Šeši arai moliūgų
Vienas geriausių Joniškio rajono ūkininkų Julius Vaitekūnas juokavo, kad žmonai paskyrė prie namų 6 arus geros žemės moliūgams auginti. Prieš keletą metų Šarūnė pradėjo auginti tuos oranžinius kamuolius.
Iš pradžių moliūgams buvo skirtas nedidelis plotas. Tik 2019 m. moliūgų plantacija padidėjo iki 6 arų. Šarūnė ketina auginti dar daugiau moliūgų, todėl ūkininkui Juliui teks atiduoti kur kas didesnį plotą žmonos planams įgyvendinti. Dideliems užmojams ir verslo plėtrai pasiryžusiai Šarūnei didieji talkininkai, palaikytojai ir pagalbininkai yra vyras Julius, sūnūs Žygimantas ir Eimantas. Visi trys buvo įtraukti ir į projektą: fotografavo, filmavo, ragavo produkciją, ieškojo draugų kontaktų užsienyje.
Šarūnė jau turi patirties, kaip auginti moliūgus. Ji pasakojo, kad tik vienais metais pavyko užauginti keletą tonų moliūgų: tada jų prikrovė pilną garažą, dalį sunešė į pirties namelį, kitus kieme sukrovė į krūvas. Bet kiti keleri metai buvo ne tokie derlingi: vieną vasarą ilgai užsitęsė sausra, o dar kitas sezonas buvo lietingas. Šarūnė sako, kad moliūgus tikrai verta auginti ir gaminti sveikus produktus.
Ilgas gamybos procesas
Iš derlingoje žemėje užaugintų oranžinių kamuolių Šarūnė gamina moliūgų saldainius – užkandukus. Gamybos procesas yra ilgas ir nelengvas, užtrunka 36 valandas, kol pagaminami gardūs moliūgų saldainiai. Vienam užkandukų kilogramui pagaminti reikia 4 kg nuvalytos, supjaustytos moliūgų masės. Moliūgai supjaustomi kubeliais arba šiaudeliais. Šarūnė pasakojo, kad gamybai paruošta masė laikoma 12 val. tam tikroje temperatūroje, kad išsiskirtų sultys. Paskui ta sunka užverdama ir užpilama ant tų pačių supjaustytų moliūgų. Ir vėl paliekama 12 val. Kitą dieną galima masę pakaitinti keletą minučių ir sudėti į džiovyklę. Kantrybės – moliūgų saldainių reikės laukti dar 12 val. Ir tik tada bus pagaminti kosminiai užkandukai. Šarūnė „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad būna ir gamybinio broko – užkandukai per daug sudžiūsta, būna per kieti, pajuoduoja, todėl tenka patirti ir nuostolių.
Sumani ir naujovėmis besidominti moteris stengėsi plėsti gaminamų užkandukų asortimentą. Šarūnė kantriai eksperimentavo, daug bandė, kol atrado naujus užkandukų skonius: čili, kanapės, juodojo česnako, kalėdinio vyno skonio. Kad nereikėtų išmesti moliūgų sėklų, išradingoji Šarūnė pabandė iš jų išspausti aliejaus. Iš beveik gero kibiro sėklų išspaudė tik 100 ml aliejaus. Jos auginamų moliūgų sėklos yra skirtos ne aliejui spausti, bet pabandyti visada verta.
Išradingas užkandukų logotipas
Šarūnės gaminami moliūgų užkandukai vadinami kosminiais. Kol kas kosmonautai į skrydį jų dar nepasiėmė, bet moliūgų saldainiams atsivėrė Europos rinka – produkcija iš Saugėlaukio kaimo jau išskrido į daugelį šalių. Šarūnės verslo idėja sparčiai skinasi kelią: ji ne tik ištyrė rinką, bet ir atrado naujus skonius ir realizacijos galimybes. Projektas atvėrė akis, kas yra verslas, kokios galimybės ir iššūkiai. Tarptautinio projekto laureatė paaiškino, kad logotipas „Cosmic Belly Snacks“ buvo sukurtas žmonėms, kurie patiria įvairių virškinimo sutrikimų, turi įvairių žarnyno problemų. Moliūgai greitai padaro tvarką ir padeda įveikti žarnyno negalavimus: 200 g moliūgų saldainių turi vienos paros skaidulų normą, todėl jais užkandžiauti ne tik sveika, bet ir naudinga. Ar kada nors tie užkandukai pasieks kosmosą? Šarūnė nusiteikusi optimistiškai: gali ateiti tokia diena, kai jos gaminamų užkandukų į kosmosą pasiims ir kosmonautai – jiems bus smagu paragauti kokybiškų ir sveikų saldainių, pagamintų iš Lietuvos žemėje užaugintų moliūgų. Šarūnė savo užkandukus pavadino kosminiais, nes jie kosminiu greičiu atkemša žarnyno kamščius. Juk skrydžių būna įvairių...
Pirmyn – tik sparčiu tempu
Š. Vaitekūnė turi įvairios veiklos, ji viską daro greitai, mėgsta keliauti, skaito savianalizės, asmenybės ugdymo, mąstymą keičiančias knygas, dalyvauja saviugdos seminaruose, kuria projektus, dalyvauja tėvų aktyvo veikloje. O kur dar verslo plėtros idėjos – moliūgų transformacijos pagal rinkos poreikius. Šarūnė pasakojo, kad mėgaujasi kasdiene veikla, kuri yra įvairi, kintanti ir įdomi. Ji yra Joniškyje įsikūrusios mažosios bendrijos „Grožio bitės“ direktorė.
Dabar keli žodžiai apie aktyvios ir įdomios moters svajones. Šarūnę lydi viena svajonė: padaryti daugiau, nei padarė vakar, stengiasi būti geresne savo versija, nei buvo vakar. Kasdien po žingsnį tik į priekį. Ji sutinka daug skirtingų žmonių, vieni verčia tobulėti, o kiti siunčia signalą, kokia nenorėtų būti. Filosofinis Šarūnės nusiteikimas: jei pasakytų, kad moliūgų gamykla yra jos vienintelė svajonė, apribotų save tik ta svajone. Ji užsimojusi daryti, kas įmanoma, kad ta svajonė išsipildytų, bet jei kils ir kitų idėjų, būtinai stengsis išbandyti, ieškoti, veikti, kurti naujus veiklos modelius. Šarūnė sakė, kad žmogui yra duota įvairių gebėjimų, tik svarbu kasdien dirbti, įveikti ne tik save, bet ir kliūtis.
Ieškančiai, kuriančiai Šarūnei svarbu veikti, daryti. Jos manymu, geriausiai žmogų atspindi jo darbai, o ne pasakojimai, ką tu svajoji padaryti. Ji nemėgsta tų, kurie sėdi ant sofos ir dejuoja, kad sunku, kad valdžia ne ta. „Kai atsikeli ir darai, tai ir valdžia nerūpi, ir darbas juda, ir svajonės pildosi“, – toks Šarūnės požiūris į sėkmės paieškas.
ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ
Autorės ir Šarūnės Vaitekūnės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.