Columbus +20,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Rgs 2024
Columbus +20,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Rgs 2024

Projektas „Nuo arklo iki roboto“: įkvepianti kelionė per Lietuvos žemės ūkio istoriją ir ateitį
Lietuvos žemės ūkio mokslo raidos bei pažangos 100-mečiui skirtas renginys Elektrėnuose. ŽŪM nuotr.

Žemės ūkio ministerija
 

Projektas „Nuo arklo iki roboto“: įkvepianti kelionė per Lietuvos žemės ūkio istoriją ir ateitį

2024/09/30


Paskutinį rugsėjo savaitgalį įvyko dar trys renginiai, skirti Žemės ūkio ministerijos organizuojamam projektui „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“, skirtam paminėti VDU Žemės ūkio akademijos šimtmetį ir pristatyti žemės ūkio mokslo proveržį. Joniškyje, Kaune ir Elektrėnuose ūkininkai rinkosi į susitikimus pasikalbėti apie aktualias  problemas, pasidžiaugti nuveiktais darbais ir padiskutuoti, kaip ateityje turėtų atrodyti Lietuvos ūkiai.

Rugpjūtį startavęs ir prie finišo artėjantis dešimties renginių ciklas „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ šįkart pagerbė Šiaulių, Kauno ir Vilniaus apskrities ūkininkus, prisidedančius prie šalies žemės ūkio klestėjimo, modernėjimo ir tobulėjimo.

Ūkininkai noriai dalydavo viešoje diskusijoje „Kaimo plėtra. Iššūkiai ir poreikiai“ bei ekspertų seminaruose, kuriuose apie žemės ūkio pažangą ir ateities perspektyvas kalbėjo VDU Žemės ūkio akademijos, Žemės ūkio ministerijos ir Seimo Kaimo reikalų komiteto, taip pat Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių, Vilniaus, Elektrėnų, Šalčininkų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Širvintų, Birštono, Jonavos, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Prienų, Raseinių bei Anykščių savivaldybių atstovai.

Didelio susirinkusiųjų dėmesio sulaukė žemės ūkio karjeros mugė, kurioje pristatytos įvairios šios srities profesinės galimybės. Mugės dalyviai galėjo iš arčiau susipažinti su skirtingais karjeros keliais ir perspektyvomis žemės ūkio sektoriuje. Kartu su renginių ciklu per Lietuvą keliaujanti istorinių fotografijų paroda unikaliuose kadruose atspindėjo žemės ūkio ir kaimo gyvenimo pokyčius per pastaruosius šimtą metų. Renginio svečiai taip pat turėjo galimybę apžiūrėti inovatyvią žemės ūkio techniką, tokią kaip dronai, kurie šiandien labai palengvina ūkininkų darbą.

„Joniškyje daugelį metų veikia žemės ūkio mokykla, kuri ruošia specialistus, Kauno rajonas yra VDU Žemės ūkio akademijos namai, o į Elektrėnus suvažiavo daug šio regiono ūkininkų bei merų, kurie net ir patys ūkininkauja.

Kalbant bendrai apie visą šį mūsų projektą, be galo svarbu susitikti su žmonėmis, išgirsti jų problemas, kurios aktualios ne tik vienam kraštui, tačiau ir visai šaliai. Gera tuo pačiu ir pasidžiaugti, kaip tai, ką mokslas sukuria, yra realiais pavyzdžiais pritaikoma praktikoje. Lietuvos ūkininkai puoselėja savo ūkius, o šis po apskritis keliaujantis renginių ciklas parodė, kas jau yra pasiekta. Jis visiems primena, jog yra universitetas, akademija, žemės ūkio mokyklos, paragina ūkininkų vaikus studijuoti bei rinktis tas specialybes, kurių reikia, kurių trūksta.

Na, o patys ūkininkai išreiškia norą iš mokslo ateityje sulaukti dar daugiau inovacijų bei pasiūlymų, kaip spręsti aktualias problemas. O jeigu jų išspręsti lengvai nepavyksta, kaip kad, pavyzdžiui, klimato kaitos atveju, tai kaip tuomet prie tų problemų prisitaikyti, kaip adaptuoti ūkius“, – įspūdžiais dalijosi žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

Svarbiausias renginių momentas – Šiaulių, Kauno ir Vilniaus apskričių ūkininkų apdovanojimai už nuopelnus šalies žemės ūkiui. Joniškyje rajonas apdovanojo ūkininką Joną Pidkovą už mišraus ūkio, kuriame vykdomos gyvulininkystės ir augalininkystės veiklos vystymą, Gediminą Žebrauską  už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą, Kęstutį Zaką už naujų technologijų pritaikymą daržininkystėje.

