Columbus -4,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus -4,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Rasa Grigonienė: ką reikia žinoti darbdaviams, siekiantiems įdarbinti nepilnamečius asmenis

2023/07/09


Nepilnamečiai veržiasi į darbo rinką prasidėjus vasaros atostogoms. Poreikis užsidirbti papildomų pinigų ar įgauti darbo patirties verčia ieškotis bet kokio darbo, į kurį tik priimtų darbdavys. Dažniausiai vaikai ir paaugliai nežino jų darbui keliamų reikalavimų, o neretai papildomų reikalavimų ir apribojimų tokiam darbuotojui nežino ir patys darbdaviai bei nepilnamečių tėvai. Užkalbinta septyniolikmetė, dirbanti kavinėje iki 23.00 valandos, net nežinojo, kad jai dirbti naktį draudžiama, o sužinojusi – sako, nesakysianti darbdaviui, nes jam nereikia tokios darbuotojos, kuri išeis likus valandai iki kavinės uždarymo. Kaip užtikrinti nepilnamečiams darbuotojams tinkamas darbo sąlygas bei išvengti pažeidimų teiraujamės ekspertės – Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokyklos lektorės, Darbo teisės LL.M. programos vadovės Rasos GRIGONIENĖS.
Grigoniene
Rasa GRIGONIENĖ.

Kokią įtaką turi jaunuolio amžius įdarbinimo ir darbo procese?

Teisės aktuose, kalbant apie nepilnamečius asmenis iki 18 metų, išskiriamos dvi grupės: vaikai - asmenys nuo 14 iki 16 metų ir paaugliai - asmenys nuo 16 iki 18 metų. Vaikams ir paaugliams taikomi skirtingi reikalavimai priimant į darbą ir kai kurie reikalavimai darbo eigoje.

Kokie apribojimai taikomi nepilnamečių darbui?

Asmenys iki aštuoniolikos metų turi būti apsaugoti nuo bet kurios konkrečios rizikos jų saugai, sveikatai ar vystymuisi, galinčios atsirasti dėl asmenų iki aštuoniolikos metų patirties stokos, nežinojimo, kokia yra arba kokia gali kilti rizika, arba dėl asmenų iki aštuoniolikos metų nesubrendimo. Taigi siekiant apsaugoti asmenis iki aštuoniolikos metų nuo bet kurios rizikos jie negali būti įdarbinti, praktiškai mokomi atlikti darbus, jeigu dėl objektyvių priežasčių jie nėra fiziškai ar psichologiškai pajėgūs dirbti darbo ar atlikti praktinio mokymo užduočių arba darbas susiję su kenksmingų veiksnių poveikiu, įskaitant toksiškus ir kancerogeninius, mutageninius veiksnius, toksinio poveikio reprodukcijai veiksnius ir veiksnius, galinčius kokiu nors kitu būdu visam gyvenimui pakenkti žmogaus sveikatai. Draudžiamas darbas, susijęs su kenksmingu spinduliuotės poveikiu, su nelaimingų atsitikimų rizika, kuri gali būti neatpažinta ar jos neišvengta dėl asmenų iki aštuoniolikos metų nepakankamo dėmesio saugai arba patirties ar mokymo stokos; su rizika sveikatai dėl labai didelio šalčio ar karščio arba triukšmo, vibracijos, elektromagnetinių laukų, ergonominių veiksnių.

Išsamiau draudžiamų darbų sąrašas nustatytas Vyriausybės patvirtintame Asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, darbo ir profesinio parengimo organizavimo tvarkos apraše. Svarbu pažymėti, kad nepilnamečiams draudžiama dirbti darbus, kai jie bet kuriame procese susiję su alkoholiu (užsakymų priėmimas, pateikimas).

Kokie yra darbo ir poilsio laiko apribojimai nepilnamečiams?

Nepilnamečiams taikomi naktinio darbo apribojimai - vaikams draudžiama dirbti nuo dvidešimtos iki šeštos valandos, o paaugliams - nuo dvidešimt antros valandos iki šeštos valandos. Asmenims iki aštuoniolikos metų turi būti suteikiamos ne mažiau kaip dvi poilsio dienos per savaitę, jeigu įmanoma, paeiliui, viena iš jų turi būti sekmadienį. Kai darbo laiko yra ilgesnė negu keturios valandos, privalo būti suteikta mažiausiai trisdešimties minučių papildoma pertrauka pailsėti. Ji įskaitoma į darbo laiką arba praktinio mokymo laiką. Vaikų kasdienio nepertraukiamojo poilsio laikas per dvidešimt keturių valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip keturiolika valandų; tuo tarpu paauglių kasdienio nepertraukiamojo poilsio laikas per dvidešimt keturių valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip dvylika valandų.

