Columbus +5,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 27 Bal 2025
Columbus +5,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 27 Bal 2025

Prisėskime pavakaroti lauke

2023/08/07


Lauko baldų pasiūla išties didelė: galima rasti medinių, metalinių, plastikinių, pintų, pagamintų iš rotango, dailintų išskirtinėmis detalėmis ir pan. Dabar – pats tinkamiausias laikas rinktis, nes artėja ilgi, šilti vakarai, kuriuos daug maloniau leisti, kai yra kur patogiai ir jaukiai prisėsti. Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė- Ragauskienė pataria, kaip išsirinkti prie aplinkos tinkančius, kokybiškus, ilgaamžius ir individualius poreikius atitinkančius baldus.

Derinkite prie aplinkos

Kad ir kokie gražūs baldai būtų, jie atrodys tarsi svetimkūnis, jei netiks prie kiemo, sodo ar terasos erdvės. Labai svarbu pasirinkti tokius, kurie įsilietų į bendrą visumą. L. Puodžiūtė-Ragauskienė pirmiausia siūlo apsidairyti supančioje aplinkoje. „Detaliau paanalizuokite, kokia namo stilistika, netgi koks interjeras vyrauja viduje. Galbūt sklype dominuoja industrinė, o gal natūrali aplinka? Atsakę į šiuos klausimus galėsite paprasčiau nuspręsti, kokios stilistikos lauko baldus pirkti savo sklypui – ar natūralių medžiagų (medinius, pagamintus iš rotango ir pan.), ar labiau tiktų modernios medžiagos, pavyzdžiui, metalas ar plastikas“, – pajusti savo kiemo ar sodo aplinką pataria Lina. Baldai turėtų natūraliai įsilieti į erdvę, tarsi ją papildyti, bet ne kontrastuoti.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė
Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė

Ekspertės teigimu, pravartu atsižvelgti, kokios spalvos ir tonai dominuoja aplinkui. „Dažniausiai baldus stengiamasi derinti prie namo fasado, kartais prie tvoros spalvos. Tačiau, jei, pavyzdžiui, baldai statomi pavėsinėje, atkreipkite dėmesį, kokia jos spalva“, – šypsosi Lina. Baldų, kurie stovės terasoje, formas padiktuoja būtent ji. Pavyzdžiui, jeigu terasa apvali, tai ir baldai turėtų būti pasirenkami tokių formų. Jeigu baldai statomi pavėsinėje, tuomet reikėtų atkreipti dėmesį ir į jos struktūrą bei stilistiką.

Be abejo, svarbu atsižvelgti ir į erdvės dydį: jei terasa maža, tikrai joje netiks masyvūs baldai, patartina ieškoti lengvesnių, galbūt sulankstomų, užimančių nedaug vietos. Tačiau jei erdvės daug, reikėtų rinktis proporcingai didesnius baldus – tokius, kurie neišnyktų erdviame plote.

Svarbiausia – poreikiai

Kaip ir namų, taip ir lauko baldai turi atitikti šeimininkų gyvenimo būdą ir poreikius. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kaip mėgstate leisti laiką ir kam jums reikia baldų. Jei mėgstate patogiai įsitaisyti, galbūt net gulėti, verta pamąstyti apie didesnę, patogią lauko sofą ir krėslus – jie ne tik papuoš erdvę, bet bus ir itin komfortiški. Jei tik kartais prisėdate išgerti kavos puodelio, gal užteks tik nedidelio stalelio ir kelių kėdžių. Mėgstate žaismingumą ar turite vaikų? Galbūt rasite vietos sūpynėms, hamakui ar supamajam lauko krėslui.

Atsakykite į dar vieną klausimą: ar dažnai turite svečių ir kiek jų būna? O gal jie aplanko itin retai? „Reikia pagalvoti, kiek dažniausiai jums reikia priimti žmonių. Prie turimų ir kasdien naudojamų baldų visuomet pridėkite dar bent keturias vietas, nes tikėtina, kad savaitgaliais jus aplankys draugai ar artimieji. Aišku, papildomos gali būti ir sulankstomos lauko kėdės, kurias patogu laikyti garaže ar sandėliuke, kai yra nereikalingos“, – praktiškai mąstyti skatina specialistė. Taip pat svarbu, ar žiemos metu turėsite kur sandėliuoti baldus. Jei taip, tuomet galite rinktis didesnius ir drėgmei mažiau atsparius, jei sandėliavimo erdvė mažesnius, galbūt sulankstomus baldus.

lauko baldai
Perkant baldus būtina pagalvoti, kur jie stovės: pavėsyje ar bus nuolat apšviesti saulės.

Kokias medžiagas rinktis?

Visgi, renkantis lauko baldus, svarbus net tik stilius ir grožis. Būtina įvertinti baldų kokybę, ilgaamžiškumą ir praktiškumą. Pasirinkimas taip pat priklauso nuo to, kur jie stovės – atvirame lauke ar uždaresnėje erdvėje – ir kaip dažnai bus naudojami.

„Geriau rinktis tokius baldus, kuriuos patogu naudoti. Jeigu terasa su stogu ir vitrininiais langais, tuomet galite nebijoti, kad jie lyjant sušlaps ir pirmenybę teikti patogiems minkštiems baldams. Jeigu terasa atvira, tuomet tikrai nenorėsite užklupus lietui jų dangstyti ir saugoti nuo drėgmės. Todėl labai patogu, kai sėdimąsias pagalvėles galima lengvai nuimti. Taip pat patartina rinktis baldus, kurie dėl savo medžiagų (dažniausiai plastiko arba kompozitinių medžiagų) yra atsparūs drėgmei“, – atsižvelgti į vietą, kurioje stovės baldai, rekomenduoja Lina.

Atkreipti dėmesį derėtų ir į svorį – jis labai svarbus. Jeigu baldai lengvi, prireikus juos bus paprasta pernešti iš vienos vietos į kitą. Tačiau tokie baldai visiškai netiks tiems, kurie gyvena 10-ame namo aukšte ir ten turi įsikūrę terasą. Tokius baldus lengvai gali pakelti ir nunešti vėjo gūsis, todėl labiau tiks masyvūs ir sunkūs.

Reikėtų nepamiršti pagalvoti, ar baldai stovės pavėsyje, ar bus nuolat apšviesti saulės. Saulė labiau blukina tamsius, plastikinius paviršius – tokie lauko baldai, laikui bėgant, praranda spalvą, blunka netolygiai, tad ilgainiui vaizdas gali nebedžiuginti akies. „Saulėtoms terasoms siūlau rinktis šviesius baldus ir audinius – taip neturėsite problemų dėl blunkančių medžiagų“, – pataria kraštovaizdžio specialistė.

lauko baldai
Verta rinktis daug priežiūros nereikalaujančius baldus.

Ieškote lauko baldų, kurie nereikalautų daug priežiūros? Lengviausia prižiūrėti plastikinius, pintus, dirbtinės medienos baldus. Juos dažniausiai užtenka tik nuvalyti drėgna kempinėle ir valikliu. Įsigiję medinius baldus, įsipareigosite kasmet juos atnaujinti – impregnuoti. Mediniai baldai saulės šilumoje džiūva, gali įskilti, o drėgmę sugeria, tad šaltuoju metu geriau juos pernešti į sausą sandėliuką.

Tendencijų vėjai

Kalbėdama apie lauko baldus, kraštovaizdžio architektė pastebi, kad šioje srityje egzistuoja gana ryškios madų tendencijos: „Mados keičiasi dažnai. Šiuo metu pastebiu, kad žmonės dažniau renkasi baldus iš plastiko, kompozitinių medžiagų ir vengia neaiškių formų suolų, sūpynių. Taip yra todėl, kad statoma vis daugiau modernių namų, prie kurių netašyto rąsto sūpynės tiesiog nedera. Be to, lietuviai – praktiški žmonės ir dažniausiai jų baldai būna tamsūs: rudi, juodi ar pilki.“

Nors lauko baldus galima gaminti pagal užsakymą, standartinis vartotojas renkasi jau pagamintą baldą. „Taip yra ir todėl, kad pagal užsakymą gaminami baldai būna apie 30 proc. brangesni, gali būti ir kur kas brangesni, jeigu yra projektuojami, jų gamyba reikalauja daugiau laiko ir sąnaudų“, – aiškina Lina. Pasak jos, pastaruoju metu Lietuvoje populiarūs greiti ir gana pigūs sprendimai lauko erdvei apstatyti. Žmonės, kurie ieško kokybiškesnių ir ilgaamžiškesnių sprendimų, dažniausiai kreipiasi į lauko baldų gamintojus. „Tikrai yra daug baldininkų, kurie gali pagaminti kėdę tiek virtuvei, tiek terasai“, – trokštančius išskirtinių baldų, paieškoti savitų sprendimų ragina specialistė.

Ekspertė pridūrė, kad didžiausia žmonių klaida, renkantis baldus, yra taupumas. Kuo baldai pigesni, tuo prastesnės kokybės medžiagos naudojamos. „Derėtų suprasti, kad baldai perkami vieną kartą per 10 metų, todėl nereikėtų rinktis pigiausio rinkoje varianto. Geriau pataupyti ir sezoną pakentėti, bet vėliau įsigyti patvarų ir ilgaamžį baldą“, – kaip išvengti nusivylimų, pataria Lina.

 

„Rasų“ korespondentė Aurelija UŠACKĖ

Asociatyvios 123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis