Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Prekiavo prisidengę BASF skėčiu

2022/11/17


Teismine praktika jau galės pasinaudoti ir kiti augalų apsaugos produktų gamintojai.

BASF, „Alsa“, Roma Laurinkienė, BASF prekių ženklu

Lietuvos apeliacinis teismas uždraudė Mažeikių chemikalų prekybos įmonei „Alsa“ platinti herbicidus, neteisėtai pažymėtus Vokietijos chemijos pramonės bendrovės BASF prekių ženklu. Teismas patenkino BASF prašymą uždrausti Lietuvos bendrovei naudotis jos vardu.

„Importuojamuose ir platinamuose produktuose savavališkai nurodytas BASF pavadinimas, klaidinami vartotojai dėl tikrosios produkto kilmės, neteisėtai naudotasi ieškovės sukurta reputacija, taip nesąžiningai konkuruojant“, – konstatavo Apeliacinis teismas. Situaciją apie prekybą nelegaliais augalų apsaugos produktais komentuoja BASF UAB verslo klientų vadybininkė Roma LAURINKIENĖ:

„Labai gaila, kad Mažeikių įmonė „Alsa“ prekiauja falsifikatais su neaiškiais mišiniais, prisidengdama paraleline prekyba. Jau ne pirmą kartą „Alsa“ nelegaliai bandė naudotis BASF produkto pavadinimu ar ženklu. Prieš 3 metus Valstybinė augalininkystės tarnyba sustabdė 11 tonų herbicido „B-zone“ prekybą, kuris buvo minimas kaip paralelinis BASF produktui „Basagran“. Šiais metais „Alsa“ pabandė tą patį produktą įvežti į Latviją. Šįkart etiketėje kaip referencinis produktas nebuvo minimas „Basagran“, bet buvo paminėtas gamintojas BASF SE, Vokietija. Ištyrus nustatyta, kad tai ne BASF gamykloje pagamintas produktas.

Vilniaus apygardos teismas 2022-01-26 sprendimu patenkino BASF SE ieškinį ir pripažino, kad muitinės sulaikytos prekės („B-Zone 480“) nėra originalus BASF SE produktas, bei uždraudė UAB „Alsa“ savo komercinėje ūkinėje veikloje naudoti juridinio asmens pavadinimą „BASF SE“ bei prekių ženklus BASF ir BASAGRAN atsakovo UAB „Alsa“ platinamiems falsifikuotiems augalų apsaugos produktams žymėti ir priteisė BASF SE patirtų bylinėjimosi išlaidų atlyginimą. Išnagrinėjęs UAB „Alsa“ pateiktą apeliacinį skundą, Lietuvos apeliacinis teismas 2022-10-18 nutartimi paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą ir UAB „Alsa“ apeliacinį skundą atmetė.

Noriu pabrėžti, kad nei kompanija BASF, nei kiti augalų apsaugos produktų gamintojai nėra prieš paralelinių produktų importą ir prekybą Lietuvoje. Tačiau šie produktai turi atitikti visus paralelinės prekybos augalų apsaugos produktais reikalavimus – jie turi būti identiški, pagaminti gamintojo gamykloje ir įvežti originalioje pakuotėje.

Falsifikuoti produktai savo sudėtyje gali turėti kenksmingų priemaišų ar priedų, kurie gali sukelti pavojų žmonių sveikatai bei aplinkai.

„Alsa“ naudojosi spraga, kad anksčiau buvo galima įvežti paralelinius produktus neoriginalioje pakuotėje. Prieš kelerius metus „Alsa“ atsivežė ir tuos 11 tonų herbicidų kaip paralelinį produktą, perpakuotą, atgabentą iš Jungtinės Karalystės. Jokios logikos nėra, tokie produktai atvežami, aišku, iš Kinijos, užlipdomos paralelinio produkto etiketės. Jose turi būti pažymėta, koks tai referencinis produktas, o jeigu tai yra BASF gaminys, tai būtinai turi būti nurodyta.

Prekyba falsifikatais – tai kriminalinio pasaulio verslas, generuojantis pajamas be investicijų ir su labai maža rizika. Gerai tai, kad jau atsirado nauja teisminė praktika, kuria galės pasinaudoti ir kiti augalų apsaugos produktų gamintojai, jei susidurs su neteisėtu jų produktų ar prekės ženklo naudojimu. Tokios bylos bus išnagrinėjamos greičiau, nes dabar kitos kompanijos jau galės kreiptis tiesiai į teismą, nebereikės eiti per kelias instancijas. O kad yra falsifikuojami ir panašūs kitų kompanijų produktai, tai faktas.

Nežinia, kokia tokių falsifikuotų herbicidų sudėtis, žinoma, veiklioji medžiaga būna teisinga, tik neaišku, kokių dar pridedama priedų ir kitokių mišinių. Tai yra ženklas, kad mes ir kitos kompanijos nesitaikstysime su tokiais prekeiviais. Dabar daug kalbama apie žaliąjį kursą, augalų apsaugos produktų mažinimą, norima jų kiekius sumažinti 50 proc., todėl gali būti atidaryta Pandoros skrynia ir atverti visi keliai nelegaliai chemijai. Oficialiai bus skaičiuojama, kad augalų apsaugos produktų naudojimas sumažintas, o iš tikrųjų bus naudojama nežinia kokia chemija.

Mano nuomone, šiuo aspektu pagrindinis žaliojo kurso tikslas turėtų būti 100 proc. sumažinti nelegalią prekybą neištirtais nežinomos sudėties cheminiais mišiniais.

Mes, oficialūs prekiautojai, nesvarbu, ar tai būtų originalūs, ar generiniai produktai, privalome atlikti bandymus, pateikti dokumentų rinkinį Valstybinei augalininkystės tarnybai. Prieš tai tie produktai yra ištiriami. Bet vėliau atsiranda tokie veikėjai kaip „Alsa“, prisidengiantys mūsų vardu, ir be jokių bandymų, tyrimų, registracijų atvažiuoja su kažkokiu sertifikatu ir veikia šitoje rinkoje. Administracinių nusižengimų kodekse yra numatytos didelės baudos už prekybą nelegalia chemija, bet kažkodėl tokiems prekeiviams jos dar nepritaikomos.“

 

Stasio BIELSKIO nuotrauka

2022.11.17

ŪP korespondentas  Stasys BIELSKIS

Susijusios temos - skaitykite: BASF, „Alsa“, Roma Laurinkienė, BASF prekių ženklu

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...