Pasaulyje didėjant gyventojų skaičiui, o apsirūpinimo maistu saugumui tampant vis aktualesne problema, labai svarbu plėtoti ir taikyti pažangesnius ūkininkavimo būdus, skelbia Sidnėjaus universitetas. Anksčiau moksliniai tyrimai buvo skirti didelio masto komerciniam žemės ūkiui, kuriant brangias technologijas ir vis didesnes transporto priemones.
Sidnėjaus universiteto robotikos ir intelektualiųjų sistemų profesorius Salahas Sukkariehas į problemą žiūri kitu kampu. Jis kuria mažesnius, pigesnius robotus, kuriuos smulkūs ūkininkai gali naudoti norėdami dirbti našiau, efektyviau ir tvariau.
Jis akcentuoja, jog naujos robotų rūšys netrukus pakeis ūkininkavimą – nuo ravėjimo ir pasėlių purškimo iki galvijų priežiūros.
Išmanioji karvė
Agentūra „Reuters", remdamasi Sidnėjaus universiteto mokslininkais, teigia, kad šis autonominis robotas ruošiasi tapti pirmąja pasaulyje „išmaniąja karve“, galinčia galvijų auginimą padaryti efektyvesnį ir ekologiškesnį.
Pirmą kartą 2016 m. pristatytas kaip paprastas ganymo robotas, galintis įveikti nelygų reljefą, „SwagBot“ buvo atnaujintas patobulintais jutikliais, dirbtiniu intelektu (AI) ir mašinų mokymosi sistemomis.
Baterijomis maitinamas „SwagBot“ dabar gali nustatyti ganyklų būklę, tipą ir tankumą bei stebėti gyvulių sveikatą.
Tuomet jis panaudoja šią informaciją, kad autonomiškai ganytų galvijus į geriausias ganyklas ir perkeltų juos dar prieš nuganant pievą ir suardant dirvą. Jis taip pat gali pateikti duomenis ūkininkams.
„Kai galvijai bus pripratę prie roboto, jie seks jį iš paskos“, – sakė S. Sukkariehas, kurio komanda ir sukūrė „SwagBot“. - „Tai yra visos žemės ūkio veiklos perkrovimas. Noriu ūkyje įdiegti technologijas, kurios daro ūkininkavimą daug tvaresnį, švaresnį ir sveikesnį“.
Kam to reikia?
Australija yra viena didžiausių jautienos eksportuotojų pasaulyje , o apie 30 milijonų galvijų gyvena didžiuliame plote, kuris dažnai yra sausas ir kurio ganyklos gali būti skurdžios.
Ūkininkai nuolat vertina, kiek gyvulių gali išlaikyti jų žemė, tačiau daugelis jų mažai kontroliuoja, kur gyvuliai ganosi didelėse uždarose teritorijose. Pernelyg intensyvus ganymas gali lemti prastesnius dirvožemius, kuriuose auga mažiau augalų ir veisiasi mažiau gyvūnų. Tad šios „išmaniosios karvės“ padeda tai sukontroliuoti, mažinant ganyklų apkrovas.
„Jis („SwagBot“) leidžia mums daug detaliau įvertinti mūsų ganyklas realiu laiku“, – sakė Erin O'Neill, ne visą darbo dieną dirbanti ūkininkė, dalyvavusi neseniai vykusioje roboto demonstracijoje netoli Sidnėjaus.
„Tai leidžia mums žinoti, kurios ganyklos yra maistingiausios, ypač jei turite nėščių galvijų, kuriems reikia aukštesnės kokybės ganyklos“, – sakė ji.
„SwagBot“, kuris vis dar kuriamas, yra dalis augančios tendencijos žemės ūkyje naudoti robotus, kurie gali padaryti gamybą efektyvesnę ir sumažinti priklausomybę nuo darbuotojų tokiose vietose kaip Australija, kadangi čia gali būti sunku samdyti žmones atokiose vietovėse.
Kitos funkcijos
Jeigu ūkininkų pasėliuose atsiranda kenkėjų ir jie pradeda kelti problemų, jie purškia chemikalais viską, kad problema neišplistų. Tačiau naujų robotų technologija leidžia nustatyti tikslią problemos vietą ir purkšti tik paveiktas kultūras. Tai reiškia mažesnes išlaidas, mažesnį poveikį aplinkai ir gausesnį derlių.
Dar vienas Australijos mokslininkų kūrinys: RIPPA – tai tvirtas robotas, galintis važiuoti laukais bei daržais, stebėti ir prižiūrėti daržoves ir vaisius, kad pagerintų derlių. „Digital Farmhand“ yra mažesnis, pigesnis robotas, kurį galima pritaikyti sėti, purkšti ir ravėti, todėl nereikia spėlioti priimant svarbius ūkininkavimo sprendimus.
Visi šie gaminiai yra maitinami baterijomis arba saulės energija.
ACR inžinieriai bendradarbiavo su agronomais, ūkininkais, verslo konsultantais ir pedagogais, kad sukurtų sistemas, kurios padėtų ūkininkams visame pasaulyje.
Mažina sąnaudas
Profesorius S. Sukkariehas ir jo komanda išbandė šias technologijas Australijos ūkiuose ir taip pat dirba su Indonezijos, Samoa ir Fidžio ūkininkais.
„Besivystančių šalių ūkininkai susiduria su tokiomis pačiomis problemomis, kaip ir Australijos ūkininkai, – sako S. Sukarriehas. – Tik ten yra blogiau, nes jie negali gauti tų pačių agronominių patarimų“.
Kai robotai patenka į bet kurią pramonės šaką, gali kilti susirūpinimas jog žmonės praras savo darbus. Tačiau žemės ūkis susiduria su didžiuliu darbo jėgos trūkumu. „Tai pramonė, kurioje robotai yra gera naujiena“, – sako S. Sukarriehas. – „Jie gali padėti ūkininkams sumažinti išlaidas ir priimti geresnius sprendimus. Technologijos nėra galutinis tikslas. Galutinis tikslas yra suprasti, ko žmonėms reikia iš technologijų“.
Parengė Ričardas Čekutis