Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Prancūzijos pomidorų augintojai: išliks ar bus išstumti iš vidaus rinkos?

2023/10/25


Vis daugiau šiltųjų kraštų produkcijos nugula į prekybos centrų lentynas ne tik Lietuvoje. Grėsmę būti išstumtiems iš vidaus rinkos jaučia ir Prancūzijos pomidorų augintojai. Kol kas jiems pavyksta konkuruoti su atvežtiniais vaisiais ir sėkmingai vystyti verslą, tačiau ateitis kelia daug klausimų.

Viltinga sėkmės istorija

Ouarville mieste, Eure-et-Loire regione Prancūzijoje, šiltnamiuose pomidorus auginantys broliai Alexandre‘as ir Florent‘as Besnard‘ai šią vasarą papasakojo savo verslo istoriją. Pasak jų, verslo idėją 2018 m. sugalvojo norėdami užauginti skanių, kuo ekologiškesnių vaisių, nenaudojant augalų apsaugos priemonių. Šiame regione žemės ūkis daugiausia orientuotas į bulvių ir svogūnų auginimą, broliams norėjosi praplėsti asortimentą, tad pasirinko pomidorus, kurie, jų manymu, yra itin gerai perkami. Tad kaip jiems sekėsi?

2022 m. sausį jie pradėjo sodinti raudonuosius vyšninius pomidorus. Bet tą sezoną Besnard‘ai skyrė labiau mokymuisi nei verslui plėsti. „Kadangi regione šiltnamių apskritai nebuvo, buvo sunku rasti apmokytų darbuotojų“, – portalui Groentennieuws.nl pasakojo Alexandre'as. Bet šie metai prancūzų nenuvylė: liepos viduryje jie džiaugėsi puikiais pardavimais ir gerais klientų atsiliepimais apie gerą jų produkcijos skonį ir kokybę.

„Pirkimo kiekiai tik didėja. Be to, situacija vyšninių pomidorų rinkoje yra geresnė nei pernai“, – teigė A. Besnard‘as.

Alexandre‘as ir Florent‘as 10 ha sklype šiltnamiams skyrė 1,6 ha ir per metus užaugino 500 t vyšninių pomidorų. Šiemet greta raudonųjų pasodino ir geltonųjų vyšninių pomidorų bei vynmedžių, o nuo 2024 m. planuoja dar 1 ha skirti „senosioms“ pomidorų veislėms (‘Noire de Crimée‘ ir ‘Marmande‘ bei ‘Cœur de Bœuf‘) auginti, kad galėtų pirkėjams pasiūlyti didesnį asortimentą.

Ši trumpa brolių Besnard‘ų sėkmės istorija turėtų pagražinti Prancūzijos pomidorų augintojų kronikas, tik ar tikrai bendras vaizdas šioje šalyje toks gražus, kaip gali pasirodyti?

Ko iš tiesų tikėtis pomidorų augintojams?

Prancūzijos nacionalinė pomidorų ir agurkų asociacija tvirtina, kad šalyje pomidorų auginimo plotai pastaraisiais metais mažėja. Vietinę produkciją išstumia atvežtinė, iš Maroko. „Prancūzijos rinkoje marokietiški pomidorai (daugiausia vyšniniai) sudaro 63 proc. visų importuojamų pomidorų“, – remdamasis šalies muitinės duomenimis, rašo portalas AGF.

Prancūzijos žemės ūkio ministerijos 2023 m. rugsėjo 1 d. ataskaitos duomenimis, nacionalinis pomidorų derlius šiemet sumažės 13 proc. iki 457 000 t. Kiti ataskaitos rezultatai rodo, kad bendras pomidorų derlius stabilizuojasi daugiausia dėl to, kad pirkėjams pateikiama daugiau senesnių ir mažesnio derlingumo veislių. Prancūzijoje 2019–2021 m. vietinės produkcijos pasiūla rinkos poreikį tenkina tik 58 proc. Prancūzijos nacionalinė pomidorų ir agurkų asociacija baiminasi, jog roidiklis gali toliau blogėti.

Saulės trūkumas sezono pradžioje ir augančios gamybos sąnaudos verčia augintojus vėlinti pomidorų sodinimą. Tai atsiliepė šių metų prekinei produkcijai. Prancūzijos nacionalinė pomidorų ir agurkų asociacija kaltina politikus, kad augintojai nepagrįstai spaudžiami kovos su plastiko atliekomis. Vajus daro įtaką pakavimo sektoriui ne tik Prancūzijoje, bet ir visoje Europoje.

Tuo pat metu, pasak Prancūzijos nacionalinės pomidorų ir agurkų asociacijos, Maroko pomidorų sektorius klesti, šį sezoną vėl pasieks rekordinių rodiklių. Marokas į Europą eksportuoja daugiau nei 700 000 t pomidorų, iš kurių 51 proc. patenka į Prancūziją.

Beje, marokietiškiems pomidorams gali būti naudingi itin palankūs prekybos susitarimai ir tai, kad nėra aiškaus kilmės ženklinimo. Tokie dalykai, žinoma, itin piktina Prancūzijos augintojus.

Apie tai jie garsiai kalbėjo jau 2022 m., įvairiuose prekybos centruose buvo surengtos dvi „ženklinimo kampanijos“. Pirmoji įvyko pernai rugsėjį, o antroji – šių metų birželio pradžioje. Tuomet augintojai kritikavo marokietiškų pomidorų gausą parduotuvių lentynose, kilmės pakuočių panašumą ir prašė Prancūzijos tiekėjų reklamuoti prancūziškos kilmės produkciją.

Be to, prancūzai prašo vyriausybės parengti realų plėtros ir investicijų planą bei skirti daugiau paramos šalies pomidorų šiltnamių renovacijai.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis