Nuo 2026 m. vidurio, kai direktyva bus pradėta taikyti, medaus mišinių kilmės šalys etiketėje turės būti nurodomos mažėjančia tvarka, nurodant kiekvienos kilmės šalies procentinę dalį. Valstybės narės galės lanksčiai reikalauti procentinių dalių keturioms didžiausioms dalims, kai jos sudaro daugiau kaip 50 proc. mišinio.
Persvarstyta direktyva Komisijai suteikia įgaliojimus per 4 metus nustatyti taisykles dėl suderintų analizės metodų, skirtų medui su cukraus priedu nustatyti, o per 5 metus – dėl medaus kilmės nustatymo metodų ir kriterijų, pagal kuriuos būtų nustatoma, ar galutiniam vartotojui parduodamas medus nėra perkaitintas ir iš jo nepašalintos žiedadulkės. Siekiant padėti Komisijai atlikti šią užduotį, pasitelkiant geriausias ekspertines žinias, raginama sukurti medaus platformą.
Tikimasi, kad būsimoje medaus platformoje, kurią sudarys iki 90 narių, be kita ko, bus renkami duomenys, reikalingi medaus autentiškumo kontrolės metodams pagerinti, ir bus pateiktos rekomendacijos dėl atsekamumo, sudėties kriterijų ir galimybės įsteigti ES etaloninę laboratoriją. Paraiškas kviečiami teikti medaus tiekimo grandinės suinteresuotieji subjektai, pilietinė visuomenė ir individualūs ekspertai, įskaitant akademinės bendruomenės ekspertus.
Kvietimas teikti paraiškas galioja iki liepos 15 d. Paraiškas teikiančios organizacijos turi būti užsiregistravusios Skaidrumo registre. Medaus platforma kuriama penkerių metų laikotarpiui.
Kartu su šiuo darbu Komisija ir Jungtinis tyrimų centras siekia sukurti patvirtintus analizės metodus medaus falsifikavimui cukrumi nustatyti.
Parama ES bitininkams
Naminės bitės yra labai svarbios žemės ūkiui ir aplinkai. Jos užtikrina augalų derlingumą apdulkinant, o bitininkystė prisideda prie kaimo vietovių plėtros. Bitininkyste užsiimama visose ES šalyse, jai būdingos skirtingos gamybos sąlygos, derlius ir bitininkystės praktika. ES yra antra pagal dydį medaus gamintoja pasaulyje.
2023–2027 m. ES bitininkystės sektoriui remti bus skirta 610 mln. Tai apims investicijas, kuriomis, be kita ko, bus siekiama kovoti su bičių ligomis, padėti prisitaikyti prie klimato kaitos, papildomam bityno inventoriui įsigyti. Taip pat bus finansiškai remiama populiarinimo veikla, konsultavimo paslaugos ir mokymai.
ŪP portalas su EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generaliniu direktoratu
123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos