Prezidentą pažadino protestai
Žinia, kad LR Prezidentas G. Nausėda aktyviai ieško naujo patarėjo ir prašo aukštojo mokslo įstaigų, žemdirbius vienijančių organizacijų siūlyti savo kandidatus, valdžios dėmesio neišlepintiems ūkininkams bei bendrovių nariams buvo lyg balzamas širdžiai. Pats faktas įvertintas itin teigiamai, ir mūsų kalbinti pašnekovai turėjo argumentų, kuo toks žmogus Prezidentūroje būtų naudingas žemės ūkio sektoriui. Kaip sekasi kandidato į patarėjus paieškos, ar siūlomi asmenys sutiktų keisti savo darbą ir gyvenimą, ŪP išklausė pagrindinės žemės ūkio aukštojo mokslo įstaigos, žemdirbių organizacijų atstovų ir net galimo kandidato nuomones.
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė mano, kad prezidentas šiuo metu patarėjo ieško ne atsitiktinai. „Tiek žemės ūkio problemų vienu metu iškilo į viešumą ir Prezidentas apie jas sužinojo. Nemanau, kad tai susiję su artėjančiais rinkimais, – redakcijai teigė VDU ŽŪA kanclerė. – Nors prezidentas atsakingas už užsienio politiką, bet kai paaiškėjo, ypač po žemdirbių protestų, kad žemės ūkio srityje yra didelių problemų, tai greičiausiai paskatino susirūpinti ir šia sritimi.“
Ar VDU ŽŪA, jei reikėtų pasiūlyti kandidatą, tokį atrastų? A. Miceikienė neabejojo: „Tarp mokslininkų, tarp dėstytojų yra žmonių, kurie galėtų tokias pareigas užimti. Tokių, kurie turi praktinės patirties ne tik Lietuvos žemės ūkyje, bet ir darbo patirčių užsienyje, kurie gerai išmano ES žemės ūkio politiką, geba analizuoti, identifikuoti problemas ir pasiūlyti jų sprendimo būdus. Pavardžių dabar nenorėčiau įvardyti.“
Nepaliktų savo ūkio
O jei prezidentui labiau priimtinas būtų ne mokslininkas, o žemę dirbantis praktikas? Žemdirbius vienijančių organizacijų dalis taip pat aktyviai ieško, ką galėtų rekomenduoti į Prezidento patarėjo pareigas. Klausimą, ar sutiktų dirbti Prezidentūroje, jei sulauktų G. Nausėdos pasiūlymo, Pakruojo r. ūkininkas Gedas Špakauskas jau girdėjo iš vienos žemdirbių organizacijos. Tokį pat klausimą uždavė ir ŪP. G. Špakauskas turi transporto inžinieriaus magistro išsilavinimą, yra žinomas ūkininkas ir šios srities aktyvistas. Jis penkerius metus aktyviai dalyvauja Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) veikloje, yra šios sąjungos Pakruojo skyriaus pirmininko pavaduotojas.
„Ne, tikriausiai savo pareigų ūkyje nepalikčiau ir į sostinę nesikelčiau. Kodėl? Tiesiog turėčiau ne tik nuo savo verslo atsitraukti, bet ir nuo visų ūkininkų reikalų, nuo žemdirbiškos bendruomenės, o to daryti nenoriu, – tvirtino G. Špakauskas. – Esu pagrindinis savo ūkio „variklis“, pats jame ir darbuotojas, todėl būtų per daug rizikinga dėl kelių mėnesių viską stabdyti, gali nukentėti mano ūkis.“ Pašnekovas teigė nenorintis spekuliuoti, ar prezidentas G. Nausėda laimės artėjančius rinkimus ir ar reikės jam patarėjo po to. „Turiu šeimą, du vaikus, gyvenu Pakruojo r., labai daug iššūkių būtų, toli važinėti. Yra ir dar viena priežastis, kelianti abejonių. Kadangi prezidentas negali tiesiogiai daryti įtakos Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) ir žemės ūkio sričiai, nesinori, kad paskui, jei būtų pasiūlymas ir jei aš jį priimčiau, apie mane sakytų: išėjo dirbti Prezidento patarėju žemės ūkio klausimais, o niekas nevyksta, nesikeičia, – išsakė abejones ŪP pašnekovas. – Ar per kelis šios kadencijos mėnesius galima ką nors pakeisti?“ Ūkininkas tvirtino turintis daug prasmingo darbo ir savo bendruomenėje: LŪS jis yra ekspertas, priklauso darbo grupei, atsakingai už Bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP), vyko į Briuselį „pievų klausimu“, dalyvauja susitikimuose su ministrais...
