Columbus -1,9 °C Mažai debesuota
Antradienis, 28 Sau 2025
Columbus -1,9 °C Mažai debesuota
Antradienis, 28 Sau 2025

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

2023/12/11


Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles. Priemonei finansuoti 2024 metams skirta 2,13 mln. Eur. Besinaudojančių parama įstaigų atstovai tikina, kad ši naujovė pasiteisino – ir vaikai būna sotesni bei sveikesni, ir maisto nereikia išmesti.

Vardan vaikų

Ateinantiems metams paramos suma padidinta beveik milijonu eurų reaguojant į aktyvų vaikų ugdymo įstaigų norą vaikus maitinti pagal kokybės sistemas pagamintais produktais bei nuo šiemet padidintą paramos sumą vienam vaikui per mėnesį.

Šiais metais finansuoti ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimą buvo skirta 1,344 mln. Eur. Paramos sulaukė 63 vaikų ugdymo įstaigos, maitinančios daugiau kaip 10 500 vaikų. Ypač aktyvios buvo Šiaulių ir Druskininkų miestų, Panevėžio, Plungės, Ukmergės ir Lazdijų rajonų savivaldybės, kuriose vaikai kasdien gauna šviežią, sveikatai palankų mūsų krašto ūkininkų išaugintą maistą.

Kaip teigė Lazdijų rajono Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos direktorė Jurgita Mozerienė, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) finansuojamame projekte „Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimas ikimokyklinio ugdymo įstaigose“ dalyvauja gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrius, kurį lanko 89 jaunieji veisiejiškiai. „Maisto gaminimui perkame  ekologiškus ir nacionalinės maisto kokybės sistemos ženklu (NKP) pažymėtus produktus, kurie sudaro ne mažiau 60 proc. kasdieninės vaikų mitybos ugdymo įstaigoje, todėl vadovaujantis teisės aktais, į mokyklos biudžetą kiekvieną mėnesį sugrįžta po 26 Eur už kiekvieno vaiko maitinimą“, – aiškino J. Mozerienė.

Gimnazija sveikatai palankius produktus perka iš vietinių ūkininkų, susibūrusių į žemės ūkio kooperatyvą (ŽŪK) „Nemuno slėnio tradicijos“, įgyvendinusį trumpą maisto tiekimo grandinę. Kooperatyvas tiekia ekologišką jautieną, pieną ir jo produktus, taip pat grūdų produktus, NPK ženklu žymimus produktus – vištienos filė, kulšelių mėsą. 

„Mūsų įstaigai reikalingi nedideli maisto produktų kiekiai, todėl labai patogu, kad juos visus gauname iš vieno tiekėjo. Pirkdami iš kooperatyvo, produktus gauname šviežius, geros kokybės, nedideliais kiekiais. Tai ypač svarbu, nes negalime nusipirkti didesnio kiekio produktų – daugelio produktų galiojimo terminai trumpi, o daržovėms laikyti neturime saugojimui pritaikytų patalpų“, – aiškino J. Mozerienė.   

Jos nuomone, pradėjus pirkti ekologiškus ir NKP produktus iš karto pagerėjo gaminamų patiekalų kokybė, vaikai noriau valgo tai, kas jiems siūloma. „Tai nestebina, nes vietoje ir iš kokybiškų produktų gaminami patiekalai yra skanūs. Kokybiškas ir skanus maistas ugdymo įstaigoje svarbu ir todėl, kad ne visi vaikai namuose turi galimybę valgyti ekologišką, sveiką maistą. Labai gerai, kad ši programa suteikia galimybę jiems gauti sveikus ir maistingus pusryčius, pietus bei vakarienę, o tai turi įtakos vaikų sveikatai“, – pabrėžė J. Mozerienė.   

Šiuo metu Lazdijų rajone ŽŪM projekte dalyvauja keturios vaikų ugdymo įstaigos.  „Mokinius ekologiškais ir NKP produktais pradėjome maitinti prieš trejus metus, kai gimnazijos virtuvėje vėl buvo pradėtas gaminti maistas“, – aiškino Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje už maisto produktų tiekimą atsakingas ūkvedys Alfredas Petruškevičius.

Jo teigimu, gimnazija ekologišką kalakutieną, kiaušinius, daržoves – bulves, burokėlius, kopūstus, morkas, svogūnus – taip pat perka iš ŽŪK „Nemuno slėnio tradicijos“. Produktai į gimnaziją pristatomi du kartus per savaitę, todėl visada švieži, kokybiški.  Už sočius ir skanius pietus mokiniai sumoka iki 2 Eur. „Jau išnyko reiškinys, kai vaikai palikdavo didelę dalį nesuvalgytų patiekalų, ir juos reikėdavo išmesti“, – akcentavo A. Petruškevičius.

Kainų skirtumui dengti

Parama teikiama vaikų ugdymo įstaigoms, kompensuojant maisto produktų ir žaliavų, skirtų gaminti į valgiaraštį įtrauktiems patiekalams, kainų skirtumą, susidarantį vaikų maitinimui naudojant pagal kokybės sistemas pagamintus produktus vietoj įprastinių maisto produktų ir žaliavų. Pagal kokybės sistemas pagamintais produktais laikomi ekologiški ir NKP produktai, atitinkantys žemės ūkio ministro įsakyme numatytus reikalavimus ir pažymėti ženklu „Kokybė“.

Pareiškėjas, teikdamas paraišką, gali prašyti paramos ir už trumpesnį pagal kokybės sistemas pagamintų produktų įsigijimo laikotarpį, bet ne trumpesnį nei 3 mėnesiai. Paramos laikotarpis turi būti nepertraukiamas ir skaičiuojamas nuo pirmos mėnesio dienos.

Parama teikiama vaikų ugdymo įstaigoms, dirbančioms pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, daugiafunkciniams centrams ir pagal pradinio ugdymo programas dirbančioms vaikų ugdymo įstaigoms, tačiau tik tiems centrams ir įstaigoms, kurie dirba taip pat ir pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programas.

Vaikų maitinimui skirtą maistą įstaigos turi gaminti tik tam tikslui skirtose patalpose ir turi turėti galiojantį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, t. y. nepirkti maitinimo paslaugos.

Siekiantieji gauti paramą turi įsipareigoti pirkti pagal kokybės sistemas pagamintus produktus šių grupių: mėsos ir jos produktų; pieno ir jo produktų (išskyrus remiamus pagal programą); kiaušinių; grūdų produktų; duonos bei pyrago gaminių; aliejaus ir riebalų; vaisių ir jų produktų (išskyrus remiamus pagal programą); daržovių ir jų produktų (išskyrus remiamus pagal programą); uogų ir jų produktų; kitų (žuvies, medaus ir kt.) maisto produktų. Kiekvienoje iš šių grupių, išskyrus kitų maisto produktų grupę, per visą paramos laikotarpį pagal kokybės sistemas pagaminti produktai turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc. Sudarant maisto produktų tiekimo sutartis pirmenybė turi būti teikiama ekologinės gamybos produktams.

Ekologiški ir NKP produktai turi sudaryti ne mažiau kaip 60 proc. viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio. Tuomet parama vienam vaikui per mėnesį yra 26 Eur. Jeigu bus įsigyjami tik NKP produktai, jie vaikų racione turės sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. Šiuo atveju parama – 22 Eur.

Numatyta, jog tuo atveju, kai lėšų poreikis pagal tinkamas finansuoti paraiškas viršys kvietime nurodytą visoms paraiškoms skiriamą bendrą paramos sumą, Nacionalinė mokėjimo agentūra kreipsis į ŽŪM dėl papildomo valstybės biudžeto lėšų. Jeigu nebus galimybės papildomai skirti valstybės biudžeto lėšų, paraiškos bus vertinamos papildomai. Pirmenybė skirti paramą bus teikiama vaikų darželiams, kurie vaikus maitins tik ekologiškais produktais, toliau eilėje rikiuosis vaikų ugdymo įstaigos, kurios nurodys didžiausią numatomų įsigyti NKP produktų procentinę dalį. Vėliau bus vertinamas NKP produktų planuojamas įsigijimas laikantis trumpos maisto tiekimo grandinės principo – paraiškos reitinguojamos pagal pareiškėjo savivaldybėje arba kaimyninėse savivaldybėse užaugintų ar pagamintų produktų tiekėjų (tarpininkų) skaičių.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Nr. 272/7

Dalintis

Verslas