Socialdemokratai dar kartą pasidžiaugė rinkėjų pasitikėjimu, kokio partija laukė ištisus aštuonerius metus, o kartu kalbėta apie jiems tekusią atsakomybę ir įpareigojimą. Raudonos rožės buvo įteiktos kiekvienam į Seimą išrinktam partijos nariui. Įvertindama Seimo rinkimų rezultatus LSDP vadovė Vilija Blinkevičiūtė išsakė padėką žmonėms bei akcentuodama, kad „atėjo laikas valstybei ir Vyriausybei, kuri veikia".
„Mes parodėme, kad alternatyva konservatorių ir liberalų valdymo kultūrai yra. Kvietėme atsisakyti arogancijos, skaldymo, tuščių rietenų, žmonių skirstymo į „gerus“ ir „blogus“, „sėkmingus“ ir „nesėkmingus“. Didelė visuomenės dalis pagrįstai jautė, kad ji tiesiog yra atskirta nuo svarbių sprendimų. Reformos buvo stumiamos per jėgą, švietimo ir sveikatos sistemos buvo paprasčiausiai plėšomos. Žinote, ko trūko? Paprasčiausio kalbėjimosi su žmonėmis – noro paaiškinti, rasti dialogą ir nepriešinti, – sakė ji. – Mes žengiame į naują politinį sezoną pasiekę istorinę pergalę – naujajame Seime bus net 52 socialdemokratai. Šis neįtikėtinai gausus pasitikėjimo mandatas įpareigoja mus ir būsimą Vyriausybę atstovauti jus tinkamai ir priimti tuos reikalingus sprendimus, kurių žmonės laukia jau seniai. Atėjo laikas valstybei ir Vyriausybei, kuri veikia”.
G. Paluckas: „Negaliu atskleisti visko"
LSDP kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas diplomatiškai pakomentavo visą savaitę vykusias konsultacijas su galimais koalicijos partneriais bei išvadą, prie kurios prieita penktadienio vakare.
Anot G. Palucko, „visi susiduriam su iššūkiu, kiek pasakyti to, ką galvojam..." Čia jam tinkamus žodžius pasifleravo pirmoje eilėje sėdėjęs Česlovas Juršėnas: „kartais reikia mažiau plepėti". G. Paluckas neslėpė, kad tenka nuryti nemalonius epitetus, apibūdinimus, kad negali atskleisti visų detalių. Tačiau svarbiausia esą tai, kad „prie to sprendimo ėjom kartu, išklausydami visaus galimus partnerius".
Koalicijos partnerių pasirinkimą esą lėmė prioritetai, kylantys iš socialdemokratų programos. Atsižvelgdami į partnerius socialdemokratai sutiko įrašyti į koalicinę sutartį punktus dėl didesnio lėšų perskirstymo, švietimo sistemos korekcijos, gynybos, paramos Ukrainai klausimus. Koalicinė sutartis atspindės socialdemokratų vyriausybės būsimą programą.
Atsižvelgdamas į kritiką dėl sprendimo eiti į koaliciją su „Nemuno aušra“ (tai neliko nepastebėta tarptautinės bendruomenės, praėjusią savaitę pasirodė straipsnis „The New York Times"), kandidatas į premjerus patikino, jog vyriausybėje nebus jokio antisemitizmo ir rasinės diskriminacijos, ksenofobijos.
Pasak G. Palucko, socialdemokratai į vyriausybę atneša dialogo kultūrą.
Su koalicijos partneriais LSDP sutarė dėl pasiskirtymo politiko formavimo zonų: partijai „Nemuno aušra“ – Aplinkos, Žemės ūkio ir Teisingumo ministerijos; demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ – Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijos. Semo pirmininko postas bus siūlomas demokratams, Seimo pirmininko pirmuoju pavaduotoju bus teikiamas socialdemokratas Juozas Olekas.
„Esu patnkintas, nors buvo sulaužyta nemažai iečių", – apie koalicinį susitarimą sakė G. Paluckas.
Priminimas apie sulaužytus pažadus
Partijos taryba pritarė koaliciniam susitarimui, tačiau prieš tai vykusios diskusijos metu buvo išsakyta nemažai kritikos.
Jos negailėjo Vytenis Povilas Andriukaitis. Jis išsakė pastabą pirmiausia dėl to, kad iš anksto neturėjo galimybės susipažinti su koalicine sutartimi - pirmą kartą jos tekstą pamatė renginio metu ekrane (sutarties tekstas viešai prieinamas tapo tik baigiantis posėdžiui). Europarlamentaro žodžiais, „ekrane skaityt sutartį ir negaut į rankas – nesocialdemokratiška". Taip pat jis išsakė pastabą dėl to, kad apie koalicijos partnerius buvo paskelbta jau iš vakaro, nors taryba to klausimo dar nebuvo svarsčiusi, pritarimo nebuvo.
Tačiau esminės pastabos – dėl moralės, vertybių, pažadų ir pasaulėžiūros tęstinių dalykų. V.P. Andriukaitis apgailestavo, kad nepaisant stulbinamos pergalės Seimo rinkimuose LSDP sulaužė kelis labai aiškiai išsakytus pažadus. Vienas jų dėl Vilijos Blinkevičiūtės, kurią daugelis matė kaip simpatišką ir empatišką būsimąją premjerę. Aiškiai išsakytas buvo socialdemokratų pažadas – raudona linija neiti į koaliciją su „Nemuno aušra“.
Dėl sulaužytų pažadų, ypač dėl „Nemuno aušros“, pasak V.P. Andriukaičio, kyla daug klausimų. „Galima būtų dar padirbėti, kad būtų geresnis apsisprendimas, kad nereiktų keisti duoto pažado", – sakė europarlamentaras pareikšdamas, kad toks koalcijos formatas jam nepriimtinas.
Čia jam pritarė ir naujos kadencijos Seimo narys Vytautas Grubliauskas, pabrėžęs, jog visur pasigedo komunikacijos ir koordinacijos, socialdemokratų veiksmų planas turėjo ir turėjo būti geresnis.
Kandidatas į Seimo vicepirmininkus Juozas Olekas šią diskusijos natą apibendrino pastebėdamas, kad kolalicinė sutartis nėra ideali, tačiau teko prisitaikyti... „Dėrybose įstrigom, mažesnioji pusė užsiblokavo", – netiesiogiai apie Sauliaus Skvernelio poziciją nedalyvauti koalicijoje su „valstiečiais" užsiminė patyręs politikas.
---
Balsų dauguma LSDP taryba pritarė koalicijos sudarymui (105 balsais už, 7 prieš, 17 susilaikius).
Vyriausybės narių kandidatūros ir persionalijos bus svarstomos LSDP prezidiumo posėdyje, bet ne šią savaitę, o po Seimo vadovų ir premjero patvirtinimo procedūrų.
Parengė Irma Dubovičienė
2024 m. lapkričio 11 d.
Lietuvos socialdemokratų partija, partija „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“,
vykdydamos Lietuvos žmonių valią, išreikštą 2024 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose,
pažymėdamos būtinybę siekti pokyčių, įtvirtinančių socialiai teisingą valstybę,
gerbdamos LR Konstituciją ir joje įtvirtintus atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės principus,
puoselėdamos dialogo kultūrą, žmonių orumą ir lygiateisiškumą,
atsižvelgdamos į sudėtingą geopolitinę situaciją ir telkiančios lyderystės poreikį,
susitaria veikti bendram Lietuvos žmonių labui ir sudaryti XIX-ąją Lietuvos Respublikos Vyriausybę. Įsipareigojame kokybiškai bei sparčiai įgyvendinti būtinus darbus, užtikrinant Lietuvos saugumo poreikius bei besąlygišką paramą Ukrainai.
BENDRIEJI PRINCIPAI
1. Susitariančiosios šalys grindžia bendrą veiklą tarpusavio pagarbos, dalykiškumo, pasitikėjimo, atvirumo ir lygiateisiškumo principais.
2. Susitariančiosios šalys įsipareigoja remti Ministro Pirmininko Gintauto Palucko vadovaujamą koalicinę Vyriausybę bei veikti pagal šį susitarimą ir Vyriausybės programą.
3. Susitariančiosios šalys remia Vyriausybės programoje numatytų būtinų projektų kokybišką ir spartų įgyvendinimą, nuolatos konsultuojasi dėl esminių vidaus ir užsienio politikos klausimų ir neatidėliotinų veiksmų.
4. Susitariančiosios šalys formuoja Vyriausybę bendru sutarimu remdamosi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir taikydamos profesionalumo, kompetencijos bei skaidrumo kriterijus.
5. Susitariančiosios šalys formuoja Seimo, Seimo komitetų, pakomitečių ir nuolatinių komisijų ir parlamentinių delegacijų vadovybę bendru sutarimu, remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis, profesionalumo ir kompetencijos kriterijais bei Seimo statuto nustatyta tvarka.
6. Su rengiamais svarbiausių Seimo ir Vyriausybės sprendimų projektais susitariančiosios šalys supažindinamos iki numatomo oficialaus svarstymo šiose institucijose.
7. Susitariančiosios šalys remia Vyriausybės programą atitinkančius teisės aktų projektus, svarstomus Seime ir Vyriausybėje.
8. Pagal šį susitarimą, Ministras Pirmininkas – Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Gintautas Paluckas, Seimo Pirmininkas – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Saulius Skvernelis. Galutinis Vyriausybės ir Seimo pareigybių pasiskirstymas tarp susitariančiųjų šalių įtvirtinamas šios sutarties priedu Nr. 1.
9. Bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
KOALICIJOS VEIKLOS PRIORITETAI
10. Apsaugosime gyventojus nuo išorės grėsmių. Užtikrinsime karinį patarimą atliepiantį gynybos finansavimą. Bendradarbiausime su NATO partneriais, stiprindami kolektyvinės gynybos pajėgumus. Kokybiškai ir laiku priimsime Vokietijos brigadą. Užtikrinsime, kad Lietuvos nacionalinė divizija pasieks pilną operacinį pajėgumą, gebės veikti su sąjungininkais. Sukursime veikiančią visuotinės gynybos sistemą. Stiprinsime gynybos pramonę. Visokeriopai remsime Ukrainą siekiant jos pergalės ir atstatant šalį. Stiprinsime transatlantinę partnerystę.
11. Auginsime Lietuvos ekonomiką. Skatinsime nacionalinio verslo plėtrą visoje Lietuvoje. Gerinsime šalies investicinį klimatą. Sumažinsime administracinę bei teisinio reguliavimo naštą vietos ir užsienio investuotojams. Plėsime nacionalinio plėtros banko funkcijas. Skatinsime gamybines investicijas regionuose konsoliduodami valstybės valdomus laisvus žemės sklypus ir išpirkdami reikalingus privačius sklypus. Padėsime savivaldybėms išvystyti tokiems investiciniams projektams reikalingą infrastruktūrą. Sukursime finansinius ir teisinius instrumentus, kurie padės Lietuvos pramonei atnaujinti savo gamybos potencialą ir pereiti prie aukštesnės pridėtinės vertės produktų bei paslaugų kūrimo. Priimsime Socialinio verslo įstatymą ir įkursime Socialinio verslo taryba. Sukursime Smulkaus ir vidutinio verslo ombudsmeno institutą.
12. Gerinsime sąlygas kurti šeimą ir auginti vaikus Lietuvoje. Palengvinsime sąlygas šeimoms įsigyti būstą. Ženkliai didinsime neformaliojo vaikų švietimo krepšelį. Sparčiau indeksuosime vaiko pinigus. Sudarysime sąlygas visoms šeimoms gauti vietą darželyje. Įvesime nemokamą pradinukų maitinimą ugdymo įstaigose.
13. Pažabosime kainų poveikį žmonių gyvenimui didindami jų pajamas. Užtikrinsime viešojo ir privataus sektoriaus atlyginimų augimą, mažinsime skurdą ir pajamų nelygybę. Stiprinsime socialinį dialogą ir skatinsime socialinius partnerius susitarti dėl deramo minimalaus darbo užmokesčio dydžio. Pertvarkysime antrąją pensijų pakopą, didinant kaupiančiojo teisę disponuoti sukauptomis lėšomis bei įtraukiant darbdavius. Spartinsime pensijų indeksavimą ir sieksime atstatyti pensijų dydžio priklausomybę nuo turimo darbo stažo. Koreguosime Darbo kodeksą, siekiant geresnės darbuotojų teisių, saugos ir sveikatos apsaugos. Kovosime su nelegaliu darbu ir plėsime pažeidžiamiausių grupių įtrauktį į darbo rinką. Didinsime socialinę paramą, kad ji atitiktų minimaliuosius vartojimo poreikius. Mokesčių sistema turi būti efektyvi, skaidri ir socialiai teisinga. Kasmet didinsime neapmokestinąmąjį pajamų dydį, didžiausias pajamas apmokestinsime progresiniais tarifais nepriklausomai nuo jų rūšies, apsaugant smulkaus verslo mažų pajamų gavėjus nuo papildomų mokesčių.