Vaikams jų pageidavimu suteikiamos kasmetinės atostogos arba nemokamos atostogos per mokinių atostogas. Vaikams turi būti užtikrintas keturiolikos kalendorinių dienų iš eilės poilsis per mokinių vasaros atostogas. Vaikams suteikiama ne mažiau kaip keturiolika kalendorinių dienų iš eilės kasmetinių atostogų arba nemokamų atostogų per mokinių vasaros atostogas, jeigu dirbama per visas tų metų mokinių vasaros atostogas

Kuo išsiskiria nepilnamečių įdarbinimo procedūros?

Įdarbinant nepilnametį ypač svarbūs saugos ir sveikatos reikalavimai. Darbdavys, siųsdamas asmenį iki aštuoniolikos metų tikrintis sveikatos, pateikia jam numatomų darbo sąlygų aprašymą, nurodydamas galimą profesinę riziką. Prieš įdarbinant asmenį iki aštuoniolikos metų, asmuo iki aštuoniolikos metų turi darbdaviui pateikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos jam išduotą medicininę pažymą, o darbdavys turi vadovautis šioje asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotoje medicininėje pažymoje pateikta išvada, pavesdamas asmeniui iki aštuoniolikos metų dirbti konkrečius darbus. Asmenį iki aštuoniolikos metų apie galinčią kilti profesinę riziką ir visas asmens iki aštuoniolikos metų saugos ir sveikatos apsaugos priemones informuoja darbdavys, prieš jį įdarbindamas ir prieš pasikeičiant jo darbo sąlygoms.

Visais atvejais su nepilnamečiai sudaroma Darbo sutartis, kuria pasirašyti turi pats darbuotojas. Darbas be darbo sutarties laikomas nelegaliu. Darbdavys taip pat apie įdarbinimą turi pranešti SODRAI. Vaikų įdarbinimui keliami papildomi reikalavimai. Prieš įdarbindamas vaiką ir prieš pasikeičiant jo darbo sąlygoms, darbdavys privalo raštu informuoti vaiko tėvus ar kitą vaiko atstovą pagal įstatymą apie vaikui galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones. Taip pat turi gauti vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą dėl vaiko darbo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą, ir mokslo metų laikotarpiu duotas mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštiškas sutikimas dėl vaiko darbo.

Ar skiriasi nepilnamečių įdarbinimo ir darbo sąlygos, dirbant moksleivių atostogų metu ir mokslo metu?

Įdarbinimo procese, skirtųsi tik viena sąlyga – jau paminėtas reikalavimas – mokyklos raštiškas sutikimas dėl vaiko darbo, kai darbas vyksta mokslo metų laiku. O dėl darbo sąlygų – skirtumai pasireiškia darbo laiko ir trukmės nustatyme. Vaikų, dirbančių lengvus darbus, darbo laiko trukmė ne mokslo metų laiku– iki šešių valandų per dieną ir trisdešimt valandų per savaitę. Mokslo metų laiku – iki dvylikos valandų per savaitę: iki dviejų valandų per dieną mokyklos lankymo dienomis ir iki šešių valandų per dieną ne mokyklos lankymo dienomis, jeigu dirbama trimestro arba semestro metu, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos.

Paauglių darbo laiko trukmė – ne daugiau kaip aštuonios valandos per dieną kartu su kasdiene pamokų trukme ir ne daugiau kaip keturiasdešimt valandų per savaitę kartu su pamokų trukme. Paauglių, dirbančių pagal pameistrystės darbo sutartį, darbo laikas įmonėje negali trukti ilgiau kaip aštuonias valandas per dieną (kartu su kasdiene pamokų (paskaitų) trukme ir teorinių žinių įgijimo įmonėje ir mokymo darbo vietoje trukme) ir ne ilgiau kaip keturiasdešimt valandų per savaitę (kartu su savaitės pamokų (paskaitų) trukme ir teorinių žinių įgijimo įmonėje ir mokymo darbo vietoje trukme). Vaikų darbas rytais nuo šeštos iki septintos valandos prieš pamokas draudžiamas.

Į ką turėtų atkreipti dėmesį pats nepilnametis, pradėjęs dirbti?

Pradėjęs darbinę karjerą asmuo turėtų būti ypač atidus ir dėmesingas, nes gali susidurti su įvairiomis situacijomis, sukeliančiomis tiek psichologinę įtampą, tiek fizinių nepatogumų. Valstybinė darbo inspekcija yra parengusi trumpą atmintinę pradedantiesiems darbuotojams, rekomenduojame susipažinti su ja čia.

 

Kalbino MRU Teisės mokyklos atstovė Akvilė Alauskaitė

MRU informacija

Dalintis