Akmenės rajonas džiaugėsi savo kraštiečių pasiekimais, pagerbdami Davidą Jankauską už jo drąsą ir darbštumą, pagalbą kitiems ūkininkams, savarankiškai kuriant šiuolaikinį ūkį, Audrių Vaišvylą už ūkininkavimo tradicijų tąsą ir efektyvų augalininkystės ūkio valdymą bei Akmenės rajono savivaldybės merą Vitalijų Mitrofanovą už sumanų vadovavimą Akmenės kraštui ir tvarų ūkininkavimą, mokslo pažangos naujovių diegimą augalininkystės ūkyje.

Kelmės rajonas didžiavosi Algimantu Vaupša bei jo modernaus daržininkystės ūkio plėtra bei darbo vietų sukūrimu, ūkyje išlaikant daugiau kaip 70 darbuotojų, Edmundu Baracevičiumi už modernaus ir ekonomiškai tvirto augalininkystės ūkio plėtrą bei žemės ūkio bendrovės „Kerkasiai“ vadovu Tomu Petkevičiumi už jo puikų vadovavimą, pavyzdingą tvarką ir aukštą žemdirbystės kultūrą.

Pakruojo rajonas pagerbė ūkininką Laisvūną Gudjurgį už modernaus ir inovatyvaus ūkio vystymą, socialinę atsakomybę ir paramą savo krašto bendruomenei, Lygumų žemės ūkio bendrovės vadovą Petrą Ivanauską už modernaus ir inovatyvaus ūkio vystymą, socialinę atsakomybę ir paramą savo krašto bendruomenei bei Gediminą Ališauską už ilgametį ūkininkavimą ir indėlį į Pakruojo krašto kultūrą ir turizmą.

Radviliškio rajonas pasveikino savo ūkininkų bendruomenės pažibas: Vytą Masiliūną už inovatyvaus ūkio kūrimą ir modernių technologijų pritaikymą, Joną Ruškį už inovatyvaus ūkio kūrimą ir modernių technologijų pritaikymą, Aivarą Rimkų už inovatyvaus ūkio kūrimą ir modernių technologijų pritaikymą.

Šiaulių rajono savivaldybė padėkojo dr. Alfonsui Malinauskui už ilgametę mokslinę veiklą, žemdirbystės ir agronomijos žinių sklaidą žemės ūkio sektoriaus dalyviams, Benui Liutvinskui už modernaus ir inovatyvaus ūkio vystymą ir Arūnui Grubliauskiui už ilgametę sėkmingą veiklą žemės ūkio versle bei savivaldoje.

Birštonas sveikino ūkininkę Audronę Naruševičę už šunų aviganių paruošimą avims ganyti, Vytautą Lėcką už  naujų pieno produktų gamybos technologijų pritaikymą ir Justiną Gradecką  už bearimės žemės dirbimo technologijos naudojimą.

Jonavos rajonas pagerbė Ričardą Žebrauską už inovatyvaus augalininkystės ūkio puoselėjimą, Ireną Daukantienę už inovatyvaus gyvulininkystės ūkio puoselėjimą bei žemės ūkio bendrovės „Pauliukai“ vadovą Andriejų Štombergą už inovatyvaus gyvulininkystės ir augalininkystės ūkio puoselėjimą.

Kaišiadorių rajonas džiaugėsi ūkininkais Eugenijumi Cikanavičiumi, Audriumi Kaduševičiumi ir Laimučiu Tomkumi bei jų puoselėjamais moderniais ir inovatyviais ūkiais.

Kauno rajonas sveikino Andrių Rudinską už inovatyvaus ir modernaus ūkio plėtojimą, Rimą Norą už ilgametį pažangaus lazdynų ūkio plėtojimą ir Tomą Didžiulį už iniciatyvas ir svarų indėlį rengiant pirmąjį Lietuvoje savivaldybės melioracijos statinių atnaujinimo planą bei ilgametę jų tvarkymo strategiją, kuriant savivaldybės melioracijos fondą, ir inovatyvių sprendimų paieškas laukinių gyvūnų daromai žalai ūkininkų pasėliams apskaičiuoti ir jų diegimą.

Kėdainių rajonas džiaugėsi Šarūnu Šiuše ir jo moderniu bei inovatyviu ūkiu, tvaraus ūkininkavimo ir naujų technologijų principus taikymu augalininkystės ūkyje, Virgilijumi Kuprevičiumi už modernaus ir inovatyvaus daržininkystės ūkio kūrimą bei Erlenda ir Laimučiu Turskiais už inovacijų diegimą žemės ūkyje, kuriant modernų ir išmanų robotizuotą pienininkystės ūkį.

Prienų rajonas dėkojo AB „Išlaužo žuvis“ vadovui Dariui Svirskiui už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą, UAB „Du medu“ direktoriui Vytautui Račickui už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą bei ūkininkui Martynui Krūveliui už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą.

Raseinių rajonas didžiavosi kooperatine bendrove „Didžiuliai“ už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą, naujų technologijų pritaikymą augalininkystės ūkyje, Vytautu Butkumi už ilgamečio ekologinio augalininkystės ūkio kūrimą, bioįvairovės išsaugojimą, pažangų ir tvarų ūkininkavimą bei Linu Mockumi už ilgametį ūkininkavimo tradicijų puoselėjimą, naujų technologijų pritaikymą pienininkystės ūkyje.

Anykščių rajonas pagerbė Vidmantą Rudoką už reikšmingą indėlį į Lietuvos žemės ūkio mokslą, ūkininką Stanislovą Šinkūną už modernaus Lietuvos žemės ūkio kūrimą bei patirties perdavimą jaunajai kartai ir Anykščių rajono sodininkystės įmonės direktorių Joną Janišių už sodininkystės tradicijų atkūrimą Anykščių savivaldybėje.

Elektrėnų savivaldybė džiaugėsi savo gretose turėdama Saulių Stirną, kurį pagerbė už jo pažangiai diegiamas technologijas, inovatyvumą, bendruomeniškumą bei aktyvią visuomeninę veiklą, ūkininką Juozą Gacką už kantriai bei nuosekliai vystomą pažangų ekologinį šeimos ūkį ir Kęstutį Vėželį už pažangų, inovatyvų ir kruopštų ūkininkavimą.

Šalčininkų rajonas sveikino Vaclovą Vilmantą Kuklį už inovatyvaus ūkio sukūrimą, Pavelą Bandalevič už naujų technologijų pritaikymą ūkyje bei Antoną Bandalevič už modernaus daugiašakio ūkio sukūrimą.

Širvintų rajonas dėkojo Bronislavui Liubomirui Vošteriui už pažangų ilgametį ūkininkavimą ir linininkystės tradicijų puoselėjimą, Kristinai ir Arūnui Martinėliams už pažangų ūkininkavimą, biodinaminio ūkio plėtojimą bei modernizavimą, Kasiai Jankun už pažangų ilgametį ūkininkavimą, pienininkystės ūkio plėtojimą bei modernizavimą bei Agnei Mažuikienei už pažangų ūkininkavimą, daržininkystės ūkio plėtojimą bei modernizavimą.

Švenčionių rajonas didžiavosi Jolita Gabrinovičiūte-Dikmone už modernų ir efektyvų pienininkystės ūkio plėtojimą, Aleksandru Pupkevičiumi už moderniausią ir didžiausią šalyje bitininkystės ir medaus paruošimo tarptautinei prekybai ūkį ir Veslavu Jundo už modernų augalininkystės ūkį ūkininkaujant vietovėse su gamtinėmis ar kitomis specifinėmis kliūtimis.

Trakų rajonas sveikino ūkininkus Vladyslavą Kravčun, Taurą Kurdzikauską ir Ronaldą Baranovski už modernių ir inovatyvių ūkių kūrimą bei naujų technologijų pritaikymą juose.

Ukmergės rajonas padėkojo Valentinui Geniui už ekologinės žemdirbystės puoselėjimą, agronomijos mokslo žinių taikymą ir sklaidą, meilę savo tėviškei ir žemei, Sigitui Razvadauskui už nuoseklų modernaus ir inovatyvaus pienininkystės ūkio kūrimą, darbštumą ir racionalų ūkio valdymą bei Algirdui Kopūstui už modernaus UAB „Atkočių agroservisas“ ūkio vystymą, tvarių ūkininkavimo sprendimų taikymą, reikšmingą ir ilgametę veiklą rajono žemdirbių labui.

Na, o Vilniaus rajonas pagerbė Eglę Gvozdovič už pažangų daržininkystės ūkio vystymą, Zenon Borkovskij už perspektyvų ekologinio augalininkystės ūkio plėtojimą bei Marių Jukonį už nuoširdų darbą uogininkystės ūkyje.

Renginiuose, skirtuose ne tik ūkininkų bendruomenei, tačiau ir visiems miestų gyventojams bei jų svečiams, vyko įvairios edukacijos, dirbtuvėlės ir muzikiniai pasirodymai. Čia buvo galima paragauti šviežiai keptų bandelių, sužinoti jų kulinarinio paveldo paslapčių, iš arti pamatyti moderniausias žemės ūkio srities technologijas bei išgirsti naujų žinių apie įgūdžių tobulinimo galimybes.

Dalintis