Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

ANBO-1 skrenda virš Kauno, 1925 m. Iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių

Prisimename ANBO lėktuvų kūrėją Antaną Gustaitį

2025/03/28


Lietuvos Respublikos Seimas 2025-uosius paskelbė lėktuvo ANBO sukūrimo ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais. Šiemet minime pirmojo ANBO lėktuvo sukūrimo šimtmetį. ANBO I – vienintelis Antano Gustaičio lėktuvas, išlikęs iki mūsų dienų. Jį galima pamatyti Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Būsimas brigados generolas, Karo aviacijos viršininkas ir modernizuotojas Antanas Gustaitis gimė prieš 127 metus, 1898 m. kovo 26 d. Marijampolės apskrities Obelinės kaime.

Tai buvo ne tik pilotas ir lėktuvų konstruktorius, bet ir spalvinga asmenybė.

Štai keliolika spalvingų įdomybių apie A. Gustaitį

...Marijampolės gimnazijoje A. Gustaitis turėjo „matematikos bombos“ pravardę, mat buvo tikras matematikos asas. Neeiliniais gabumais matematikai A. Gustaitis išsiskyrė visą gyvenimą. Ne šiaip sau Lietuvos Karo aviacijos mokykloje jam buvo pavesta bendrakursiams dėstyti trigonometrijos kursą.

...Mokėjo ne tik lietuviškai, bet ir angliškai, prancūziškai, vokiškai, itališkai ir rusiškai. Kalbų mokėjimas A. Gustaičiui labai pravertė skaitant kitų šalių spaudą aviacijos temomis, dalyvaujant tarptautinėse aviacijos parodose.

...Suprojektavęs ir 1925 m. sėkmingai išbandęs ANBO I A. Gustaitis buvo pasiųstas studijuoti į prestižinę Aukštąją aeronautikos ir mechaninių konstrukcijų mokyklą (École Superieure d’Aeronautique et de Construction Mechanique) Prancūzijoje.

...Viena įdomiausių A. Gustaičio ateities įžvalgų – Lietuvos aeroklubo leidinyje „Paukščių keliais“ publikuotas straipsnis apie tarpplanetinių kelionių galimybes raketomis.

Gustaitis
Lietuvos kariuomenės Karo aviacijos viršininkas plk. Antanas Gustaitis, 1937 m. Iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių

...A. Gustaitis buvo ne tik matematikos, bet ir šachmatų asas, galėdavęs be lentos dėlioti figūras. Buvo taip stipriai įnikęs į žaidimą, kad pietaudamas valgykloje tokias aklas partijas dėliodavo su Jurgiu Dobkevičiumi (1900-1926). A. Gustaitis buvo vienu iš Šachmatininkų draugijos įkūrėjų ir 1922 m. neoficialaus Lietuvos šachmatų čempionato laimėtojas.

...Apdovanotas daugeliu talentų A. Gustaitis mėgdavo groti mandolina. Kartais vienu metu grodavo žaisdamas šachmatais ar sėdėdamas darbo kambaryje ir galvodamas apie naujus lėktuvų projektus.

...Svarbu ne tik galvoti, bet ir judėti. Sportas nebuvo svetimas ir A. Gustaičiui, mėgusiam žaisti lauko tenisą ir dar mokyklos laikais subūrusiam futbolo komandą. Rytus A. Gustaitis visuomet pradėdavo 15 minučių mankšta.

...A. Gustaitis buvo profesoriaus Vytauto Landsbergio krikšto tėvas.

...A. Gustaitis buvo vienas iš Skautų organizacijos steigėjų Lietuvoje ir už nuopelnus 1935 m. apdovanotas skautų ordinu.

...Buvo vienas iš Lietuvos aeroklubo (LAK) steigėju 1927 m.

Gustaitis
Steponas Darius (1896-1933) ir Antanas Gustaitis (dešinėje), 1927 m. Iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių

...Savo žiniomis prisidėjo ir prie Šaulių sąjungos, nuo 1931 m. turėjusios ir aviacijos būrį, veiklos. Už pagalbą ir nuopelnus A. Gustaitis 1939 m. buvo apdovanotas Šaulių žvaigždės ordinu.

...A. Gustaičio vadovaujamai komisijai buvo pavesta tirti „Lituanicos“ katastrofos priežastis. Komisija taip rūpinosi „Lituanicos“ eksponavimu Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

...A. Gustaitis iš viso suprojektavo 9 ANBO modelius (I, II, III, IV, 41, V, 51, VI, VIII) ir juos visus pirmiausia išbandė pats. Iš viso buvo pagaminti 66 lėktuvai. ANBO VII buvo vienintelis neužbaigtas projektas – darbų neužbaigė Lietuvos aeroklubas. Su savo projektuotas lėktuvais ne kartą lankėsi užsienio valstybėse. Vienas įspūdingiausių skrydžių – trijų ANBO IV lėktuvų skrydis aplink Europą 1934 m., aplankant 12 valstybių sostines.

...1932 m. rugsėjo 1 d. buvo įsteigtas „Plieno sparnų“ garbės ženklas. Tarp pirmųjų penkių Lietuvos karo lakūnų, kurie gavo šiuos garbės ženklus, tai mjr. Leonardo Pesecko (1899-1976), mjr. Vsevolodo Šenbergo (1895-1985), mjr. Antano Stašaičio (1897-1948), mjr. Vytauto Jablonskio (1898-1963) buvo ir plk. ltn. inž. Antanas Gustaitis. Šie penki karo lakūnai sudarė „Plieno sparnų“ garbės ženklo tarybą, o A. Gustaitis tapo šio ženklo statuto tarybos pirmininku.

...Dėstė Vytauto Didžiojo universitete, o paskaitose naudojo savo publikuotus konspektus: „Aviacijos teorija“, „Aviacijos istorija“, „Aerodinamika“, „Lėktuvo aerodinamika“, „Pilotažo vadovėlis“, „Skridimo mechanika“. Universitetas buvo paskutiniąja A. Gustaičio, sovietų suimto 1941 m. kovą, darboviete.

 

Vytauto Didžiojo karo muziejaus informacija

Muziejaus rinkinių nuotraukos

Dalintis