Columbus +24,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 22 Spa 2024
Columbus +24,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 22 Spa 2024

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Saulė aktyvi bus ištisus metus

2024/10/22


Dažnas vairuotojas skundžiasi, kad šiomis dienomis itin ryškiai šviečia saulė ir tai labai trukdo matomumui. „Ūkininko patarėjo“ pasiteiravo specialistų, ar tikrai saulė pradėjo šviesti ypatingai ryškiai ir su kuo tai susiję.

Astronomų komentarai

Astronomas Gunaras Kakaras patvirtino, kad saulė tikrai aktyvesnė, nei įprastai: „Taip, suaktyvėjusi. Tai įprastas saulės aktyvumo 11-kos metų ciklas ir jis pasireiškia per saulės magnetinio lauko įtaką“.

Etnoastronomas Jonas Vaiškūnas paaiškino išsamiau:

„Pastarosiomis savaitėmis tęsiasi giedras ruduo ir Bobų vasara, tad lyginant su niūriomis rudeniškomis dienomis (kurios Lietuvoje kartais net vasarą būna) taip ir atrodo. Saulės šviesis (arba ryškumas) yra gana pastovus per trumpą laikotarpį, tačiau jis gali keistis ilgesnėse laiko skalėse dėl įvairių priežasčių. Saulė natūraliai pereina per 11 metų trukmės Saulės aktyvumo ciklus, vadinamus Saulės ciklais, kurių metu keičiasi Saulės dėmių skaičius ir aktyvumas, o tai gali turėti tam tikrą, bet nedidelę įtaką Saulės skleidžiamai energijai ir šviesiui.

Tad nors Saulės aktyvumas kinta, kalbant apie pastebimą šviesumo skirtumą, tokie pokyčiai nėra tokie dideli, kad juos galėtų pastebėti žmogaus akis per vienus metus.

2024 metais Saulė yra artima savo aktyvumo ciklo maksimumui (25-asis Saulės ciklas), kai Saulės dėmių ir Saulės aktyvumo lygis pasiekia aukštumas. Šiuo metu Saulė gali skleisti šiek tiek daugiau energijos nei per ramesnius ciklo etapus, tačiau šis pokytis nėra labai ryškus ir paprastai nėra pastebimas plika akimi ar kasdieniu stebėjimu. Didesnis Saulės aktyvumas dažniau pastebimas per padidėjusį Saulės audrų, geomagnetinių reiškinių ar poliarinių pašvaisčių skaičių, bet ne kaip reikšmingas ryškumo padidėjimas“.

NASA duomenys

Įdomu, kad ir JAV kosmoso agentūra NASA praėjusią savaitę paskelbė analogišką žinią: pasak amerikiečių, saulė pasiekė aktyvumo maksimumo laikotarpį, kuris tęsis dar visus metus. NASA teigia, jog artimiausiais mėnesiais danguje dėl to bus matomos pašvaistės.

NASA Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) ir tarptautinės Saulės ciklo prognozavimo grupės atstovai paskelbė, kad Saulė pasiekė maksimalų saulės periodą, kuris gali tęstis ir kitais metais.

Saulės ciklas yra natūralus ciklas, kurį Saulė išgyvena pereinant iš mažo ir didelio magnetinio aktyvumo. Maždaug kas 11 metų, Saulės ciklo įkarštyje, Saulės magnetiniai poliai persisuka – Žemėje tai būtų taip, kaip Šiaurės ir Pietų ašigaliai keistųsi vietomis kas dešimtmetį – ir Saulė pereina iš ramios į aktyvią ir audringą būseną.

„Per saulės maksimumą didėja saulės dėmių skaičius, taigi ir saulės aktyvumas“, – sakė NASA būstinės Vašingtone Kosminių orų programos direktorius Jamie Favorsas. „Šis aktyvumo padidėjimas suteikia įdomią galimybę sužinoti apie artimiausią mūsų žvaigždę, bet taip pat sukelia tikrą poveikį Žemėje ir visoje mūsų saulės sistemoje“.

Saulės aktyvumas stipriai veikia sąlygas erdvėje, žinomoje kaip kosminis oras. Tai gali paveikti palydovus ir astronautus kosmose, taip pat ryšių ir navigacijos sistemas, tokias kaip radijas ir GPS, bei elektros tinklus Žemėje. Kai Saulė yra aktyviausia, kosminiai orai dažnėja. Pastaraisiais mėnesiais Saulės aktyvumas akina ir vairuotojus, o taip pat padidino poveikį palydovams bei infrastruktūrai.

Šių metų gegužės mėn. didžiulių saulės blyksnių ir vainikinių masių išmetimo (CME) užtvara paleido į Žemę įkrautų dalelių ir magnetinių laukų debesis, sukeldama stipriausią geomagnetinę audrą Žemėje per du dešimtmečius.

Poveikis žmonėms

Medikai rekomenduoja magnetinių audrų metu savo sveikata ypač rūpintis tiems, kuriuos kankina migrena, hipertonija sergantiems ir širdies problemų turintiems žmonėms.

Siaučiant magnetinėms audroms, specialistai rekomenduoja sumažinti fizinį krūvį, po ranka turėti reikiamų vaistų, valgyti daugiau augalinės kilmės maisto, rauginto pieno produktų ir neriebios mėsos. Sveiki žmonės taip pat turėtų pristabdyti gyvenimo tempą: nesiimti didelių fizinių ir psichologinių krūvių, vengti stresinių situacijų, jei įmanoma, neplanuoti rimtų, įtemptų pasitarimų darbe, nepradėti naujų darbų, nesileisti į ilgas keliones, kurių metu tenka ilgai sėdėti sulenktomis kojomis, nes didėja rizika susidaryti trombui. 

Magnetinės audros, smarkūs vėjai ir šalčiai itin pavojingi po miokardo infarkto nesustiprėjusiems ligoniams. Likus trims dienoms iki magnetinės audros miokardo infarktą patyrusiems žmonėms intensyvėja skausmai, kyla kraujospūdis.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis