Columbus +2,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Riešutai: vos keletas numalšins alkį

2023/08/18


Dietologai rekomenduoja kasdien suvalgyti po saujelę riešutų. Be jų savo meniu neįsivaizduoja ir veganišką gyvenimo būdą pasirinkę žmonės. Riešutai labai sotūs, nedidelis kiekis lengvai numalšina alkį ir nebereikia neužkandžiauti kaloringais produktais. Be to, jie turi ir kitokių savybių, kurias verta įsidėmėti.

Migdolai – svoriui reguliuoti

Migdolų medeliai auginami ir Lietuvoje. Žaviais rožiniais, stambiais žiedais jis džiugina pavasarį, deja, vaisių, kaip graikiniai riešutai, nesubrandina. Pagal skonį ir cheminę sudėtį išskiriamos dvi migdolų atmainos: saldusis (var. dulcis) – saldžiomis sėklomis bei nedideliu amigdalino kiekiu ir kartusis – (var. amara) karstelėjusiomis sėklomis bei didesniu amigdalino kiekiu.

migdolai

Migdolai laikomi pačiais naudingiausiais riešutais žmogaus organizmui. Maisto savybėmis jie lenkia ne tik kviečius, bet ir jautieną, pieno, žuvų produktus ir beveik visus vaisius bei daržoves. Migdolų sėklose, nelygu veislė, būna 45–67 proc. nedžiūvančio riebiojo aliejaus, 14–35 proc. baltymų, 8–14 proc. angliavandenių. Migdoluose randami pagrindiniai vitaminai bei mineralai: vitaminas E, cinkas, magnis, kalcis bei omega-3 riebalų rūgštys. Iš šiuose riešutuose esančių riebalų rūgščių net 70 proc. yra naudingos organizmui, nes reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje.

Juose gausu kalcio – vieno svarbiausių mineralų žmogaus organizme, būtino visoms gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Kalcio trūkumas turi didelę įtaką įvairių lėtinių ligų vystymuisi. Taip pat migdoluose gausu širdžiai ir kraujotakos sistemai itin svarbaus magnio bei kalio. Magnis padeda palengvinti kraujo pratekėjimą, o kalis teigiamai veikia širdies raumenis ir palaiko normalų kraujospūdį, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį. Dėl pagrindinių mineralų gausos, šarmina organizmą. Šie riešutai suteikia energijos dėl juose esančio mangano ir vario.

Migdolai dažnai vadinami moterų riešutais, nes jie labai naudingi būsimoms ir maitinančioms mamoms.

migdolai, riešutai

Kasdien kramtant migdolus gerinama dantų ir kaulų būklė: jie būna stipresni bei atsparesni, mažesnė tikimybė susirgti osteoporoze. Migdolai laikomi vienais iš geriausių maisto produktų smegenims, ypač rekomenduojami moksleiviams ir studentams. Kasdien valgant migdolus gerinama atmintis, kartu skatinamas budrumas, šie riešutai padeda išvengti Parkinsono bei Alzheimerio ligų.

Migdoluose esantis cinkas skatina atsinaujinti ląsteles ir saugo nuo plaukų slinkimo bei prisideda prie spartesnio plaukų augimo.

Dėl šiuose riešutuose esančių linolo ir linoleno rūgščių bei riebalų rūgščių slopinami sąnarių uždegimai bei skausmai ir mažinamas sąnarių nelankstumas. Mažina cukraus kiekį kraujyje ir taip padeda išvengti diabeto. Šie riešutai taip pat naudingi sergantiesiems plaučių ligomis, kenčiantiesiems nuo vidurių užkietėjimo.

Plaukus aliejus maitina bei skatina juos augti, stabdo jų slinkimą, naikina pleiskanas. Migdolų aliejų reikėtų naudoti ne dažniau kaip tris kartus per savaitę. Odos priežiūrai taip pat rekomenduojama naudoti šį aliejų.
Migdolus galima valgyti šviežius, nors naudingiau mirkytus (mirkoma per naktį) arba naudoti maistui ruošti. Jie puikiai tinka įvairiems kepiniams, salotoms (tinka ir su daržovėmis, ir su vaisiais), taip pat prie įvairių mėsos, paukštienos, žuvies ir ryžių patiekalų.

Migdolai bus kvapnesni, jei prieš naudodami juos sukaposite ar bent padalinsite į dvi dalis.

Įsidėmėkite. Nepamirškite, kad sėklose taip pat yra nedidelis kiekis glikozido amigdalino, kuriam skylant išsiskiria viena nuodingiausių medžiagų – ciano vandenilio rūgštis. Todėl karčiųjų migdolų sėklų, kuriose amigdalino būna net iki 3,5 proc., draudžiama duoti vaikams ir suaugusiems žmonėms. Nepatartina piktnaudžiauti ir saldžiųjų migdolų riešutėliais, nors juose amigdalino mažiau. Migdolų nepatartina vartoti žmonėms, turintiems problemų dėl inkstų ir tulžies pūslės. Seni migdolai yra kartūs, o viduje esanti masė – ne balta, bet pageltusi.

Pistacijos – laimės riešutai

Praviras jų kevalas daugeliui primena šypseną. Tai viena seniausių riešutų rūšių, vis dar mėgstamų visame pasaulyje. Nuo seno buvo tikima, kad egzotiški žalieji riešutai ne tik traškus ir skanus užkandis, bet ir stiprinantis sveikatą bei linkintis sėkmės.

Kiekvienas šio augalo žiedas subrandina po vaisių, esantį kevale. Atėjus rudeniui, pistacijų medžiai purtomi, prinokę riešutai nukrenta ir augintojai susirenka gausų derlių. Iš tiesų šie žali riešutukai yra pistacijų medžių sėklos, tačiau dėl išvaizdos ir skonio dažniausiai laikomi riešutais.

pistacijos, riešutai

Pistacijose gausu baltymų, vitaminų A, B1, E, mineralų (kalcio, geležies, magnio, fosforo ir cinko) bei kitų naudingų maisto medžiagų. Šie riešutai – vertingas sveikųjų riebalų rūgščių ir antioksidantų šaltinis, suteikiantis žvalumo, tonizuojantis ir bendrai stiprinantis organizmą. Šiuose riešutuose gausu kalcio, geležies, magnio, fosforo ir cinko.

Daugybę metų šie riešutai laikomi puikia gydomąja priemone, iš organizmo šalinančia toksinus. Pistacijos – puiki kepenų bei skrandžio negalavimų profilaktika, tinka gydyti kosulį, sergant tuberkulioze. Pistacijų patariama valgyti, kai padažnėja širdies plakimas. Per dieną reikėtų sukrimsti ne daugiau kaip 15 riešutų. Taip pat gerina potenciją bei stiprina organizmą. Remiantis Rytų medicina, pistacijos šildančiai veikia organizmą. O Sirijos ir Persijos medikai pistacijų skiria norintiesiems sulieknėti.

pistacijos, riešutai

Įsidėmėkite. Pistacijų riešutus rinkitės kuo žalesnius – jie naudingesni.

Anakardžiai – kai trūksta geležies

Daugelis vengia anakardžių manydami, kad jie labai kaloringi. Tačiau juose mažiausiai kalorijų iš visų riešutų. Be to, Brazilijoje anakardžiai laikomi afrodiziaku.

Šiuose riešutuose gausu baltymų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, kurios stiprina imuninę sistemą, ramina nervus, padeda įveikti stresą ir gerina savijautą. 100 g šviežių anakardžių yra: 43,85 g augalinių riebalų, 30,19 g angliavandenių, 18,22 g baltymų, vitaminų (A, B5, B6, B1, B3, C), nikotininės rūgšties, kalcio, magnio, mangano, fosforo, cinko, geležies ir kt.

anakardžiai, riešutai

Anakardžiai geležies kiekiu nenusileidžia mėsai, todėl ypač tinka vegetarams. Kad organizmas geležį geriau pasisavintų, patariama anakardžius užsigerti apelsinų sultimis. Šie riešutai dėl folio rūgšties ypač naudingi besilaukiančioms moterims ir maitinančioms kūdikį. Tinka vartoti sergant mėnesinėmis, sulaukus klimakterinio periodo, vartojant kontraceptikus. Anakardžiai valgomi sūdyti, su cukrumi arba šokoladu, jų dedama į konditerinius gaminius. Iš šių riešutų gaminamas sviestas.

Juose esantys vitaminai padeda baltymų ir riebiųjų rūgščių organizme mainų procesams, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, stiprina imuninę sistemą. Šie riešutai naudingi širdžiai, sergant anemija, sutrikus medžiagų apykaitai, gelbsti nuo depresijos, mažina dantų skausmą.

anakardžiai, riešutai

Įsidėmėkite. Šviežiuose anakardžiuose gausu odos alergiją sukeliančios rūgšties, tačiau jie tinkami valgyti juos pakepinus.

Brazilinės bertoletijos – vaisingumui

Šie riešutai labai maistingi, turi daug baltymų, magnio, geležies, vario, skaidulų, vitamino E, tiamino ir seleno. Apie 60‒70 proc. riešutų masės sudaro aliejus. Bertoletijos labiausiai vertinamos dėl itin gausaus jose esančio seleno kiekio. Selenas – visam mūsų organizmui būtinas mikroelementas, stiprus antioksidantas, padedantis organizmui apsiginti nuo laisvųjų radikalų ir virusų. Geriausiai selenas įsisavinamas kartu su vitaminu E, kurio šiuose riešutuose taip pat gausu. 100 g bertoletijų yra beveik 2000 μg seleno – kur kas daugiau, nei rekomenduojama paros norma. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad iš maisto organizmas įsisavina tik 5‒10 proc. šio naudingo mikroelemento. 3‒4 bertoletijos per dieną – ideali norma, norintiems gauti reikiamą seleno kiekį.

bertoletijos, riešutai

Be to, selenas būtinas plaukams, nagams ir odos stangrumui.

Bertoletijose vitaminas E ir tiaminas didina vaisingumą, padeda pastoti, naudingos besilaukiančioms motinoms.

Bertoletijose gausu ir cinko, kuris padeda kovoti su išsausėjusia oda, egzema ir žvyneline. Varis yra svarbus normaliai energinių medžiagų apykaitai, nervų sistemos veiklai, geležies pernešimui organizme. Magnis ir fosforas reikalingi normaliai energinių medžiagų apykaitai, kaulų ir dantų būklei palaikyti. Tiaminas svarbus normaliai nervų sistemos veiklai, psichologinei būsenai palaikyti, normaliai širdies veiklai. Vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

Įsidėmėkite. Kaip ir visi kiti riešutai, bertoletijos gali sukelti alergiją vaikams bei suaugusiems.

bertoletijos, riešutai

 

„Rasų“ informacija

123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis