Columbus -4,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 23 Grd 2024
Columbus -4,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 23 Grd 2024

Privilegijuotas žemės ūkis – politikų populistų prasimanymas

2021/05/15


Algimanto SNARSKIO  piešinys

Vyriausybės požiūriu, kuris dar kartą buvo išsakytas ir praėjusią savaitę žemės ūkio ministro susitikime su Lietuvos ūkininkų sąjungos nariais, Lietuvos žemės ūkio sektorius yra privilegijuotas kaip nė vienas kitas Lietuvos ūkio sektorius. Todėl ir negauna finansavimo iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo. „Ūkininko patarėjas“ pašnekovų klausė, ar tikrai žemdirbys gali jaustis esąs privilegijuotas.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas BUDVYTIS: „Tikrai ūkininkas nėra privilegijuotas asmuo, nes kai kurie turi ir valdiškus darbus, už kuriuos moka mokesčius, ir kaip ūkininkai vėlgi moka mokesčius. Ūkininkų kaštai yra labai dideli, ypač šios pandemijos metu. Jie susiduria su tikrai labai didelėmis problemomis. Daržininkystės ūkiai uždarius mokyklas nebegali tiekti jų valgykloms daržovių ir kitų produktų. Pienininkystės ūkių savininkai neturi nė dienos atostogų, nesvarbu, ar serga, ar nori išvažiuoti į laidotuves. Būtina prižiūrėti galvijus, karvėms niekada nepasakysi: „Palauk.“

Todėl ūkininkams kaip tik turėtų būti teikiama kuo didesnė valstybės parama.

Pavyzdžiui, ūkininkai, dalyvaudami paramos priemonėse ir norėdami įsigyti šiuolaikinės technikos, modernizuoti ūkį, yra priversti imti didžiulę paskolą iš banko, o paskui reikia ją grąžinti. O išmokos, gautos deklaruojant pasėlius, išleidžiamos žemei įdirbti, trąšoms ir augalų apsaugos priemonėms įsigyti. Kai kas mano, kad ūkininkai gauna didelį pelną, iš tikrųjų taip tikrai nėra.“

Kelmės rajono Kiaunorių kaimo ūkininkas Martynas PUIDOKAS: „Nemanau, kad žemdirbiai yra kaip nors privilegijuoti, nes bet kokiame verslo sektoriuje galima rasti privilegijuotesnių. Neseniai su bendrovės „Hanner“, Vilniuje nugriovusios nacionalinį stadioną, statančios butus, vadovu feisbuke diskutavome, jis irgi teigė, kad žemės ūkis yra privilegijuotas. Bet kai aš paklausiau, kodėl centrinę įmonę jie iš Lietuvos perkėlė į Estiją, tuo diskusija ir pasibaigė... Ar taip padarė ne dėl tų pačių pelno mokesčio privilegijų?

Arba pakalbėkime apie kai kurias Lietuvos vežėjų įmones. Jie ne tik privilegijuoti, bet iš viso yra gal net ties įstatymo riba. Pasibaisėjau, kokiomis sąlygomis čia, Lietuvoje, dirba trečiųjų šalių vairuotojai, kaip slepiami mokesčiai ir pan. Ir kokią galią tokių įmonių vadovai turi Seime. Tai jie privilegijuoti, o mes – tik žemės kurmiai. Dirbame ir mąstome, ar sulauksime kito sezono. Nėra taip paprasta, kaip kai kurie politikai bando nupiešti. Pernai ir šiemet girdėjau, kaip vienas politikas kalbėjo, kad mes prabangiais mersedesais važinėjame. Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Ignas Hofmanas net siuntė jam paklausimą, kokia statistika remdamasis jis nustatė, kad ūkininkai kiekvienais metais keičia džipus ir kiek tų naujų mersedesų ūkininkai turi. Politikas juk negali taip kalbėti, jis turi kiekvieną žodį pasverti, o ne tokiu pigiu būdu ieškoti rinkėjų balsų.

Nemanau, kad mes privilegijuoti. Palyginti su Vakarų Europos ūkininkais, esame prastesnėje pozicijoje negu jie. Matome, kaip jie sugeba ginti savo teises, kai nors ir truputį prastesnes sąlygas jiems nustato valstybė. Išvažiuoja ir su mėšlo kratytuvais, ir su srutvežiais – ten skaitosi su ūkininkais, o mes esame tolerantiškesni ir pakantesni.

Privilegijos ūkininkams – tai labiau populistiniai politikų šūkiai nei realybė. Man pikta klausytis, kad taip priešinama visuomenė. Supriešinti, sukiršinti žmones yra palyginti lengva, o sutaikyti bus sunkiau. Bet politikai – populistai, nesusimąsto taip elgdamiesi, galvoja tik apie save, kaip gauti papildomą balsą, kaip kituose rinkimuose papulti į Seimą ir pan.“

Žemės ūkio bendrovės „Piktupėnai“ (Pagėgių sav.) pirmininkas Alvydas LEŠINSKAS: „Privilegijuoti mes niekada nesijautėme, nes, palyginti su kitais verslais, žemės ūkis yra be galo rizikingas. Kiek jau buvo žemės ūkio įmonių bei ūkininkų bankrotų. Ir ne iš gero gyvenimo visa tai. Analogiškai ir dar stipriau nei mūsų remiami Vakarų šalių ūkininkai.

Šiomis dienomis mūsų bendrovė pažymi dvidešimt devintąsias veiklos metines, tad galiu pasakyti, kad žemės ūkio rėmimas nė kiek nepadidėjo. Vienais metais geriau pasiseka, kitais – prasčiau. Pernai mums buvo sėkmingi metai, o prieš tai, 2017 ir 2018-aisiais, sunkiai išgyvenome, o vienas mūsų kaimyninis kooperatyvas ėmė ir bankrutavo.

Mūsų regione panaikinus mažiau palankių ūkininkauti vietovių kategoriją nebeliko jai skirtų išmokų, tad valstybės skiriama parama dar labiau sumažėjo. Tad ar mes galime dar būti privilegijuoti? Gerai, kad mūsų ūkis mišrus, yra ir gyvulininkystės, ir augalininkystės padaliniai, tačiau veikla vis tiek sudėtinga, pavojinga, priklausanti nuo gamtos kaprizų.“

Kėdainių rajono Pajieslio kaimo bendruomenės centro pirmininkė Irena MILERIENĖ: „Mano vyras sako: „Kas dirba, tas ir turi.“ O juk ūkininkai dirba nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro. Man labai nepatiko, kaip kažkada buvo akcentuojama, kad ūkininkai važinėja prabangiomis mašinomis, dirba su įspūdinga technika... Nejaugi dabar turėtų pasikinkę arklius važinėti arba laukus arti paprastais rusiškais plūgais?

Reikia pagalbos ūkininkams. Atrodo, Seime pasiūlyta atimti dalį paramos iš stambiųjų ir duoti mažesniems ūkininkams, aniems nustatyti lubas, kad mažiau gautų iš Europos Sąjungos paramos. Manau, kad taip būtų gerai. Juk mūsų kaimo ūkininkai nėra stambūs, turi 100 hektarų ir dar mažiau. Gerai, jei geri metai, tada viskas eina į pliusą. Viskas kainuoja – ir trąšos, ir chemikalai, ir degalai, darbo ūkininkai neskaičiuoja. Ir mokesčius didelius reikia sumokėti, todėl bet kokia parama, kuri teikiama, tikrai yra reikalinga. Už dyką ūkininkai nieko negauna, už tą paramą jie atidirba. Juk ūkininkai skuba į laukus, išsirauna daigą, žiūri, kaip atrodo šaknys, ar joms reikia daugiau oro, ar dar kažko. Ūkininkas turi būti ir agronomas, ir inžinierius, sugebėti techniką susitvarkyti.

Todėl žemdirbys jokiu būdu nesijaučia privilegijuotas Gal kai kurie politikai mano, kad žemės ūkyje niekas nebrangsta, jog ūkininkai naudojasi nuolaidomis degalams, trąšoms, kitomis privilegijomis? Tik tiems, kurie neišmano žemės ūkio specifikos, gali atrodyti, kad ūkininkai yra milijonieriai.“

Parengė ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

2021-05-15

Dalintis
Verslas