Ieško praktiko, o praktikai užsiėmę
Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas ŪP tvirtino, kad jų organizacija savo kandidato prezidentui dar nepateikė. „Jei būtume turėję, būtume ir pasiūlę, dairomės, kas čia galėtų būti tinkamiausias, kiekvienas iš savo pusės pasiūlys kažką, bet kol kas nieko konkretaus nenutarta, – I. Hofmanas buvo atviras. – Reikia žmogaus, kuris būtų praktikas, gerai išmanytų apie ūkininkavimą, bet kad galėtų atsitraukti nuo savo darbų. Rimtų galimų kandidatų turime, bet žmonės nenori palikti savo ūkių. Pasiūlysime kandidatą, bet dar reikia gerai pagalvoti.“
LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius taip pat dar negalėjo įvardyti galimo kandidato. Išgirdo iš Prezidentūros pasiūlymą, bando apie jį kalbėtis su reikalavimus pareigoms atitinkančiais žmonėms, tačiau kol kas veltui. „Vieną kitą pakalbinau, iš jų pusės susidomėjimas lyg ir buvo, pareigos atsakingos. Bet visi, kuriuos norėtųsi siūlyti, yra aktyvūs žemės ūkio sektoriuje. Ne taip paprasta padaryti, kad žmonės aukotų ir savo ūkio, ir žemdirbių bendruomenės interesus, – R. Juknevičiaus nuomonė beveik sutapo su kitų ŪP pašnekovų nuomonėmis. – Ne visi turi galimybių palikti darbus.“ LŪS pirmininkas tvirtino, kad iš reikalavimų Prezidento patarėjo pareigoms akivaizdu: žmogus turi ir išmanyti procesus, vykstančius žemės ūkyje, ir puikiai suprasti, kaip formuojasi žemės ūkio politika europiniu lygmeniu. „Prezidentas atsakingas už šalies užsienio politiką, o Europos Sąjungoje (ES) formuojasi pagrindiniai, baziniai žemės ūkio politikos reikalavimai. Valstybės vadovas, dalyvaudamas Europos Vadovų Taryboje (EVT), turi kuo geriau suprasti savo šalies žemės ūkio problematiką ir procesus, tinkamai atstovauti savo šalies žemės ūkio interesams“, – tvirtino ŪP pašnekovas.
Ir stebino, ir sukėlė įtarimų
Dalis ŪP kalbintų pašnekovų ne tik nustebo dėl šalies prezidento siūlymo, bet ir neslėpė skepsio.
Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) generaliniam direktoriui Jonui Sviderskiui kėlė nuostabą, kad LR Prezidentas neturėjo ir neturi patarėjo žemės ūkio klausimais. „Jis pats susitikimuose su žemdirbiais žemės ūkį įvardija kaip strateginę šaką, o patarėjo neturi, nors tą klausimą keldavome, kai prezidentas atvažiuodavo į rajoną, – nuomonę dėstė pašnekovas. – Man asmeniškai šiek tiek kelia nuostabą, ne tiek nuostabą... Toks posakis yra: šakėm ant vandens rašyta. O čia beveik juodu ant balto parašyta, kad gali būti vienas iš rinkiminės kampanijos elementų, kad žiūrėkite, aš turiu patarėją žemės ūkio klausimais.“ LŽŪBA generalinis direktorius vis dėlto ketina ieškoti kandidatų: „Susirinksime, gal pasiūlys kas ką, bet atrasti žmogų, kuris eis dirbti trims mėnesiams... Norinčių yra daug, bet galinčių padėti, daryti kažką, mažiau. Ar ateis toks ar tokia, kuris sugebės, kuris išmanys iki panagių juodumos žemės ūkį? Nėra taip paprasta šiandien tokį žmogų rasti, ir jei atrasim, jis jau turi darbą, yra reikalingas, ir jis nebėgios. O tokių, kurie žino apie žemės ūkį iš Gedimino prospekto lango ar iš dangoraižio, tai geriau, kai iš viso patarėjo nėra, negu toks.“
Įvertino teigiamai, bet su išlyga
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas Prezidentūros pasiūlymą įvertino teigiamai. „Kandidatą pasiūlysime, tik galvoju, kad iki Prezidento rinkimų jau liko nedaug laiko, o patarėjų komanda yra politinio pasitikėjimo, todėl, greičiausiai, kalbėsime dėl konkrečių kandidatūrų po rinkimų, – pašnekovo nuomonė buvo tvirta. – Nežinau, ar naujai išrinktas prezidentas laikysis tokios pačios nuomonės, kad reikia patarėjo žemės ūkio klausimais. Savo asociacijoje diskutavome: jei būtų koks žmogus išrinktas į patarėjo pareigas, per 2–3 mėnesius, likusius iki šalies Prezidento rinkimų, jis kalnų nenuverstų. O po rinkimų ar su šiuo prezidentu, ar su kitu kalbėsime, nes tokia iniciatyva iš Prezidentūros, kaip iš institucijos, yra sveikintina.“
A. Macijauskas akcentavo, kad ypač svarbu, jog prezidentas atstovauja Lietuvai EVT, jog susiklostė tradicija, kad būtent prezidentas, o ne premjeras ar Seimo pirmininkas tai daro. Todėl, anot LGAA pirmininko, labai svarbu, kad prezidentas, atstovaudamas Lietuvai Europoje, turėtų supratimą apie žemės ūkį. „Patarėjas padėtų formuoti poziciją žemės ūkio politikos klausimais, nes ES žemės ūkio reikalai yra vieni svarbiausių, – dėstė A. Macijauskas. – Nors yra susiformavęs požiūris, kad žemės ūkis yra teršėjas, bet iš tiesų jis gali padėti spręsti klimato kaitos problemas. Taikant tam tikras technologijas žemės ūkyje, auginant tam tikras augalų rūšis ar net veisles, taikant tam tikrą sėjomainą, galima didinti dirvoje užrakintos anglies kiekį... ES diskusija dėl anglies užrakinimo dirvožemyje vyksta jau kelerius metus, bet plačiai to nesiimama, lyderiauja privačios iniciatyvos. Žemės ūkis labai svarbus klimato kaitos mažinimo prasme, jis net gali rasti ir pasiūlyti sprendimų, bet pas mus ant ūkininko karia visus šunis.“
Patarėjo ieškojo ir anksčiau
Vis dėlto teigiantys, kad G. Nausėda tik dabar susirūpino ieškoti patarėjo, ne viską žinojo. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis ŪP atskleidė, kad prezidentas „jau antrą kartą prašė, klausė, ar nesuradome, ar nepasiūlysime patarėjo“.
„Prieš pusę metų, o gal ir prieš metus G. Nausėda prašė, kai buvome susitikime, – pasakojo J. Vilionis. – Reikia tokio žmogaus, kad ne tik žemės ūkio klausimais patarti galėtų, bet ir gebėtų sukurti žemės ūkio vystymosi strategiją, dirbtų su mokslininkais.“ Paklaustas, ar G. Nausėda iš tiesų anksčiau domėjosi žemės ūkio klausimais ir ieškojo patarėjo, LPGA prezidentas patvirtino: „Mes patys prašydavome per susitikimus, kai darėme mitingą prie Seimo, kai susitikome su jo vyriausiuoju patarėju Jarek Niewierowicz. Tada sakė, kad patarėjo reikėtų. Juk prezidentas visko negali aprėpti. Mes jam buvome sakę, kad turi priimti patarėją, kad negalima apleisti strateginės šakos – žemės ūkio, ir prezidentas su tuo sutiko.“
J. Vilionis teigė, kad kandidatai į minėtas pareigas bus „būtinai pasiūlyti“ ir kad jau turi „kelis kandidatus“, nes „ieško visos organizacijos per visą Lietuvą“, abiejų akademijų – Veterinarijos ir Žemės ūkio – paprašė siūlyti. „Reikalingas žmogus, kuris dirbtų, supratimą turėtų, kad pas jį pasikonsultuoti galėtume, ir su juo pas prezidentą nueiti, – dėstė LPGA prezidentas. – Nors J. Niewierowicz prezidentui patarinėja visais politiniais klausimais, bet ir tai mes su juo surandame kalbą, kai paprašome, jis mums surengia tuos susitikimus. Ar nemanome, kad po rinkimų situacija gali pakisti ir nereikėti patarėjo? Nežinome, kaip bus po rinkimų, vienoms moterims reikia, kad prezidentas būtų aukštas ir gražus, o Algirdas Brazauskas buvo gražiausias ir geriausias. O mums reikia, kad mūsų žemdirbiams būtų sudarytos tokios pačios sąlygos, kaip ES žemdirbiams. Mes gauname mažiausias išmokas, mažiausias kainas, tad kaip mes galime konkuruoti su visomis ES šalimis? O tenka su jomis konkuruoti. Negaliu nei girti prezidento, nei peikti, bet... Gal kai kuriems politikams baimės su tais traktoriais įvarėme, su mumis jau kalbasi ir premjerė, ir Seimo neeilinė sesija atsirado... Kai buvome su prezidentu susitikę, uždaviau klausimą, kiek reikia išvaryti traktorių, kiek parašų surinkti, kad žemės ūkio ministrą „nuimtų“. Jis sakė, kad nėra žemės ūkio ministro, yra du aplinkos ministrai. Bet mums svarbiausia, kad būtų rezultatas, o ne „spręsim, žiūrėsim, matysim“.“
Visada akcentavo žemės ūkio svarbą
ŪP Prezidentūrai pateikė klausimų: „Mūsų žiniomis, ūkininkus vienijančios organizacijos aktyviai įsitraukė į aptarimo procesą ir ketina siūlyti savo kandidatus į patarėjo žemės ūkio klausimais pareigas. Ko prezidentas tikisi iš naujo patarėjo, kodėl žemės ūkio tema tapo aktuali šiuo metu?“
Ridas Jasiulionis, LR Prezidento patarėjas, ŪP atsakė: „Prezidentas visada akcentavo, kad žemės ūkis yra labai svarbus, strateginis valstybės sektorius, kad aktyvi žemės ūkio politika Lietuvai yra labai svarbi. Šiuo metu, esant sudėtingoms geopolitinėms aplinkybėms, kai šaliai būtina turėti stiprų ir konkurencingą, nepriklausomą ir diferencijuotą žemės ūkį, šalies vadovas mato poreikį šiai sričiai skirti dar didesnį dėmesį.“
Redakcijos nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.