14. Užtikrinsime lygias galimybes gauti kokybišką švietimą. Sureguliuosime pelno siekiančių ugdymo įstaigų veiklą, taikydami joms tuos pačius reikalavimus kaip ir valstybinėms ugdymo įstaigoms. Mažinsime mokytojų trūkumą, vykdysime valstybės vardu duotus įsipareigojimus kelti atlyginimus ir gerinti darbo sąlygas. Stabdysime teisėtą pasipiktinimą sukėlusias reformas. Plėsime visos dienos mokyklos aprėptį. Teiksime didesnę paramą studentams iš pažeidžiamų visuomenės grupių. Plėsime mokymosi visą gyvenimą aprėptį. Didinsime finansavimą moksliniams tyrimams ir inovacijoms.
15. Ilginsime vidutinę kokybiško ir sveiko gyvenimo trukmę. Didinsime valstybės įnašą į privalomojo sveikatos draudimo fondą. Stabdysime „slenkančią“ sveikatos paslaugų privatizaciją, užtikrinsime deramą jų tinklą regionuose. Mažinsime eiles sveikatos įstaigose. Skatinsime sveiką gyvenseną ir mitybą bei judėjimą. Mažinsime PVM vaisiams ir daržovėms. Investuosime į prevencinių, profilaktinių ir reabilitacijos priemonių prieinamumą. Plėsime telemedicinos paslaugas. Gerinsime greitosios medicinos pagalbos darbuotojų socialines garantijas. Didinsime konkurencingumą vaistų rinkoje ir ribosime nesąžiningą vaistų kainų didinimą.
16. Gerinsime kelių būklę visoje Lietuvoje. Įkursime kelių fondą. Skirsime didesnį dėmesį per gyvenvietes einančių žvyrkelių asfaltavimui. Stabdysime „Lietuvos pašto“ paslaugų privatizaciją. Plėsime tarpmiestinių autobusų ir geležinkelio maršrutų tinklą. Diegsime išmaniąsias technologines sistemas keliuose.
17. Investuosime į tvarią energetiką. Sieksime konkurencingos šilumos kainos visiems. Ginsime vartotojus nuo energetikos įmonių manipuliavimo paslaugų kainomis. Suteiksime daugiau galių valstybiniam energetikos reguliuotojui. Visiems vartotojams bus leista vėl rinktis visuomeninį tiekėją, jei rinka negali pasiūlyti geresnės kainos. Nukreipsime lėšas į elektros energijos perdavimo bei skirstymo tinklų kokybės ir patikimumo didinimą. Vykdysime spartesnę senų daugiabučių namų renovaciją, modernizuosime centrinio šildymo sistemas. Skatinsime investicijas į atsinaujinančią energetiką ir elektros kaupimo įrenginių plėtrą. Remsime ES atsinaujinančios energetikos technologijų plėtrą.
18. Stiprinsime viešąją tvarką. Didinsime teisėsaugos pareigūnų skaičių regionuose, investuosime į jų darbo sąlygas bei kvalifikaciją. Ištaisysime valstybės tarnybos reformos klaidas. Kovosime su korupcija, mokesčių vengimu, skaidrinsime viešųjų pirkimų sistemą. Gerinsime teisinės pagalbos prieinamumą. Spręsime bausmių proporcingumo problemą baudžiamojoje teisėje. Užtikrinsime veiksmingą kriminalinės žvalgybos subjektų kontrolę, apsaugant asmens teises ir laisves.
19. Kursime gyvybingą kaimą, konkurencingą ir tvarų žemės ūkį. Siūlysime inovatyvias priemones žemės ūkio produktų perdirbimui į aukštesnės pridėtinės vertės produktus. Trumpinsime maisto tiekimo grandines, kad sudarytume kuo palankesnes sąlygas Lietuvos ūkininkams parduoti produktus tiesiogiai galutiniams vartotojams. Sieksime tiesioginių išmokų suvienodinimo žemdirbiams ES lygiu ir jų teisingo paskirstymo šalies viduje smulkių ir vidutinių ūkių bei jaunųjų ūkininkų naudai. Padėsime ūkiams spręsti žemės ūkio rizikų valdymo problemas. Remsime vietos iniciatyvas, kurios skatins verslumą ir užimtumą kaime bei užtikrins šių iniciatyvų tęstinumą.
20. Tausosime aplinką ir jos išteklius. Sukursime Lietuvos miškų strategiją. Diegsime priemones, skatinančias didinti Lietuvos miškingumą. Skatinsime investicijas į Lietuvos medienos pramonę ir biomasės energetiką, siekdami racionaliai panaudoti vietinius atsinaujinančius medienos išteklius. Decentralizuosime miškotvarką, siekdami Miškų urėdijai patikėto valstybės turto efektyvaus naudojimo, kad jis būtų ne tik pelningas, bet ir užtikrintų socialinę, rekreacinę bei aplinkosauginę naudą. Didinsime visuomenės įtrauktį į vertingiausių teritorijų apsaugą, ribosime plynuosius miško kirtimus. Užtikrinsime maksimalią saugomų rūšių apsaugą, siekdami išsaugoti ir atkurti nykstančių ar grėsmę patiriančių rūšių populiacijas. Užtikrinsime gyvūnų apsaugą, taip pat neišvengiamą atsakomybę už smurtą prieš gyvūnus.
21. Puoselėsime atvirą, demokratinę visuomenę ir pilietinę tapatybę. Priimsime kovos prieš ksenofobiją priemonių planą. Didinsime kultūros įtraukumą ir prieinamumą visoje Lietuvoje. Stiprinsime menininkų bendruomenes. Užtikrinsime tradicijų, kultūros paveldo ir etninės kultūros puoselėjimą. Skirsime paramą profesionaliajam menui, užtikrinant jo pasiekiamumą regionuose. Nustatysime aiškią ir skaidrią žiniasklaidos paramos sistemą. Stiprinsime vietos savivaldą, jos savarankiškumą. Suteiksime daugiau teisių ir galimybių nevyriausybinėms organizacijoms ir profesinėms savivaldoms aktyviai dalyvauti viešajame gyvenime, sprendžiant jiems rūpimus klausimus. Išbandysime ir diegsime dalyvaujamosios ir svarstomosios demokratijos inovacijas. Įgyvendinsime priemones, užtikrinančias moterų ir vyrų lygias galimybes, efektyvią kovą prieš smurtą artimoje aplinkoje.
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
22. Prie šio susitarimo prisijungti gali ir kitos Seime atstovaujamos partijos, pritarus sutartį pasirašiusioms šalims.
23. Susitariančiosios šalys gali priimti ir kitus susitarimus, pripažįstamus šio susitarimo sudėtine dalimi.
24. Vieno iš Koalicijos partnerių galimi susitarimai su trečiąja šalimi neįpareigoja kitų Koalicijos partnerių ir tokie susitarimai negali pažeisti šios sutarties, apie tokius susitarimus kiti Koalicijos partneriai turi būti informuoti kaip galima greičiau ir išsamiau.
25. Šios sutarties nuostatos negali būti interpretuojamos taip, kad iš to kylantys veiksmai pažeistų Lietuvos Respublikos Konstituciją ar kitus teisės aktus.
26. Koalicijos partneriai bendru sutarimu gali priimti kitus susitarimus atskirais dokumentais, kurie būtų šios Sutarties sudėtinė dalis.
27. Koalicijos darbui koordinuoti suformuojama Koalicijos taryba, į kurią įeina Ministras Pirmininkas, Seimo Pirmininkas, penki Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai, trys Nemuno aušros politinės partijos atstovai ir du Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai. Taryba posėdžiauja antradienių rytais prieš Seimo plenarinį posėdį. Esant poreikiui arba vieno iš partnerių siūlymu šaukiami neeiliniai posėdžiai.
28. Susitarimas įsigalioja, kai jam pritaria atitinkami susitariančių partijų vadovaujantys organai.
29. Ši Sutartis netenka galios, kai Koalicijos partneriai bendru susitarimu susitaria ją pakeisti ar nutraukti. Jeigu vienas iš Koalicijos partnerių inicijuoja šios Sutarties nutraukimą, jis privalo apie tai iš anksto, ne vėliau kaip prieš mėnesį iki nutraukimo dienos, informuoti kitus Koalicijos partnerius. Tuomet sudaroma derinimo komisija, kuriai per mėnesį nesugebėjus surasti sutarimo, Sutartis nutraukiama.