Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Rusijos GPS trikdžiai: žemdirbių technika negali sklandžiai dirbti

2024/06/23


Estijos ir Suomijos ūkininkai skundžiasi, kad dėl GPS trikdžių jų technika daro klaidas, lieka nekokybiškai išdirbtų plotų, o už alternatyvų ryšį tenka susimokėti papildomai.

Šiandieninis žemės ūkis daugiausia yra tikslusis ūkininkavimas, kai traktorius automatiškai akėja, sėja ir tręšia tiksliai reikiamą lauko dalį. Tačiau visa tai reikalauja palydovinio ar kitokio padėties nustatymo. Jei padėties nustatymas neveikia, technika dirba netiksliai ir gali padaryti didelės žalos. Bendrą sieną su Rusija turinčių Estijos ir Suomijos žemdirbiai vis dažniau susiduria su GPS ryšio trikdžiais, kaip spėjama sklindančiais iš nedraugiškos kaimynės.

Rytiniame pasienyje žemę dirbantys estų ūkininkai skundžiasi, kad yra likusių neužsėtų plotų, nes traktoriai palydoviniu ryšiu negauna teisingos informacijos apie vietą.

Į analogišką situaciją pateko ir suomių žemdirbiai. Prie rytinėje sienos sutrikus GPS ryšiui, traktoriai ir kitos žemės ūkio mašinos nejuda taip, kaip turėtų, lieka neišdirbtos žalios juostos. Su trikdžiais susiduria ne tik 10 km atstumu dirbantys ūkininkai, darbai stringa net už 100 km.

„Tai ypač svarbu ekologinėje žemdirbystėje. Jei lauke yra nedirbamų vietų, ten augs piktžolės. Joms pasidauginus, derlius bus prarastas“, – situaciją Suomijos nacionaliniam visuomeniniam transliuotojui „Yle“ komentavo ekologinio ūkio savininkas Karis Pekonenas.

Pietryčių Suomijos žemės ūkio ir miškų ūkio gamintojų konfederacijos MTK vykdomasis direktorius Antti Arminenas teigia, kad skundų dėl palydovinės padėties nustatymo problemų gauta iš įvairių Pietų Karelijos vietų.

Nors GPS ryšio sutrikimai prasidėjo netrukus po karinės Rusijos invazijos į Ukrainą, didžiausi nepatogumai prasidėjo šį pavasarį. Ūkininkai pasakoja, kad traktoriaus varomoji linija turėtų likti maždaug dešimties centimetrų ribose, tačiau dėl trukdžių vietomis atsiranda net dviejų metrų paklaida.

Dėl nemokamo GPS palydovinės padėties nustatymo sutrikimų rytinio pasienio ūkininkams tenka griebtis pakaitinių mokamų žemės ūkio mašinų valdymo laukuose sistemų. Pavyzdžiui, RTK padėties nustatymui, be palydovų, naudoja ir antžemines bazines stotis, tiksliai vietai nustatyti. Ir nors ši priemonė laukuose puikiai pasiteisino, tokia pagalba atsieina papildomas finansines išlaidas.

Su panašiais, iš Rusijos sklindančiais trikdžiais šiose šalyse šiemet susidūrė ir aviacijos sektorius.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje: „Yle“ vaizdo stop kadras

Dalintis