Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Sartų lenktynių šventė – valdininkų rankose

2024/01/09


Iki tradicinių Sartų žirgų lenktynių liko mažiau nei mėnuo, tačiau Lietuvos žirginio sporto entuziastai dar nežino, ar jų eiklieji žirgai galės išbandyti jėgas ant ledo. Jau ne vienus metus kalbama, kad lenktynės hipodrome galėtų vykti nepriklausomai nuo oro sąlygų, jeigu jame būtų atlikta rekonstrukcija. Tačiau pagrindinė šventės organizatorė – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) – tvirtina, kad jai tako rekonstrukcija nereikalinga. O ar bus reikalinga šventė, kurioje puoselėjamos unikalios šimtametės tradicijos?

Tradicinė šventė

Vikipedijoje rašoma, kad pirmosios Sartų lenktynės buvo surengtos XIX a. Dusetose ant Sartų ežero. Pasakojama, kad žirgų lenktynių ant Sartų ežero pradžia buvusi tokia – Dusetose gyvenęs piktas ponas. Kartą pas jį atėjęs baudžiauninkas su gražuole nuotaka. Ponui ji patikusi ir jis sugalvojęs paveržti merginą.

Ponas pasiūlęs vaikinui palenktyniauti žirgais ant ežero ledo. Varžybų nugalėtojui turėjo atitekti mergina. Ponas pasikinkė savo eikliausius žirgus, o vaikinas lenktyniavo su sena kumele, kuria ir buvo atvažiavęs miestelin. Nežinia, kaip ten buvę, bet vaikinas laimėjo. Ponas baisiai perširdęs ir liepęs nugalėtoją nuplakti. Tačiau tuo metu ežero ledas po pono kojomis lūžęs ir gelmė jį prarijusi kartu su rogėmis ir žirgais.

Istorija byloja, kad Dusetose žirgų lenktynių šventės pradėtos organizuoti vasario mėnesį, per Grabnyčias, kai buvo švenčiami vieni didžiausių parapijos atlaidų. Į juos suvažiuodavo gausybė ūkininkų ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir iš kitų parapijų. Tarpusavyje susilažinę ūkininkai stengdavosi įrodyti, kieno žirgas eikliausias ir gražiausias. Tradicija rengti varžybas ant Sartų ežero prasidėjo 1905 m., o praėjus 50 metų jos buvo paskelbtos respublikinėmis. Ši dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvos žirginio sporto švente. Ją paįvairindavo folkloro ansamblių pasirodymai, didžiulė mugė.

Šiltėjant klimatui, lenktynės ant Sartų ežero nebevyksta jau kelis dešimtmečius, todėl šventė būdavo rengiama Dusetų hipodrome, kuris specialiai buvo pastatytas šiam reikalui. Tačiau ir čia eiklieji žirgai bėgo jau senokai, nes paskutinės žiemos priminė pavasarius. Ar Sartų lenktynės vyks šiais metais?

Priklausys nuo valdžios požiūrio

Žirgų sporto entuziastas ukmergiškis Gintaras Radzevičius, Sartų lenktynėse dalyvavęs ne du ir ne tris kartus, „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad varžybų organizavimas priklausys nuo ŽŪM požiūrio. „Kadangi žemės ūkio ministro požiūris šiuo metu yra labai įdomus, švelniai tariant, nežinau, kaip bus žiūrima į tradicinės šventės, vykusios daugiau nei 100 metų, organizavimą. Sartų žirgų lenktynės sutapdavo su katalikiška švente – Grabnyčiomis, ir vykdavo pirmą vasario šeštadienį. Todėl pagal tradiciją taip ir turėtų būti. Pernai vyko Sartų žirgų paminėjimo šventė Dusetų miestelyje, buvo žirgų paradas. Tačiau lenktynės nevyko, žmonėms nebuvo tos atrakcijos, azarto ir vaizdinio: ledo taku skriejančių žirgų...“ – pastebėjimus išsakė G. Radzevičius. Anot redakcijos pašnekovo, elementaru, kad ministerija turėtų imtis iniciatyvos, nes savaime aišku, kad vadeliotojams, žirgų treneriams ir savininkams reikia žinoti varžybų grafiką. Būdavo metų, kai dėl oro sąlygų lenktynių data buvo keičiama. „Dabar šalta, todėl savivaldybė ar kas kitas turėtų imtis iniciatyvos. Anksčiau būdavo sudaromas Sartų šventės organizavimo komitetas ir skiriamos lėšos iš ministerijos, būdavo suformuojamas ledas ant žirgų bėgimo tako. Tai padaryti nereikia nei milijono, nei šimtų tūkstančių. Paprasčiausiai reikia siurbti vandenį iš Sartų ežero ir lieti taką. Šiuo metu išliejus 10 cm ledą, po to, net jei ir atšiltų iki kelių laipsnių, ledas neištirptų. Esant tokiai temperatūrai, esame ne kartą važiavę taku ir viskas buvo gerai“, – patirtimi pasidalijo ristūnininkas. Jis mano, kad šiuo metu išliejus taką, lenktynes būtų galima rengti. „Labai svarbu išsaugoti Sartų žirgų lenktynių tradicijas, nes jeigu lenktynės nebus organizuojamos, po kelerių metų jos bus galutinai užmirštos, niekas jų neprisimins, niekam nebereikės. Grabnyčių lenktynės – mūsų šalies šaknys, todėl šių tradicijų turėtume laikytis. Kai žemės ūkio ministrais buvo Kazimiera Prunskienė ir Kazys Starkevičius, jie šią šventę darė kaip nacionalinę, patys jose dalyvaudavo, mylėjo žirgus. Dabartinis ministras yra, bet jo... nėra“, – tiesiai šviesiai rėžė G. Radzevičius.

Gal vyks, gal nevyks...

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas