Visuomenė prieš politikus
Gyvūnų gerovės organizacija „Animal Alliance Switzerland“, vienijanti organizacijas „Animal Trust“, „Wildtierschutz Schweiz“ ir „Animal Equity“, gruodžio 28 d. Federalinei šalies kanceliarijai pateikė dvi inciatyvas – uždrausti importuoti žvėrelių kailius ir „foie gras“ gaminius, pagamintus žiauriai elgiantis su gyvūnais. Už pirmąjį draudimą pasirašė 116 140 gyventojų, už antrąjį – 106 448.
Vyriausybei belieka patikrinti parašus ir nustatyti referendumo datą. Šveicarijos parlamentas praėjusių metų rugsėjį balsavo „prieš“ tokio importo draudimą. Tačiau nuspręsta, kad ateityje gamintojai etiketėje turės pateikti informaciją apie taip, kokiomis sąlygomis buvo pagamintas produktas. Į Europos Parlamentą išrinktų šalies atstovų, uždraudus įvežti „foie gras“, žmonės greičiausiai važiuotų jo pirkti į Prancūziją ir nukentėtų tik Šveicarijos mažmenininkai.
Suprantama, referendumas padėtų išsiaiškinti visų šalies gyventojų poziciją ir prireikus būtų pakeista Šveicarijos konstitucija. Beje, šioje šalyje įvyksta beveik pusė visų visame pasaulyje rengiamų referendumų.
Skaičiuojama, kad kasmet į Šveicariją importuojama 350 t kailių, paskerdžiant apie 1,5 mln. gyvūnų. Daugiau nei pusė kailių atkeliauja iš Kinijos, kur gyvūnai laikomi žiauriomis sąlygomis, o kai kuriems, pasak gyvūnų gerovės organizacijų, kailiai nulupami dar gyviems.
Ančių ir žąsų kepenėlės ypač mėgstamos prancūzakalbėje Šveicarijos dalyje. Per metus įvežama apie 200 tūkst. t produkto ir, pasak gyvūnų teisių aktyvistų, šalis yra viena pagrindinių importuotojų. Skaičiuojama, kad norint patenkinti šį šveicarų pomėgį, tenka nužudyti apie 400 tūkst. ančių ir 12 tūkst. žąsų.
Paukščių gyvenimo sąlygos nepavydėtinos
„Foie gras“ gaminamas iš patologiškai padidėjusių ančių ir žąsų kepenų. Paukščiai priverstinis pradedami maitinti nuo 8 iki 10 savaičių amžiaus ir tai trunka 12–21 dienas, pasakojama kitos gyvūnų gerove besirūpinančios organizacijos „Peta“ svetainėje. Kiekvieną dieną per vamzdelį į jų skrandžius pumpuojama 0,8–1 kg kukurūzų košės. Aktyvistai paskaičiavo, kad žmogui tai prilygsta 15 kg spagečių per dieną.
Taip maitinant paukščius kamuoja dusulys, dažni gerklės sužalojimo, kaulų lūžių, kraujavimo iš kepenų ir širdies nepakankamumo atvejai. „Foie gras“ ūkiuose gyvūnų mirtingumas yra iki 20 kartų didesnis nei įprastomis gyvenimo sąlygomis auginamų naminių paukščių.
Be to, tūkstančiai paukščių laikomi kartu uždaroje erdvėje arba ankštuose narvuose, kuriuose negali atsistoti, apsisukti, ištiesti sparnų.
Pastebėta, kad ančių patinų kepenys užauga didesnės ir turi mažiau nervų, todėl didžioji dalis moteriškos lyties jauniklių paprastai atskiriami iškart išsiritus iš kiaušinio ir sunaikinami. Kasmet Prancūzijoje nužudoma daugiau kaip 25 mln. ančių moteriškos lyties jauniklių.
Prancūzams – tai kultūrinis palikimas
Nuo 2016 m. „foie gras“ vis dar gaminamas tik penkiose ES šalyse: Prancūzijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje ir Ispanijoje. 2006 m. sausį Prancūzijos vyriausybė pareiškė, jog šis produktas yra „saugomas kultūrinis palikimas“, taip paukščių augintojams suteikdama teisinį pagrindą šiai veiklai, kaip ir koridos rengėjams Ispanijoje.
Delikatesinio produkto gamyba yra uždrausta daugelyje Austrijos provincijų, Čekijoje, Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Liuksemburge, Norvegijoje, Lenkijoje, Turkijoje, Jungtinėje Karalystėje.
Lietuvoje tokių ūkių taip pat nėra registruota, tačiau produkto importas nėra draudžiamas.
Išradingi restoranai, „Michelin“ žvaigždutėmis įvertinti šefai, parduotuvės ir internetinės parduotuvės savo klientams siūlo „foie gras“ alternatyvas. „Peta“ svetainėje net pateikia veganišką šio gaminio receptą, kurį sukūrė žymusis „Michelin“ žvaigždute įvertintas šefas Alexis Gauthier.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.