Kiek metų auginate šią kultūrą ir kodėl ją pasirinkote?
Rabarbarus auginame jau seniai, daugiau nei 10 metų. Danijos ūkyje, vienoje ūkininko parduotuvėlėje, pamačius juos, įstrigo rabarbarų kotų spalva – nenusakomai skaisčiai raudona. Ir dar labiau nustebino, kad jų lupti nereikia. Šie rabarbarai – daug sultingesni nei mums iki šiol tekdavo ragauti Lietuvoje auginamų, be to, ir skonis švelnesnis. Yra pastebėta, kad žali rabarbarų stiebai rūgštesni, o raudoni – labiau saldžiarūgščiai.
Ir visą dešimtmetį tokius pačius auginate?
Taip, daugiausia auginame veislę ‘Victoria’. Produktyvi veislė, pirmieji rabarbarai pasirodo jau gegužės mėnesį. Jų lapkočiai rausvai žali, stori, sultingi, negysloti, neskuba sužydėti. Dar nusprendėm išbandyti veislę ‘KangaRhu’ – taip pat raudonais kotais, tik šiek tiek vėlesnė.
Kiek per sezoną užauginate rabarbarų? Kuo išskirtinis buvo pastarasis derlius? Su kokiais iššūkiais susiduriate, kol jie užauga?
Tinkamai parinkus žemę ir deramai prižiūrint, galima pasiekti iki 20 t/ha. Mes auginame gana nedaug – iki 5 t per sezoną. Bet šie metai tikrai buvo išskirtiniai. Teko atlaikyti nemažai šalnų, nors rabarbarai ištvermingesni, jas toleruoja gerai, atlaiko ir –6 °C šaltį, bet šalnos sulėtina augimą. O štai dėl sausros kotai tampa smulkesni, tad ir derlius mažesnis.
Žinoma, rabarbarai, kaip ir bet kokia kultūra, mėgsta priežiūrą, ir ravėti neišvengiamai tenka. Bene labiausiai prekinę išvaizdą gadina šliužai ir sraigės. Reikia rabarbarus apsaugo ir nuo drėgmės, nes jos nemėgsta – kai pernelyg daug, atsiranda puvinių.
Kokios idealios sąlygos jiems augti?
Lengva ir humusinga dirva, nei užmirkusi, nei piktžolėta. Planuodami sodinti rabarbarus, turėtume atlikti „namų darbus“, išsiaiškinti, kokio stambumo keras užauga, kokios priežiūros reikės, kaip ravėsite. Jeigu su technika – atstumai turi būt didesni, o jeigu prižiūrėsite rankomis, formuokite siauras vagas, kad lapai kuo greičiau jas užskleistų ir neleistų piktžolėms išplisti.
Taip pat turėtumėte nuspręsti, kaip greitai norite derliaus: jeigu neskubu, galite užsiauginti iš sėklų, bet jei norite greito rezultato, patartina ieškoti patikimo ūkio ir pirkti šaknis (rabarbarų gumbus).
Kaip ir rūgštynėse, rabarbaruose yra oksalo rūgšties, kurios perteklius organizme gali neigiamai paveikti žmogaus sveikatą. Ar reikėtų atsargiai valgyti rabarbarus?
Turbūt nerastume žmogaus, galinčio iš karto suvalgyti tokį rabarbarų kiekį, kad jam pakenktų juose esanti oksalo rūgštis... Nepamirškime, kad jos augale daugėja tada, kai jau nebeimame rabarbarų derliaus, paliekame lysvėse kaupti medžiagas kitiems metams. Tada jau ir kotai būna medingi, nesultingi...
Gal turite kokį receptą ar idėjų, ką su rabarbarais galima nuveikti virtuvėje?
Sakoma, puiki šeimininkė ir iš kirvio koto moka košę išvirti, o čia juk universalusis rabarbaras! Tad rankas atsiraitojus, ir pyragą galima iškepti, ir sultis bei sirupą paruošti žiemai. Vyndariai puikius vynus gamina. Populiarėja liofilizuoti rabarbarai, rabarbarų cukatai, o kur dar ir rabarbarų ledai, uogienės... Arba, tarkim, smulkinti rabarbarai su ispaninio šalavijo sėklomis žiemą jums primins kivi skonį.
Mėgstu kepti rabarbarų pyragą – lygiai taip pat kaip kepami obuolių pyragai, tik vietoj obuolių išdėlioju rabarbarų mozaiką.
Tad idėjų turbūt daugiau negu laiko, nes rabarbarų sezonas trumpas ir tinkamiausias laikas kažką su jais nuveikti – iki liepos. Paskui juose mažėja sulčių, kotai sausėja.
Jurgitos KRIŠTOPAITIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.