Kauno klinikoms patikėta išskirtinė misija – įgyvendinti plačios apimties projektą, kuris tęs jau tris dešimtmečius trunkančią partnerystę su Šveicarija ir prisidės prie nuoseklaus motinos ir vaiko sveikatos priežiūros paslaugų gerinimo.
„Bendradarbiavimas su Šveicarija yra tvirtas pamatas, kuriuo remiamės siekdami, kad naujausios medicinos žinios ir aukščiausios kokybės paslaugos pasiektų kiekvieną besilaukiančią moterį, mamą bei vaiką visoje Lietuvoje. Esame pasirengę atsakingai vykdyti šį projektą, užtikrinti pažangias gydymo galimybes ir dar labiau sutvirtinti bendradarbiavimo ryšius su tarptautiniais partneriais. Galutinis mūsų visų tikslas – bendromis jėgomis kurti sveikesnę ir visapusiškai saugesnę ateitį Lietuvos žmonėms,“ – sako prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų generalinis direktorius.
Projekto metu planuojama įsigyti medicininės diagnostikos ir gydymo įrangos, apmokyti beveik 11 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų, atnaujinti ir sukurti naujas diagnostikos ir gydymo metodikas. Taip pat suplanuotas bendradarbiavimas su Šveicarijos institucijomis bei ekspertais, dalijantis gerąja patirtimi, diegiant naujoves bei gerinant asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą.
Programa „Motinos ir vaiko sveikata bei gerovė“ bendrai finansuojama Antrojo Šveicarijos įnašo ir Lietuvos biudžeto lėšomis. Programai įgyvendinti skirta 36,2 mln. eurų, iš kurių 34,2 mln. eurų – programos projekto įgyvendinimui. Renginį organizavo Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) kartu su Šveicarijos ambasada, Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikos.
CPVA informacija