„Nedidelis pramonės lūkesčių gerėjimas rodo ir prisitaikymą prie naujų rinkų, ir gerėjančius lūkesčius dėl prieigos prie kapitalo, t. y. gana sparčiai mažinamų palūkanų normų bei vilties, kad jos nesustos mažėti. Tačiau būčiau labai atsargus vertindamas šį nedidelį pagerėjimą kaip tikro atsigavimo ženklus. Nes Europos pramonė, o kartu ir mūsų eksporto rinkos neskuba atsigauti, o Donaldo Trumpo muitų politika apskritai gresia rimtais ekonominiais iššūkiais. Nesiplėsiu, bet padariniai bus labai kompleksiniai“, – teigia LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Ūgtelėjo Lietuvos pramonės įmonių įsitikimas, kad artimiausiu metu augs produkcijos gamyba. Jau net ketvirtadalis įmonių mano, kad jų produkcijos pardavimai artimiausiu metu augs.
Nors eksportas praėjusiais metais sumažėjo (labiausiai dėl reeksporto nuosmukio), Lietuvos pramonės įmonės išlaikė nuosaikų optimizmą. Lietuvos pramonės produkcija 2024 metais, paaugo 4,1 proc., apdirbamosios gamybos produkcija – 4,8 proc. (palyginti su 2023 metais, pašalinus darbo dienų skaičius įtaką). Tačiau eksportas per vienuolika praėjusių metų mėnesių traukėsi 6,3 procentais, palyginti su atitinkamu laikotarpiu 2023 metais.
Eksportas į Europos Sąjungos šalis, kurios yra pagrindinės lietuviškos kilmės prekių eksporto rinkos, šiek tiek padidėjo. Jis 2024 m. sausio–lapkričio mėnesiais augo 1,3 proc., palyginti su atitinkamu laikotarpiu 2023 metais.
Optimizmo suteikia metų pradžioje fiksuotas ir euro zonos pramonės PMI (angl. Purchacing Managers‘s Index), kuris sausio mėn. paaugo iki 46,1 (nuo 45,1 gruodžio mėn.).
Šiek tiek didėjo įmonių turimų užsakymų skaičiai. Jei visus praėjusius metus Lietuvos pramonės įmonės buvo tikros dėl 2,7 artimiausių mėnesių užsakymų, tai šių metų sausį jos jaučiasi tikros dėl 3,1 artimiausių mėnesių užsakymų ir tai geriausias rodiklis nuo 2023 m. rugsėjo mėnesio.
Lūkesčiai dėl naujų darbuotojų samdymo mažėja jau tris mėnesius iš eilės. Per mėnesį gana staigiai blogėjo nuotaikos dėl darbuotojų skaičiaus chemikalų ir chemijos produktų gamybos sektoriuje. Šiuo metu net kas ketvirta minėto sektoriaus įmonė svarsto apie galimą darbuotojų skaičiaus mažinimą artimiausių metu. Net ir sumažėjus energijos išteklių kainoms chemijos pramonės įmonėms jie išlieka brangūs. Konkurencija rinkoje auga, nes, nepaisant draudimo importuoti dujas iš Rusijos, į Europos Sąjungos rinką vis tiek patenka dujų pagrindu pagamintos produkcijos (dažniausiai trąšos).
Slūgsta įtampos tekstilės gaminių, drabužių siuvimo ir metalo gaminių, išskyrus mašinas ir įrenginius, gamybos sektoriuose. Darbuotojų skaičiaus mažinimo tendencijos ten vyravo visus praėjusius metus. Kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių bei baldų gamybos sektoriuose kas trečia įmonė svarsto apie darbuotojų skaičius didinimą artimiausiu metu. Atsigaunanti nekilnojamojo turto rinka, pagyvėję būsto pardavimai yra ir atsigaunančios baldų gaminių paklausos priežastis.
Sausio mėn. pramonės įmonių pajėgumų panaudojimas kiek sumažėjo ir siekė 71,1 proc., (gruodžio mėn. buvo 71,5 procentų). Pramonės pajėgumų panaudojimas nuo 2022 metų gruodžio mėn. nesiekia ilgamečio pajėgumų panaudojimo lygio (75 proc. 2015– 2024 m. sausio mėnesiais). Lietuvos pramonės įmonės prisitaiko prie mažesnių nei ilgalaikis vidurkis pajėgumų panaudojimo. Reikšmingai didesnis nei vidutinis visoje pramonėje sausio mėn. pajėgumų panaudojimas buvo fiksuotas baldų gamybos (86,5 proc.; fiksuotas didžiausias per mėnesį pajėgumų panaudojimo padėjimas, t. y. jie didėjo 24,7 proc. punktais nuo 61,8 proc. gruodžio mėn. iki jau minėtų 86,5 proc. sausio mėn.) ir drabužių siuvimo (84,4 proc.; šiame sektoriuje bendri pajėgumai mažėja, bet jų panaudojimas didėjo) sektoriuose, o reikšmingai mažesnis – kitų nemetalo mineralinių produktų (52,8 proc.), metalo gaminių, išskyrus mašinas ir įrenginius, gamybos (62,4 proc.) ir guminių ir plastikinių gaminių gamybos (62,4 proc.) sektoriuose.
Geresni nei vidutiniškai visoje pramonėje lūkesčiai sausio mėn. buvo fiksuoti kompiuterių, elektronikos ir optinių gaminių gamybos (lūkesčių indeksas sausio mėn. siekė 53,5, gruodžio mėn. – 60,9), tekstilės gaminių gamybos (52,2), gruodžio mėn. – 51,6), baldų gamybos (51,2, gruodžio mėn. – 48,3) ir chemikalų ir chemijos produktų gamybos (49,7, gruodžio mėn.- 47,6) sektoriuose. Tuo tarpu maisto gamybos, drabužių suvimo, medienos bei medienos ir kamštienos gaminių, išskyrus baldus, gamybos, guminių ir plastikinių gaminių gamybos, kitų nemetalo mineralinių produktų gamybos, metalo gaminių, išskyrus mašinas ir įrenginius, gamybos sektorių įmonių lūkesčiai sausio mėn. buvo prastesni nei vidutiniškai visos pramonės.
LPK informacija