Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Registrų centras: 2023 metų įmonių finansiniai rezultatai - stabilūs

2024/07/09


Kaip ir kiekvienais metais iki vidurvasario didžioji dauguma šalies įmonių jau būna pateikusios savo praėjusių metų finansines ataskaitas, o tai leidžia potencialiems ir esamiems verslo partneriams, analitikams ir plačiajai visuomenei susipažinti su juos dominančių bendrovių finansiniais rezultatais ir veiklos perspektyvomis. Nors ir būta pavienių ir nedidelių sukrėtimų bei iššūkių, tačiau praėję metai Lietuvos bendrovėms buvo palyginti stabilūs, skelbia juridinių asmenų pateiktas finansines ataskaitas išanalizavęs Registrų centras.

"Pastaraisiais metais šalies verslininkam teko prisitaikyti ir išgyventi ne vieną rimtą sukrėtimą - pandemiją ir veiklos suvaržymus keitė karas Ukrainoje ir su tuo susijęs energijos kainų šuolis. Dalis šių išbandymų neišlaikė, tačiau juos įveikusios įmonės, regis, tik dar labiau sustiprėjo. Praėjusių metų įmonių finansiniai rezultatai byloja, kad nepaisant pasitaikiusių iššūkių, daugumai bendrovių pavyko auginti pajamas ir uždirbti pelno ar bent jau nepanirti į nuostolius", - kalba Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Iš finansines ataskaitas už 2023 metus pateikusių įmonių pajamas augino kiek daugiau nei pusė. Mažesnę apyvartą, palyginti su 2022 metais, fiksavo maždaug trečdalis bendrovių, dar apie dešimtadalio įmonių pajamos nesikeitė arba jų apskritai nebuvo.

Preliminariais duomenimis, bendra visų savo ataskaitas iki šiol jau pateikusių įmonių apyvarta 2023 metais siekė 129 mlrd. eurų ir buvo šiek tiek didesnė nei tų pačių įmonių apyvarta užpernai (128,4 mlrd. eurų).

"Lyderiai pagal pajamas tradiciškai yra tie patys verslo flagmanai, kurių didžioji dauguma veikia didmeninės ir mažmeninės prekybos ar apdirbamosios gamybos srityse. Žvelgiant į didžiausią apyvartos šuolį pademonstravusias įmones tarp jų dažniausiai sutinkami prekybininkai, taip pat yra keletas transporto bei statybų sektoriaus įmonių. Tuo tarpu tarp didžiausią pajamų sumažėjimą patyrusių bendrovių matome apdirbamosios gamybos ir energetikos sektorių atstovus", - komentuoja P. Rudzkis.

Beveik kas antra įmonė - pelninga

Praėję metai nemažai daliai įmonių buvo sėkmingi - beveik pusė visų finansines ataskaitas pateikusių bendrovių fiksavo didesnį ar mažesnį ikimokestinį pelną. Nuostolingai dirbo beveik ketvirtadalis visų įmonių, o dar beveik trečdalis nedeklaravo nei pelno, nei nuostolių.

Bendrai pelningai dirbusios įmonės praėjusiais metais uždirbo 12,4 mlrd. eurų ikimokestinio pelno. Palyginti ankstesniais metais bendras pelnas siekė 13,9 mlrd. eurų. Tuo tarpu bendri ataskaitas pateikusių įmonių ikimokestiniai nuostoliai 2023 metais siekė apie 1,9 mlrd. eurų, kai užpernai jie buvo apie 1,8 mlrd. eurų.

"Lyginant praėjusių metų pelningumo skaičius su ankstesnių metų rezultatais, galima pasakyti, kad savo padėtį šioje srityje pagerino, t.y. uždirbo daugiau pelno arba sumažino nuostolius, maždaug trečdalis visų bendrovių. Dar beveik trečdalio įmonių rezultatai šia prasme suprastėjo, o likusio trečdalio - nepakito. Pelningiausių įmonių sąrašo viršuje randame visiems gerai žinomus apdirbamosios gamybos, IT ir telekomunikacijų bei prekybos sektorių atstovus. Tarp didžiausius nuostolius fiksavusių įmonių šįkart turime su iššūkiais susidūrusias ar į plėtrą investavusias bendroves", - komentuoja Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Jis pabrėžia, kad dalis didelių įmonių dar nėra pateikusios savo finansinių ataskaitų už 2023 metus, tad pelningiausių ar didžiausią apyvartą fiksavusių įmonių sąrašai dar gali šiek tiek koreguotis.

Vertinant finansines ataskaitas už 2023 metus pateikusias įmones matyti, kad didžiosios daugumos jų (80 proc.) vidutinis darbuotojų skaičius per metus nepasikeitė. Darbuotojų skaičius pernai augo 16 proc. įmonių, mažėjo - 13 proc. įmonių.

Šiuo metu finansines ataskaitas už 2023 metus Registrų centrui jau yra pateikę apie 115 tūkst. juridinių asmenų, analizei buvo pasitelktos įmonės ir organizacijos, kurios savo ataskaitas pateikė iki šių metų liepos 1 dienos. Apyvartos ir ikimokestinio pelno rezultatai pateikti atmetus rafinuotų naftos produktų gamybos veikla užsiimančių įmonių rezultatus.

Susipažinti su visų juridinių asmenų pateiktų finansinių ataskaitų duomenimis galima apsilankius Registrų centro atvirų duomenų puslapyje adresu www.registrucentras.lt/atviri_duomenys, kur taip pat skelbiami ir kitų registrų ir informacinių sistemų atvirų duomenų rinkiniai.

 

Registrų centro informacija

123rf nuotr.

Dalintis
Verslas