Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024
Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024

Dainius ŠEPETYS
žurnalistas
 

Šaukštas deguto

2023/08/29


Jau dvi savaitės kaip visa Jurbarko rajono medžiotojų ir jiems prijaučiančių žmonių bendruomenė tarpusavyje kuždasi, kaip du Pašvenčio medžiotojų būrelio nariai neteisėtai sumedžiojo briedį ir kaip dabar stengiasi šį pažeidimą tyliai užglaistyti.

„Ūkininko patarėjo“ redakcija, atstovaudama viešajam interesui, kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą (AAD), tikėdamasi detalesnio šio įvykio išaiškinimo.

AAD Komunikacijos skyriaus specialistai patvirtino, kad departamente yra fiksuotas galimos neteisėtos medžioklės atvejis Jurbarko rajone, o Kauno gyvosios gamtos apsaugos skyriaus darbuotojai, turėdami informacijos dėl galimų medžioklės pažeidimų, atliko tyrimą.

„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 290 str., iš asmens, galimai neteisėtai sumedžiojusio briedžio patiną, buvo paimtas graižtvinis šautuvas „SAUER“, – teigiama AAD pranešime. Jame taip pat sakoma, kad minėtam asmeniui gali būti apskaičiuota atlygintina žala, padaryta laukinių gyvūnų ištekliams. AAD atliekami tolimesni tyrimo veiksmai, kuriuos specialistai plačiau pakomentuoti pažadėjo tik pasibaigus tyrimui.

Faktą patvirtino ir Kauno gyvosios gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Darius Jurevičius: „Negaliu atskleisti visų vykstančio tyrimo detalių, galiu tik patvirtinti, kad rugpjūčio 15 d., 0 val. 30 min. policija sustabdė automobilį, kuris vežė sumedžiotą briedį.“ Redakcijai

D. Jurevičius sakė, kad jo vadovaujamo skyriaus specialistai įtaria, kad briedis buvo sumedžiotas rugpjūčio 14 dieną, kai to daryti dar nebuvo galima. D. Jurevičius nepaneigė, kad galimai ne medžioklės sezono metu briedį sumedžiojo Pašvenčio medžiotojų būrelio nariai M. J. ir M. R. (pavardės redakcijai žinomos).

Mintimis apie įvykį dalijosi ir kiti Pašvenčio medžiotojų būrelio nariai, tačiau dėl suprantamų priežasčių jie norėjo likti nežinomais. „Į briedį šovė jaunas medžiotojas M. R., o šalia buvęs vyresnis jo kolega M. J. jam nekliudė“, – redakcijai telefonu pasakojo pašnekovas. Anot jo, viskas vyko lyg ant kelio, lyg pakelėje.

Pašvenčio medžiotojai traukė pečiais ir stebėjosi tokiu savo kolegų poelgiu. „Taigi visi žinome, kad briedžius medžioti galima iki saulėlydžio ir ryte, kai saulė jau būna patekėjus, o čia, vidurnaktį..., tai tikrai mums garbės nedaro“, – apie suterštą Pašvenčių būrelio vardą kalbėjo jo senbuvis.

Dėl briedžių medžioklės laiko redakcija kreipėsi į patyrusį medžiotoją, Ekosistemų apsaugos centro vadovą Petrą Adeikį, kuris pateikė kitokią nuomonę. „Briedžius naktį palaukimo būdu medžioti nėra draudžiama, tačiau prožektorių, naktinio matymo prietaisų naudoti negalima“, – sakė P. Adeikis. Pasak jo, jei mėnulis skaisčiai šviečia ir medžiotojai viską gerai mato, nėra draudžiama šauti į briedį.

ŪP, norėdamas sužinoti Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Jurbarko skyriaus vadovo Daivaro Rybakovo situacijos vertinimą, daugybę kartų skambino jam, tačiau rajono medžiotojų vedlys kantriai tylėjo. O štai jo kolega, Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ vadovas Raimondas Ribačiauskas rėžė tiesiai šviesiai: „Viską darome, kad pagerintume medžiotojų įvaizdį visuomenėje, o čia atsiranda kažkokių debilų, kurie viską sugriauna.“ Pasak R. Ribačiausko, iš tokių medžiotojų bilietus reikėtų atimti visam gyvenimui.

Redakcijos paprašytas situacijos vertinimą pateikė ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas. „Lietuvoje yra apie 30 tūkst. medžiotojų, todėl natūralu, kad pasitaiko visko, nors dauguma medžiotojų nėra tie niekšeliai ir su gamta elgiasi atsakingai.“

Ministras sakė, kad Lietuvoje yra sumedžiojama tik trečdalis licencijuotų žvėrių ir dėl to kenčia ūkininkai bei miškininkai. „Žvėrių Lietuvos miškuose yra per daug, todėl nėra jokios prasmės daryti medžioklės taisyklių pažeidimų“, – teigė S. Gentvilas, pavadindamas briedį sumedžiojusių vyrų poelgį blogu ir netinkamu.

 

Wikipedia.org nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis