Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Šeimos džiaugsmas – sufolkų veislės avių banda

2023/10/27


Akmenės rajono Žerkščių kaimo kraštovaizdžio puošmena – Martyno Sovos auginamos sufolkų veislės avys. Prieš trejetą metų jaunasis ūkininkas nusipirko tris avytes. Dabar ganykloje ganosi 18 jaukių avių, kurias laiko vilnai, mėsai ir grožiui. Be to, avys yra puikios žoliapjovės – nušienauja visus ganyklos šlaitus.

Žerkščių kaime gyvena ir žemę dirba ketvirta Sovų karta. Martynui savo sodybą, ūkį ir turėtą techniką perdavė jo tėvai Sandra ir Vidmantas Sovos, kurie anksčiau laikė melžiamų karvių, slėgė sūrius, gamino varškę, penėjo keletą kiaulių. Dabar jie įsikūrė netoli esančioje savo tėvų – Martyno senelių – sodyboje. Jau stiebiasi ir penktoji Sovų karta – Martyno vaikai Dovydas ir Augustė. Mat, Žerkščių kaime gyveno bei ūkininkavo ir Martyno proseneliai – jų sodinti medžiai jau užaugo labai dideli.

M. Sova „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad jų šeimai patinka Žerkščių kaimas – čia viskas sava ir miela. Nuo mažens matė, kaip nelengvai dirbo tėvai. Ūgtelėjęs jiems padėjo dirbti ūkio darbus. Šiaulių valstybinėje kolegijoje baigęs transporto inžineriją, Martynas sugrįžo į gimtąjį kaimą.

Martynas Sova
Martynas avis laiko vilnai, mėsai ir grožiui.

Neseniai ūkininkauti pradėjęs M. Sova susidomėjo avimis. Jam labai patiko sufolkų veislės avys, todėl ir nusprendė jas auginti. Prieš trejetą metų nusipirko tris avytes, vėliau banda dar padidėjo. Netoli sodybos ant stačių šlaitų dabar ganosi 18 avių, kurios iš tolo panašios į bėgiojančius didelius vilnos kamuolius. Martyno avys yra Žerkščių kaimo kraštovaizdžio puošmena. Avis ūkininkas augina vilnai, mėsai ir grožiui. M. Sova planuoja avių bandą dar padidinti, ketina laikyti daugiau nei 30 sufolkų. Jaunasis ūkininkas kol kas dirba 30 ha, dalį plotų skyrė ganykloms ir pievoms, kurias nuolat atnaujina. Daugiau nei 20 ha paliko grūdinėms ir ankštinėms kultūroms auginti. Iš savo laukuose užaugintų kviečių, miežių, rapsų ir žirnių pats pagamina visaverčių granulių avims šerti, žiemai paruošia užtektinai kokybiško šieno. M. Sova ŪP pasakojo, kad jis didelį dėmesį skiria avių sveikatingumui, svarbiausia – kokybiški pašarai.

grnulės avims
Martynas Sova iš savo ūkyje užaugintų grūdų gamina granules.

Martynas į kibirą pripylė granulių ir pakvietė kartu su visa šeima – žmona Inesa ir vaikais – nueiti į čia pat esančią ganyklą pasigrožėti jo auginamomis avimis. Pirmieji atskubėjo Sovų vaikai – penkiametis Dovydas ir devynerių metų Augustė. Jiems labai patinka jaukios avytės, gali jas iš delno pašerti, smagu paglostyti, pasileisti lenktynių nuo stataus ganyklos šlaito. M. Sova sakė, kad avių kirpti nesamdo jokių kirpėjų, nelengvą darbą atlieka patys, į pagalbą atskuba šalia gyvenantys tėvai.

Buvę klasės draugai Martynas ir Inesa džiaugiasi gyvenimu kaime. Čia saugu augti vaikams, daug erdvės, graži gamta, draugiški žmonės. Jų šeima turi įvairių planų ir idėjų. Svarbiausias darbščios šeimos tikslas – viską, ką užaugins savo ūkyje ir ką patys pagamins, stengsis patys parduoti – bus uždaras gamybos ciklas, jokių tarpininkų. Inesa turi įkūrusi individualią įmonę, kurios veikla – spauda ant tekstilės, reklaminiai lipdukai, lipnios etiketės, fotodrobės. Ji gerai žino rinkos subtilybes, todėl Martynui padės ieškoti nišų produkcijai realizuoti. Be ūkininkavimo, M. Sova vienoje gamykloje pamainomis dar dirba ir vyriausiuoju operatoriumi.

Iš avių vilnos jaunojo ūkininko šeima planuoja gaminti paklausią produkciją – pirties kepures, kilimėlius, norėtų pasiūlyti šiltų ekologiškų daiktų vaikams – nedidelių pledų, pagalvėlių, iš vilnonių siūlų megztų kojinių, šalikėlių.

Kol kas nukirptą vilną Martynas išplovė ir sukrovė į sandėlį. Prasidėjo didžiosios paieškos – jaunasis ūkininkas žvalgosi, kas galėtų iškaršti vilną ir iš jos padaryti vilnos pluoštą, kartu su žmona aptaria būsimo verslo planus. Pabandė bičiuliams pagaminti kelias pirties kepures – sulaukė puikaus įvertinimo ir paskatinimų kuo greičiau pradėti gamybą. Martynas tvirtai tiki, kad jiems pavyks įgyvendinti visus planus, nes turi žemaitiško užsispyrimo, yra atkaklūs.

pirties kepurė
Pirmieji bandymai – pirties kepurė.

Padedamas savo darbščių tėvų, jaunasis ūkininkas M. Sova ketina gaminti ir kokybiškus avienos produktus. Sufolkų veislės avių mėsa turi mažai lajaus, itin skanūs kepsniai, labai gardi rūkyta, vytinta mėsa. Martynas šeimos draugams surengė pagamintų produktų degustaciją: visi gyrė gardžius avienos patiekalus.

aviena
Ūkininkas bičiuliams surengė avienos patiekalų degustaciją.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Sovų šeima džiaugiasi savo avimis.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.​​​​​​​

Dalintis