Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

Probiotikai naikina mėšlo kvapą, mažina oro taršą ir gerina dirvožemį

2023/05/05


Viena su klimato kaitos problemų sprendimu susijusi Europos Sąjungos (ES) direktyva įpareigoja šios bendrijos valstybes nares mažinti gyvulininkystės sukeliamą atmosferos taršą. Viešosios įstaigos (VšĮ) Aplinkos vadybos ir audito institutas (AVAI) direktorius dr. Rimantas Budrys apgailestauja, kad Lietuvoje, Nyderlanduose, kai kuriose kitose ES valstybėse šis reikalavimas vykdomas lengviausiu keliu – mažinant ūkinių gyvūnų skaičių. Jo nuomone, probiotikai yra veiksmingiausia ir pigiausia priemonė, mažinanti mėšlo kvapus ir naikinanti jame slypinčius patogenus.

Kenkia gyvūnams, žmonėms

„Ūkininko patarėjo“ pašnekovas R. Budrys primena, kad gyvulininkystėje susidarančių išlakų (mėšlo) vienos sudėtinės dalys, kaip metanas, anglies dvideginis, yra bekvapės, o kitos, pavyzdžiui, amoniakas, sieros vandenilis, merkaptanai, – dvokia.

Dvokiančios medžiagos neigiamai veikia gyvūnus, fermų darbuotojus, aplinkinius gyventojus. Nuo mėšle esančios patogeninės mikrofloros gali susirgti gyvūnai. Tręšiant laukus mėšlu, kuriame yra tokios mikrofloros, ja užteršiama dirva. Į atmosferą patenkantį mėšlo dvoką su jį sudarančiomis medžiagomis ES žaliojo kurso sumanytojai ir strategai laiko viena pagrindinių klimato kaitos priežasčių. Pasak jų, visos gyvulininkystėje susidarančios išlakos turi didžiulį poveikį klimato kaitai. Neva 80–90 proc. amoniako išlakų susidaro žemės ūkyje. Gyvulininkystėje generuojamo dvoko problema daugelyje pasaulio šalių seniai sprendžiama naudojant fizines, chemines, biologines priemones: biofiltrus, skruberius, kvapų neutralizacijos reaktorius, o pastaraisiais 2–3 dešimtmečiais – naudojant probiotinius preparatus. Antai Austrijoje juos naudojant, amoniako tarša per dešimtmetį sumažėjo 50 proc.

Pasigenda protingų priemonių

R. Budrys teigia krūvoje Lietuvos dokumentų, pavyzdžiui, Nacionalinės klimato kaitos strategijoje, Pažangaus ūkininkavimo taisyklėse, nacionaliniuose oro taršos mažinimo planuose, pasigendąs protingų priemonių amoniako taršai mažinti. Mūsų šalyje, kaip byloja joje susidariusi situacija, ES reikalavimą mažinti amoniako taršą, matyt, užsimota vykdyti mažinant laikomų gyvulių skaičių.

VšĮ AVAI direktorius dr. Rimantas Budrys.

Pasak mokslininko, Lietuva – vienintelė ES narė, kurioje nenumatyta, kokios technologijos diegtinos ir kaip privalu įrengti tvartus, siekiant mažinti amoniako taršą, nėra įdiegtų technologijų rezultatų monitoringo. Žemės ūkio ministerija siūlo ją mažinti neviršijant baltymų kiekio pašaruose, o juos papildyti sintetinėmis amino rūgštimis, paaugusias kiaules šerti mažiau baltymingu pašaru negu paršelius, į lovius nepilti daugiau pašarų, negu suėda gyvuliai, patalpose neviršyti rekomenduojamos temperatūros, tuštinimosi zonas vasarą reguliariai purkšti vandeniu, kad mėšlas slinktų į jo šalinimo kanalą, labiau vėdinti tvartą, kad geriau išsigaruotų amoniakas, jei tvarto oro santykinis drėgnis ir anglies dioksido koncentracija normalūs, o amoniako koncentracija didelė, ją mažinti minėtomis priemonėmis, taip pat – rūpestingai valyti gardus, tačiau labiau nevėdinti. Ir šiuo atveju nenumatyta poveikio aplinkai pokyčių vertinimo sistema.

Probiotikai sumažino oro taršą

„Pasitelkus biopreparatus, galima reikšmingai sumažinti atmosferinę taršą tvartuose, mėšlidėse, lagūnose ir laukuose, kai tręšiama dirva“, – tikina R. Budrys.

Pasak jo, jei Lietuva atsiskaitys ES pagal auginamų gyvūnų skaičių, o ne realias išlakas, tuomet bus nesvarbu, kaip jie šeriami ir ar mėšlas šaldomas, ar nešaldomas, – vis tiek teks mažinti gyvūnų skaičių. Geriau šalinti išlakas nekankinant gyvūnų.

Kad biotechologiniai produktai, konkrečiai – probiotikų kompozicijos, yra labai veiksminga priemonė šalinant mėšlo, srutų dvoką, įrodyta atliekant jų panaudojimo tyrimus kai kuriuose ir Lietuvos, ne tik kitų šalių gyvulininkystės ūkiuose. Pavyzdžiui, oro tarša kiaulidėse iki preparatų panaudojimo buvo: amoniako – nuo 7 ppm (milijoninių dalių) iki 12 ppm, sieros vandenilio – nuo 1,2 ppm iki 2 ppm. Panaudojus preparatus, amoniako sukeltos taršos arba neliko, arba didžiausia ji siekė 1 ppm, o sieros pėdsakų visai neliko. Panašūs rezultatai panaudojus probiotikus buvo ir karvidėse, prie srutų duobių, melžimo patalpose, vištidėse.

Pažangių ūkių praktika patvirtino, kad oro taršos problemą galima išspręsti mažomis sąnaudomis. Pavyzdžiui, papildomos išlaidos preparatams, skirtiems tvartuose šalinti amoniaką, per pusmetį atsiėjo 0,5–1,30 Eur vienai kiaulei ir 0,07– 0,12 Eur vienam broileriui.

Geriausių oro taršos mažinimo rezultatų gyvulininkystėje pasiekiama, kai probiotikų gauna gyvūnai ir jais apdorojami tvartas, mėšlas.

„Probio Stop Odor“ – veiksmingas preparatas

„Veiksmingiausia ir pigiausia gyvulininkystės kvapus mažinti ar naikinti yra mikrobiologinėmis priemonėmis. Tai – specialios natūralios mikrofloros-probiotikų kompozicijos. Jos gyvulininkystės kompleksuose neleidžia mėšle ir srutose atsirasti patogeninei mikroflorai, sierą redukuojantiems mikroorganizmams, sumažina amoniako išsiskyrimą, – šios priemonės esmę atskleidžia R. Budrys. – Preparatai labai tinka apdoroti fermų patalpas, pakratus, įterpti į vandenį ir į pašarus. Jie nesukelia pavojaus nei gyvuliams, nei aptarnaujančiam personalui.“

Pašnekovas mini preparatą „Probio Stop Odor“, kuriuo prekiauja AB „Lytagra“ – itin veiksmingą, pasak jo, probiotinę kompoziciją, tinkamą apdoroti mėšlą, srutas, fermų patalpas, naikinti gyvulininkystėje susidarančius kvapus.

„Probio Stop Odor“ – ekologiškas, sumažina kvapus iki 96 proc., skatina organinių medžiagų skilimo procesą, pašalina nemalonius kvapus ir jų šaltinius, ekonomiškas, kontroliuoja patogenų kiekį, – šio preparato pranašumus apibendrina R. Budrys ir vardija jo sudėtį: – Pieno bakterijos, mielės, cukranendrių melasa, natūralūs mineraliniai milteliai, jūros druska, enzimai, vaistažolių ekstraktai ir vanduo.“

„Probio Stop Odor“ – natūrali, biologinė priemonė, šalinanti ar slopinanti kvapus. Ja fermentuotas skystas mėšlas ir srutos yra trąšos, suteikiančios dirvožemiui daug naudingų medžiagų, kurias lengvai pasisavina augalai. „Probio Stop Odor“ fermentuoti skystas mėšlas ir srutos nė kiek nekenkia dirvožemiui, pagerina jo struktūrą ir derlingumą. Tokios trąšos vadinamos vertingomis organinėmis“, – tvirtina R. Budrys.

Fermentuojant mėšlą probiotine mikroflora „Probio Stop Odor“, neišsiskiria nemalonūs kvapai.

Slopina ir kvapų šaltinius

Pasak ŪP pašnekovo, probiotinė kompozicija „Probio Stop Odor“ gaunama fermentacijos būdu, panaudojant natūralius probiotinius mikroorganizmus ir taip skatinant augti natūraliai susiformuojančius mikrobus, stimuliuojančius natūralių mikroorganizmų augimą. „Probio Stop Odor“ – gyvas probiotinių produktų pagrindu pagamintas kvapų naikintojas, kurio sudėtyje yra padidintas kiekis fitotropinių bakterijų, žinomų kaip purpurinės ne sieros bakterijos (PNSB). Šios bakterijos – antioksidacinės, antientropinės, be to, šalina intoksikaciją. Dėl tokių savybių jos mažina nuodingų dujų, toksinų ir kvapų (sieros vandenilio, amoniako, merkaptanų, kitų organinių junginių) lygius. Šiame preparate nėra genetiškai modifikuotų organizmų, cheminių medžiagų.

„Probio Stop Odor“ naikina ne tik nemalonius kvapus – slopina ir jų šaltinius. Naudingieji mikroorganizmai, esantys šio preparato sudėtyje, sukuria nepalankią dauginimosi terpę patogeniniams mikroorganizmams. Purškiant „Probio Stop Odor“ aplinkoje, kurioje yra blogų kvapų, jie nuslopinami iš karto.

Verta fermentuoti kompostą

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 49, 2023 m. gegužės 4 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Autorės ir AVAI nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis