Rokiškis – viena pirmųjų savivaldybių Lietuvoje, kuri ryžosi praktiškai įgyvendinti maisto tiekimo modelį, kai pirmenybė teikiama produktams, užaugintiems ar pagamintiems savivaldybėje. Trumpųjų grandinių kūrimui skirta lėšų iš Kaimo plėtros programos. Tikslas buvo paremti vietos ūkininkus ir paskatinti vietinės produkcijos vartojimą, visų pirma, švietimo įstaigose.
Planuoja plėstis
Maisto tiekimo trumposios grandinės Rokiškio rajone pradėjo veikti pernai rugsėjo mėnesį. Vietinius ūkininkus jungia kooperatyvas „Ūkio ratas“. Jo vadovė ūkininkė Laura Kubiliūtė sako, jog narių skaičius auga – veiklą pradėjo su 7, dabar joje dalyvauja 11 ūkininkų.
„Įsitraukė daržovių augintojai. Aktyviausi Zoja Šukienė ir Eimutis Savickas, Jasinevičių pieno ūkis, vaisių augintojai Marius Bulovas, Renata Savickaitė ir kiti. Planuojame ir toliau plėstis, įtraukti ir kitokį asortimentą – rajone auginamą mėsą, kiaušinius“, – pasakoja L. Kubiliūtė.
Pieno produktai – iš pieno ūkio
Žydrūnės bei Sauliaus Jasinevičių pieno ūkyje gaminama grietinė, varškė, natūralus jogurtas, varškės sūriai. Ž. Jasinevičienės teigimu, ūkis pajėgus tenkinti ir didesnį užsakymų kiekį. Ūkyje laikoma apie 150 melžiamų karvių.
„Apie perdirbimą pradėjome galvoti prasidėjus pasaulinei ekonominei krizei, kritus pieno kainoms. Anuomet stojome į kooperatyvą „Lietuviško ūkio kokybė“ ir pradėjome prekiauti mobiliuose turgeliuose. Pradėjome nuo pieno, rūgpienio, varškės, sūrio, grietinės, sviesto. Su laiku pieno produktų poreikis tik augo ir supratome, kad į turgelius važinėti jau nebenorime, ėmėme savo gaminius tiekti prekybos tinklams. Niekada nesigailėjome perėję prie perdirbimo. Dabar priklausome iš viso trims kooperatyvams, džiaugiuosi, kad kartu galime nuveikti daugiau“, – apie pieno produktų perdirbimą, prasidėjusį prie 15 metų, pasakoja Ž. Jasinevičienė.
Svarbu išmokti pamokas
LSMC Ekonomikos ir kaimo vystymo instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Nelė Jurkėnaitė tvirtina, kad trumposios maisto tiekimo grandinės sistemos leidžia sumažinti administracinę naštą tiek perkančiosioms organizacijoms, tiek ūkiams, dalyvaujantiems viešajame pirkime, tai padeda užtikrinti ir teisingas pajamas žemės ūkio produkcijos gamintojams. Ne mažiau svarbu ir tai, kad produkcijos tiekimas vyksta koordinuotai, o tai padeda sumažinti logistikos kaštus bei neigiamą transporto įtaką klimato kaitai.
Jos teigimu, kad vietinių produktų tiekimo grandinė būtų tvari, svarbus sisteminis mąstymas šalies mastu, produkciją perkančių institucijų, ūkininkų ir savivaldybių atstovų bendras dialogas.
„Bendroji žemės ūkio politikos kryptis matė trumpąją maisto tiekimo grandinę kaip prioritetą, bet atsiradus viešųjų pirkimų įstatymo neskelbtinų derybų sąlygų papildymui, mūsų verslai išmesti iš bendro konteksto“, – atkreipia dėmesį mokslininkė.
Vartotojų lūkesčiai dažnai nepagrįsti
Rokiškio rajono savivaldybėje aptariant projektą pripažinta, kad dar prireiks laiko, kol vartotojai įvertins vietoje auginamos produkcijos privalumus ir neturės nepagrįstų lūkesčių. Pavyzdžiui, supras, kad ekologiškos, be chemijos auginamos produkcijos kaina negali būti tokia pati, kaip auginamos naudojant chemiją. Arba, kad šviežių braškių ar agurkų gruodžio mėnesį vietos ūkininkai tikrai nepateiks.
Problema ir tėvelių supratimas, kas turėtų būti jų vaikų valgiaraštyje. Kaip sako Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius ir tarybos narė Lina Meilutė-Datkūnienė, pernai švietimo įstaigose ūkininkų sąjunga organizavo švietėjišką ciklą apie sveiką, ekologišką maistą. Deja, tėvelių susidomėjimas buvo menkas.
Problemų kyla ir dėl logistikos, užsakymų. Kaip sako ūkininkė Z. Šukienė, dažnai ji tą pačią savaitę iš švietimo įstaigos sulaukia ne vieno užsakymo tiems patiems produktams. „Pavyzdžiui, antradienį užsisakė kelis kilogramus svogūnų ar bulvių, o po dienos dar prireikė dviejų kilogramų svogūnų. Logistikos ir laiko sąnaudos labai neefektyviai naudojamos. Geriausiai, jeigu įstaiga formuotų užsakymą visai savaitei, tokiam laikui tikrai galima apsiskaičiuoti tikslius kiekius, ypač, jeigu valgiaraščius sudarinėtų iš anksto“, – įsitikinusi ūkininkė.
Vis tik pripažinta, kad maisto tiekimo trumposios grandinės rajone įsitvirtina ir šį projektą reikia tęsti, kartu plėsti produktų asortimentą.
Partnerio ir Rokiškio r. sav. turinys
Asociatyvi 123rf nuotr.