Columbus +20,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +20,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

R. Juknevičius. Lengva nebuvo ir nebus

2025/01/02


2024-ieji metai LŪS ir kitoms žemdirbių organizacijoms prasidėjo įsimintinai, nes buvo surengtas piketas Vilniuje, dar vadinamas „traktorių maršu“. Reikia pripažinti, kad rezultatai buvo pasiekti, parodant patiems žemdirbiams ir visai visuomenei galimybę tai pasiekti nenaudojant jokio smurto.

Tikriausiai taip prasidėję 2024-ieji davė impulsą ūkininkams patikėti, kad gyvenimas gal jau ir nebeblogės. Pasiekus dugną ir nuo jo atsispyrus, žemės ūkis gali sulaukti ir palankesnių laikų.

Savo žodį šiemet tarė ne tik politikai, bet ir gamta – žemės ūkio versle sunkiai nuspėjama jėga. Kai kuriuose šalies rajonuose buvo paskelbta net ekstremalioji situacija. Bet, nepaisant žemdirbiams tekusių išbandymų, galima teigti, kad metai žemės ūkyje nebuvo labai blogi. Kai kam – vidutiniai, o kai kas gali pasidžiaugti ir gerais metais. Visos šalies grūdinių kultūrų, ypač žiemkenčių, derlius buvo gana geras, nors ir ne rekordinis. Tai leido ūkininkams subalansuoti savo pajamas ir išlaidas, negalvoti apie bankrotą, esant ir žemoms grūdų supirkimo kainoms.

Norėtųsi pabrėžti tai, kad po pieno krizės pieno sektoriuje atsiranda žmonių, kurie nedrąsiai, bet jau kalba apie pieno ūkių perspektyvą, ketina investuoti, plėsti gamybą. Nors dar visai neseniai fermos buvo masiškai uždarinėjamos. Tendencija, tiesa, tęsiasi, bet ūkio likvidavimas reikalauja tam tikro laiko. Nuo ūkininko apsisprendimo momento iki tuščios fermos užrakinimo praeina ne diena ir net ne mėnuo. Šiuo metu pieno supirkimo kainos yra šiek tiek pakilusios, pieno gamyba užsiimti jau apsimoka.

Naujais metais ūkininkams labiausiai norėtųsi palinkėti ramybės, ypač šiais neramiais laikais, ir įvykių nuspėjamumo tiek artimoje, tiek tolesnėje ateityje. Tai padėtų ūkininkaujantiems žmonėms teisingai susidėlioti savo darbus, paskirstyti investicijas. Linkėti laimės ar turto šiuo metu būtų per daug primityvu.

Žemės ūkio politikoje įvyko lūžis. Biurokratine prasme kai kurios problemos atrodo menkos, situaciją pakeisti galėjo žemės ūkio ministro įsakymai. Čia ledai jau pajudėjo. Labai norėtųsi, kad kitų metų žemės ūkio politikoje problemų kalno mažėjimo tendencija tęstųsi. To tikimės iš naujojo žemės ūkio ministro. Tereikia dar ir jo kompetentingos komandos. Nes liko aktualūs, bet nebaigti darbai. Dar daug teisės aktų, apsunkinančių žemdirbių verslą, yra ne kas kita, kaip teisiniai biurokratiniai reikalavimai. Tokie teisės aktai nėra tiesiogiai susiję su žemės ūkio produkcijos gamyba, maisto sauga. Greičiausiai biurokratams atrodė, kad taip bus paprasčiau administruoti žemės ūkio sritį. Žemdirbiai neva lengvai uždirba pinigus, yra labai pasiturintys, mokesčių nemokantys, todėl jiems reikia „apkarpyti sparnus“. Jautėme, kad kartais reikalavimais buvo tik siekiama apsunkinti, apkartinti žemdirbių gyvenimą. Tokių teisės aktų dar yra daug, todėl tiek LŪS, tiek ir kitų žemdirbių organizacijų laukia daug darbo su politikais, biurokratais.

Bene aktualiausias šių dienų klausimas, kurį būtina kuo greičiau išspręsti – ūkininkų stažas pensijai kaupti, kurį Socialinių reikalų ir darbo ministerijos bei Sodros biurokratai vis tik yra pasiryžę atimti iš daugiau nei tūkstančio ūkininkų. Panašu, kad lieka tik paskutinis kelias – ūkininkų interesus ginti teisme prieš Lietuvos valstybę. Socialiai neteisingas sprendimas griauna tarp žemdirbių pasitikėjimą socialinio draudimo sistema. Beje, į ją žemdirbiai ilgą laiką iš viso nebuvo įtraukti, todėl ir darbo stažo pakankamai yra prikaupę tikrai ne visi. Tačiau panašu, kad nuėjusi valdžia sprendimo nespėjo pakeisti, o naujoji greitai dar negalės to padaryti.  

Jei žemės ūkis galės toliau augti ir vystytis, tikiuosi, jog tai bus geras ženklas ir visiems žemės ūkio sektoriaus verslams, įsikūrusiems ir mieste. Tai bus geri laikai ir vartotojams, nes, manau, nustos brangti maistas, mažiau šeimos pajamų reikės skirti tam, kad būtume sotūs ir laimingi. Bet jeigu negali numatyti ateities, verslo sąlygų vystymosi, rizika tampa per didelė, perspektyvos – blankios. Tačiau yra ir kita medalio pusė – be papildomų investicijų į verslą išgyventi beveik neįmanoma. Lengva tik ristis žemyn.

Vienas iš mūsų pagrindinių partnerių yra žiniasklaidos priemonės, ypač žemdirbiškos, atspindinčios kaimo reikalus. „Ūkininko patarėjas“ mums yra ypač svarbus partneris, todėl tikimės, jog šiam leidiniui perspektyvos bus šviesios. To ir linkiu.

 

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas JUKNEVIČIUS

Dalintis