Columbus +20,5 °C Lietus
Pirmadienis, 30 Rgs 2024
Columbus +20,5 °C Lietus
Pirmadienis, 30 Rgs 2024

Alytaus rajono ūkininkai skaičiuoja derlių: šiemet šykšti ir gamta, ir kainos

2024/08/21


Dauguma javų laukų jau tušti ir Alytaus rajono ūkininkai skaičiuoja derlių, kurio dosnumo gamta šiemet pašykštėjo. Kai kurie javų augintojai tikina, kad daug nuostolių padarė kruša ir stiprios audros, o dar ir supirkimo kainos, pasak jų, istorinėse žemumose.

Didesniam derliui koją pakišo gamta

Alytaus rajono Simno seniūnijos ūkininkas Bronius Guževičius augina žieminius rapsus, žieminius kviečius, pupas. Dar ir cukrinių runkelių laukas pilnas.

„Rapsai šiemet nepasiteisino, nes buvo sausas ruduo ir sėklos nesudygo. Prikūliau vos iki 3 tonų iš hektaro. Žieminiai kviečiai sudygo tik spalio vidury ir šiemet prikūlėm iki 7 tonų iš hektaro. Tai vidutiniškas derlius. Pupų prikūlėm iki 3 tonų iš hektaro. Prie prasto jų derliaus prisidėjo karščiai ir sausra. Kai užklupo didžiosios audros, kviečius jau buvom nusikūlę, tačiau laukuose dar buvo likę apie 40 ha rapsų, tai padarė daug žalos.

Supirkimo kainos – istoriškai mažos. Tokios, kokios buvo 2000-aisiais metais. Dar niekas tiksliai nesuskaičiuota, ne viskas parduota, tačiau panašu, kad pelno nebus ir būsime arti nulio“, – situaciją apibūdino B. Guževičius.

Atsižvelgdamas į pastarųjų metų tendencijas, ūkininkas planuoja šiemet vėlinti rudeninę sėją – maždaug po rugsėjo vidurio sės žieminius kviečius. Įprastai šie darbai prasidėdavo rugsėjo pradžioje, tačiau pastaraisiais metais rugsėjis būna labai sausas, todėl tenka laukti drėgnesnių orų.

„Žemė ne vagis – vienais metais mažiau derliaus duoda, kitais – atiduoda“, – viliasi ūkininkas.

Viltis – aukštesnės ekologinio derliaus kainos

Ekologinį ūkį turintis ūkininkas Donatas Klimkevičius iš Daugų seniūnijos taip pat augina net keletą kultūrų – spelta kviečius, avižas, grikius, pupas.

„Derlių vertiname nevienareikšmiškai. Pirmiausia, tai vėtra ženklių nuostolių pridarė ir gerokai koregavo mūsų lūkesčius. Jeigu ne audros, tai derlius būtų buvęs neblogas. Anksčiau tokių gamtos nepalankių faktorių sulaukdavome kas antrus metus, o dabar jau kasmet ko nors sulaukiame. Nors pasėliai buvo drausti, draudimas ne viską kompensavo.

Labai daug tikėjomės iš pupų, kviečių, bet gamta savaip pakoregavo. Dar neturime galutinio derliaus ir skaičiavimų, tačiau tendencija daugmaž aiški“, – pasakojo D. Klimkevičius ir pridūrė, kad belieka viltis, jog patirtus nuostolius padengs bent jau aukštesnės ekologinio derliaus supirkimo kainos.

Pasak jo, dvejonių kyla dėl pupų sėjos, mat nebėra sėklų veislių pasirinkimo.

Rajone mažėja kai kurių sėjamų plotų

Šiemet sėjamos įvairios pasėlių kultūros Alytaus rajone yra virš 30 tūkst. ha. Dažniausiai plotai apsėjami žieminiais kviečiais, kurių šiemet buvo virš 15 tūkst. ha ir žieminiais rapsais – virš 5 tūkst. ha. Taip pat auginami ir vasariniai kviečiai, kurių šiemet buvo apie 2 tūkst. ha. Vasarinių ir žieminių miežių buvo sėta virš 1 tūkst. ha., rugių – šiek tiek virš 400 ha, avižų – virš 2 tūkst. ha, kukurūzų – apie 1,3 tūkst. ha, žirnių – virš 1 tūkst. ha. Kvietrugių pasėta beveik 2 tūkst. ha.

Pagal iš ūkininkų gautą informaciją, derlingumas svyruoja, nes priklauso ir nuo žemės našumo balo, ir nuo to, kiek ūkininkas „atidavė“ žemei ( trąšos, priežiūra nuo piktžolių ir ligų).

Deja, ūkininkai pasėtais vasariniais javais nesidžiaugė, nes šiais metais juos kiek sudygusius uždžiovino saulė ir nors vėliau jie atsigavo, tačiau derliaus, kokio tikėjosi, negavo.

Šiemet Alytaus rajono ūkininkai vidutiniškai prikūlė: žieminių kviečių – 6 t/ ha, žieminių rapsų – nuo 2,7 iki 3,3 t/ha, kvietrugių – iki 3 t/ha, avižų – 2,5 t/ha.

Lyginant su 2023 metais, derlingumai – labai panašūs, tik šiemet kai kurių sėjamų plotų mažėja. Pavyzdžiui, 2023 m. žieminių kviečių sėta virš 17 tūkst. ha, rugių – virš 500 ha, žieminių rapsų – virš 5 tūkst., kvietrugių – virš 1 tūkst. ha. avižų – virš 2 tūkst. ha.  

Pasak Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Irmos Stenionienės, mažėjimą galima sieti su atsirandančiomis saulės elektrinėmis, kurios užima nemažus plotus, pasitraukimus iš ūkinės veiklos dėl sumažėjusių grūdų supirkimo kainų, išbrangusių trąšų.

Taip pat remiantis meteorologinės stoties informacija, Alytaus rajone katastrofinių ir stichinių reiškinių šiemet nebuvo, o pagal individualių, ūkininkų turimų stotelių informaciją, buvo fiksuota įvairios informacijos, ypač susijusios su krituliais.

 

Alytaus r. sav. administracijos informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis