Kaunas +16,2 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Kaunas +16,2 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Pietų Europa kenčia nuo gaisrų

2025/07/11


Šią savaitę keliuose Viduržemio jūros regiono Prancūzijos departamentuose vis dar siautėjo smarkūs miškų gaisrai, jau sunaikinę kelis tūkstančius hektarų augmenijos. Tuo tarpu Portugalijoje užfiksuoti rekordiniai karščiai, dėl to išaugo mirčių skaičius, o su gaisrais kovojo ir kaimyninė Ispanija.

Rekordiniai karščiai

Kaip skelbia “Euronews”, birželio pabaigoje žemyninėje Portugalijoje užfiksuota karščiausia kada nors pasiekta temperatūra – 46,6 laipsnio Celsijaus. Portugalijoje per tebesitęsiantį karščio bangą užregistruotos 284 mirties atvejai, pranešė šalies Sveikatos generalinis direktoratas (DGS).

Remiantis preliminariais DGS duomenimis, daugiau nei 70 proc. mirčių, įvykusių nuo birželio 28 d. iki liepos pradžios, buvo vyresni nei 85 metų žmonės.

Yra potenciali rizika, kad šis skaičius gali dar labiau išaugti, nes Alentežo regione prognozuojama aukštos temperatūros rizika.

Portugalijos jūros ir atmosferos institutas nurodė, kad dabartinė karščio banga turėtų tęstis bent iki savaitės šios pabaigos.

Greitosios pagalbos komandos ir greitosios pagalbos automobiliai buvo dislokuoti netoli populiarių turistinių vietų, o meteorologai perspėjo, kad dėl klimato kaitos kylantys ekstremalūs karščiai tampa vis dažnesni ir intensyvesni.

Kadangi temperatūra toliau kyla visą savaitę, didėja susirūpinimas dėl didelių miškų gaisrų. Kai kur jie jau kyla. Nacionalinė civilinės saugos agentūra įspėjo gyventojus laikytis prevencinių priemonių.

Pranešime teigiama, kad kaimo vietovių gaisrų pavojus yra labai didelis, o didžiausias – šiaurės ir centrinės šalies dalies gilumoje bei Algarve.

Gaisras Katalonijoje

Tuo tarpu kaimyninės Ispanijos valdžia dėl toliau siaučiančio miško gaisro uždarė daugiau nei 18 000 šiaurės rytinėje Taragonos provincijoje gyvenančių gyventojų.

Didelėje Ispanijos dalyje paskelbtas didelis pavojus dėl miškų gaisrų, šalyje užfiksuotam karščiausiam birželiui per visą šalies istoriją.

Katalonijos regione, kur yra Taragona, praėjusią savaitę per gaisrą žuvo du žmonės.

Naujausias gaisras kilo pirmadienio rytą atokioje vietovėje netoli Paulso kaimo, kur stiprus vėjas ir nelygus reljefas trukdo gesinti gaisrus, pranešė valdžios atstovai.

Antradienio rytą buvo dislokuotas gelbėjimo karinis dalinys, kuris padėjo daugiau nei 300 ugniagesių, dirbančių rajone. Trečiadienį jiems pavyko lokalizuoti ir suvaldyti gaisrą.

Katalonijos miškininkų duomenimis, gaisras sunaikino maždaug 3 137 hektarus.

Turkijoje suimti padegėjai

Kaip praneša „Al Jazeera“, Vakarų Turkijoje, Izmiro provincijoje, savaitės pradžioje kilo miškų gaisrai, kuriuos kurstė stiprus vėjas. Ugniagesiai, padedami lėktuvų, kovojo su liepsnomis. Vietos valdžia pranešė, kad atsargumo sumetimais buvo evakuoti penki Seferihisaro rajono rajonai.

Pareigūnų teigimu, per pastarąją savaitę ugniagesiai gesino daugiau nei 600 gaisrų sausros nuniokotoje šalyje.

Turkijos vidaus reikalų ministras Ali Yerlikaya pranešė, kad Turkijos valdžia suėmė 10 įtariamųjų, susijusių su praėjusią savaitę visoje šalyje kilusiais miškų gaisrais.

Vakarinėje pakrantės Izmiro provincijoje siautėję miškų gaisrai nusinešė mažiausiai trijų žmonių gyvybes.

Gaisras prie Narbono

Prancūzijoje netoli Narbono, Odo departamente, kurį per praėjusią savaitę nuniokojo net trys miškų gaisrai, daugiau nei tūkstantis ugniagesių iš visos Prancūzijos atvyko gesinti gaisro, kuris nuo pirmadienio apėmė daugiau nei 2100 hektarų miško, praneša francebleu.fr. Šį trečiadienį 20 val. gaisras buvo lokalizuotas, o 150 ugniagesių liko vietoje per naktį, kad stebėtų ir pašalintų likusius židinius. Pasak Odo prefekto Christiano Pouget, trečiadienio vidurdienį daugiau namams grėsmė negrėsė.

Pirmadienį Korbjero vynuogyne kilęs gaisras labai greitai išplito per išdžiūvusią augmeniją, pučiant iki 90 km/h siekiančiam vėjui.

Šeši ugniagesiai patyrė nedidelius sužalojimus, o keturi civiliai, tarp jų vienas vaikas, buvo nugabenti į ligoninę. Nugaišo trys arkliai, sudegė dirbtuvės ir arklidė, iš dalies apgadinti šeši namai, koplyčia ir tvartas.

Pirmadienio popietę tūkstančiams Narbono ir kaimyninių Bažo bei Peiriko de Mero miestų gyventojų buvo nurodyta izoliuotis, kai gaisras artėjo prie 50 000 gyventojų turinčio miestelio. Antradienio vakarą Narbono gyventojams galiojusios karantino priemonės buvo atšauktos. Pirmadienį dėl gaisro Fontfroido abatijos darbuotojai buvo priversti evakuoti apie 100 lankytojų, prieš tai uždarę juos bažnyčioje.

Gaisras prie Marselio

Vietos valdžia pranešė, kad antradienį Marseliui grėsmę sukėlęs smarkus gaisras, kurį kurstė užsitęsusi karščio banga ir smarkus vėjas, nuo trečiadienio popietės yra lokalizuotas. Liepsnos čia apėmė daugiau nei 70 hektarų plotą. Iš viso regione vis dar mobilizuoti 700 ugniagesių.

Trečiadienį Ekso prokuratūra patvirtino, kad gaisras „kilo atsitiktinai“ , jį sukėlė „automobilis, kuris užsidegė važiuodamas“ greitkeliu A55.

Pareigūnai antradienio popietę paprašė Marselio priemiesčio Pennes-Mirabeau gyventojų likti namuose. Trečiadienio rytą valdžia pranešė, kad jau galima nepaisyti karantino. Pasak vidaus reikalų ministro, iš viso buvo evakuoti 400 žmonių, įskaitant 71 slaugos namų Pennes-Mirabeau gyventoją.

15 000 Marselio 16-ojo rajono gyventojų taip pat buvo paprašyta izoliuotis, nes gaisras kėlė grėsmę namams šiauriniuose rajonuose. Gaisras, greitai pasiekęs antrą pagal dydį Prancūzijos miestą, sukėlė paniką tarp gyventojų.

Prefektūra suskaičiavo, kad į sužeistųjų surinkimo punktą atvyko 249 žmonės: „206 nenukentėjo, 43 – santykinai skubios pagalbos, iš jų 16 – nugabenti į vietos ligonines“. Pareigūnai taip pat suskaičiavo 28 ugniagesius, patyrusius lengvų sužalojimų, iš jų 6 – nugabentus į ligoninę, ir 26 policijos pareigūnus, patyrusius lengvų sužalojimų, „daugiausia dėl dūmų įkvėpimo“, iš jų du – hospitalizuoti.

Nukentėjo 71 pastatas, „įskaitant 68 namus“, iš kurių „dešimt buvo sugriauta“. „Taip pat nukentėjo du sandėliai ir apie penkiolika transporto priemonių“, – pranešė regiono prefektūra.

Gaisras Gardo departamente

Montdardiero gaisras (Gardo departamente), apėmęs 500 hektarų plotą, buvo paskelbtas lokalizuotu trečiadienio popietę po 24 valandas trukusio gesinimo. Per gaisrą žmonės nenukentėjo, infrastruktūrai ar namams nebuvo padaryta žalos. Ugniagesiams pavyko pasiekti paskutinius gaisro pakraščius. Jie dirba iki sutemų. Tikimasi, kad stebėjimo grupė liks vietoje visą naktį. Iš viso gesinime dalyvavo iki 160 ugniagesių ir apie penkiasdešimt transporto priemonių.

Gaisras kilo netoli D413 departamento kelio, netoli Le Barralio, departamento pietvakariuose. Ugnis greitai išplito į Rougo miestą.

Departamento pietuose, Vauvert miestelyje, ankstyvą popietę taip pat buvo suvaldytas kitas gaisras, apėmęs aštuonis–dešimt hektarų plotą, pranešė ugniagesiai.

Gaisrai Hero provincijoje

Gaisras Kastelnau de Gere (Hero provincijoje), dėl kurio antradienį buvo laikinai uždarytas A9 greitkelis tarp Seto ir Agdo, trečiadienį buvo suvaldytas, o visą naktį buvo mobilizuota 417 ugniagesių gelbėtojų ir 130 transporto priemonių, praneša vietos portalas. A9 greitkelis, svarbus maršrutas tarp Ronos slėnio ir Ispanijos, eismui vėl atidarytas antradienio vakarą.

„Išdegė 400 hektarų, iš viso 700 hektarų plote, 3,5 km2“, – sakė Hero prefektas François-Xavier Lauch. Apie nukentėjusiuosius ar aukas nepranešama. Antradienį kilo devyni gaisrai, keli iš jų „susiję su mėtomomis cigarečių nuorūkomis“.

„Keletas gaisrų yra susiję su cigarečių nuorūkomis, mėtomomis ant A9 greitkelio “, – trečiadienį pareiškė departamento prefektas, o antradienį departamente kilo net devyni gaisrai“. Prefektūra prašo žmonių laikytis „ugnies naudojimo taisyklių: nedegioti ugnies be reikalo, nemėtyti cigarečių nuorūkų“. Valdžia taip pat ragina gyventojus ir turistus „nekepti kepsnių natūraliose teritorijose“.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis