Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

Pexels.com nuotr.

Pražydo nuodingasis paprastasis žalčialunkis

2025/03/29


Anksti pavasarį, lapams dar nesužaliavus, lapuočių ir mišriuose miškuose galima pamatyti nedidelį krūmą, kuris pražįsta aštriai kvepiančiais rožiniais, violetiniais žiedais. Tai nuodingasis paparastasis žalčialunkis! Susipažinkime, kas jis?

Paprastasis žalčialunkis – Daphne mezerum L. – dar vadinamas raudonžiedis žalčialunkis, mešlunkis, mešlankis, mėšlungė, mėšlungis, meštalungė, pipirmedis, plaštalunkis, žalčio lunkas, žalčiolunkis, žaltlunkis, žalčiolungis, vilkakarnis. Paplitęs Europje, Vakarų Sibire, Kaukaze, Mažojoje Azijoje. Lietuvos teritorijoje kiek retesnis Klaipėdos krašte, pajūryje, o kitur dažnas, auga lapuočių ir mišriuosiuose miškuose, geriausiai įsitvirtina derlinguose, apydrėgniuose dirvožemiuose, paprastai aptinkami pavieniai augalai, tai ypač gerai matyti ankstyvą pavasarį, kai miškuose vyrauja pilka ir rusva spalvos.
 
Paprastasis žalčialunkis timelėjinių (Thymelaeaceae) šeimos krūmas, kuris užauga iki 1,5 m aukščio. Jo žievė šviesiai rusvai pilka, ūgliai apvalūs, kiek žvilgantys, lankstūs. Lapai pilkšvai žali, apačia šviesesnė, rudenį pagelsta labai anksti, paprastai jau rugsėjo mėnesį jie nukrinta. Žiedai rausvi, retai būna gelsvai balti, pavieniai arba po kelis išsidėstę išilgai šakelės, kvepia aštriai. 

Žalčialunkis žydi anksti pavasarį –  kovo – balandžio mėnesiais, dar prieš skleidžiantis lapams. Todėl, kai miškuose dar niekas nesužaliavę ir nežydi, šie augalai mus vilioja savo rožiniais, violetiniais žiedais. 

Birželio pabaigoje – liepos mėnesį galime grožėtis žalčialunkio raudonomis „uogomis“ – iš tikrųjų tai žalčialunkio vaisiai – kaulavaisiai, kurie subręsta ir netrukus nukrenta. Praeidami pro šalį tik pasigrožėkime jais, galime nufotografuoti, bet neskinkime ar juo labiau nesugalvokime jų išsikasti ir pasisodinti savo soduose, nes tai griežtai draudžiama. 

Šis augalas gražus, viliojantis, bet labai nuodingas, nes žievėje ir kaulavaisiuose yra nuodingo terpeno mezereino ir dafnino, ypač nuodingi jo raudoni kaulavaisiai – 10–12 jų yra mirtina doze vaikui. Žievės sultys gali sukelti ilgai negyjančius odos paraudimus. Pavojingos ir žalčialunkių žiedadulkės, jos gali sukelti akių, kvėpavimo takų uždegimą. 

 

Autorė Diana Martinavičiūtė / Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija

Dalintis