Kaunas -4,3 °C Dangus giedras
Penktadienis, 13 Grd 2024
Kaunas -4,3 °C Dangus giedras
Penktadienis, 13 Grd 2024

Retų, įdomių augalų mėgėjams būtina ant palangės auginti bovėją!

2024/07/29


Vasara, regis, nėra pats tinkamiausias metas dairytis į kambarinius augalus – lauke tokia gausa žaliuojančių ir žydinčių augalų... Tačiau ši gėlė tikrai sudomins retų ir įdomių vazoninių gėlių mėgėjus! Ji kartais pavadinama vijokliniu svogūnų ir gali augti šiltnamyje, bet iš tiesų nei jos stiebai, nei pats svogūnas nėra valgomi. Susipažinkime – tai bovėja.

Bovėja (Bowiea Harv. Et Hook.) yra svogūninis, lelijinių (Liliaceae) šeimos augalas, kilęs iš Pietų Afrikos. Ramybės periodu, lapai ir stiebai sunyksta, lieka tik svogūnas. Bet nereikėtų dėl to nusiminti. Žemės paviršiuje pūpsantis suplotas svogūnas toks gražus, kad gali lengvai konkuruoti su antžemine augalo dalimi.

Šis šviesiai žalias svogūnas užauga iki 25 cm skersmens, o nuo jo dydžio priklauso stiebų skaičius ir ilgis. Stipriai išsišakojantys subrendusio augalo stiebai išauga apie 2,5 m ilgio, todėl jiems reikia parūpinti atramą. Ant jų susiformuoja į spyglius panašūs mažyčiai, linijiški lapai. Bet ne jie yra augalo puošmena ir gana greitai nukrenta.

Nors augalas šviesamėgis, jį verta pasaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, nes gali pagelsti stiebai. Tačiau pastebėjus, kad ūgliai ištįsta ir pabąla, bovėją būtina perkelti į kitą, bet ne tamsią vietą. Jeigu šviesos bus per mažai, svogūnas augs prastai arba visai nustos augęs, gėlė taps neišvaizdi.

Šis augalas kasmet išleidžia ilgus stiebus, aplipusius žalsvais arba baltais, smulkiais žiedeliais. Deja, bovėja negarsėja maloniu aromatu, tad jų uostyti neverta.

Šios kambarinės gėlės ramybės periodas labiau primena lauko augalų ciklą. Augalui ruošiantis pailsėti, ūgliai gelsta ir džiūsta, jį reikia perkelti į vėsią (5–10 °C) patalpą ir laistyti rečiau, mažiau. O kai visai sunyksta antžeminė dalis, laistyti beveik nereikia. Gėlė pradedama žadinti vasarį, tad iki kovo laistoma nors saikingai, bet reguliariai, o pasirodžius naujiems stiebams, paliejama gausiau.

Kas dvejus metus pavasarį bovėją naudingą persodinti. Jai tinka negilus, bet platus vazonas. Tik jokiu būdu svogūno neužkaskite į žemę, 2/3 turi likti ant paviršaus.

Gėlei labai patinka velėninės, gerai perpuvusios kompostinės žemės ir stambaus smėlio (2:1:0,5) mišinys, naudinga į jį įmaišyti šiek tiek molio. Labai svarbu įrengti gerą drenažą.

Bovėja geriau augs kartą per mėnesį patręšta kaktusams skirtomis trąšomis. Stiebai bus žalesni ir blizgūs, jeigu bent kartą pastiprinsite augalą organinėmis trąšomis.

 

„Rasų“ informacija
 

Dalintis