Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Sėklos: jei dar neišsirinkote, paskubėkite!

2023/02/22


„Kas pirmesnis, tas gudresnis“ – sako išmintingi žmonės. Prasidedant sėjai šie žodžiai pasitvirtina kaip niekada. Išsirinkote pomidoro, bulvės ar nuostabaus grožio aguonos veislę, tai skubėkite nusipirkti sėklų, nes vėliau galite ir negauti. Be to, specialistai sako, kad sėklą reikia iš anksto patikrinti, tad jei pavėluosite, tai ir derliaus ar žiedų sulauksite vėliau.

Kokybiškos sėklos dygsta geriau

Skirtingų augalų ir sėklos skirtingo dydžio: vienos labai smulkios, vos įžiūrimos, kitos stambesnės, o dar kitos labai stambios, pavyzdžiui, pupų, riešutų, kaštonų. Jų formos ir gebėjimas prisitaikyti prie aplinkos sąlygų iki šiol stebina mokslininkus. Vis tik jos jautrios šviesai, drėgmei ir temperatūrai. Nepalankios laikymo sąlygos gali pakenkti net ir pačių kokybiškiausių sėklų daigumui. Įtakos augalo vystymuisi ir derliui taip pat turi dienos ilgumas, dirvožemio tipas, oro kaita ar naudojamos agrotechnikos priemonės.

Bet pradėkime nuo pradžių. Pirmiausia patikrinkite, kokių ir kiek sėklų dar liko iš praeitų metų. Dauguma daržovių sėklų išlieka daigios daugelį metų, žinoma, jei buvo tinkamai laikomos. Sėklos nemėgsta labai sausos ir drėgnos vietos. Patartina laikyti popieriniuose pakeliuose, sandariai uždarytuose stiklainiuose. Rekomenduotina, kad patalpos temperatūra visą laiką būtų ne aukštesnė kaip 12 °C. Ir vis dėlto, kad netektų nusivilti, prieš sodindami, patikrinkite sėklų daigumą. Daržovių ir gėlių sėklų daiginimo trukmė nevienoda, priklauso nuo augalų rūšies.

Sėjai tinka tik grynos veislės, švari, daigi, geros ūkinės vertės ir atitinkamai paruošta daržovių ar gėlių sėkla. Ji gali būti sėjama tiesiai į nuolatinę vietą, šiltnamyje ar ant palangės į dėžutes, daigyklas, skaidrias plastikines dėžutes, vazonėlius, taip pat inspektuose.

Tačiau kai kurių daržovių ir prieskoninių augalų sėklos daigios ne taip ilgai. Tai svogūnų, porų, laiškinių česnakų, gelteklių, pastarnokų, dašių, krapų, salierų ir daugelio kitų augalų kvapiosios sėklos. Jų daigumas gerokai sumažėja jau antrais metais. Todėl patartina pirkti tik tais metais sėjamą kiekį ir nepalikti ateičiai.

Sėklas būtina pirkti anksčiau, kad prieš sėją galėtumėte patikrinti sėklų daigumą, apskaičiuoti jums reikalingą daržovių ar gėlių daigų kiekį. Tai atims iš jūsų šiek tiek laiko. Kai žinosite sėklų kiekį grame, daigumą, daigų skaičių 10 kv. m, sodinimo atstumus, lengvai galėsite apskaičiuoti, kiek ir kokių sėklų reikės įsigyti. Jei norite išauginti ypač dekoratyvias gėles ar gausų ir geros kokybės daržovių derlių, taip pat nepamirškite ir augalų sėjomainos.

Kokybei svarbi ir pakuotė

Specializuotos sėklų parduotuvės – tikras rojus tiek profesionalesniems daržininkams, sodininkams ir gėlininkams, tiek mėgėjams. Sėklų nusipirksite, o nemokamai gausite profesionalių patarimų ir žinių, išgirsite, kokiomis naujienomis verta pasidomėti. Išeiti iš parduotuvės be prekės praktiškai neįmanoma. Be užsieninių sėklų, parduodamos ir lietuviškos.

Sėklos profesionalams paprastai parduodamos hermetiškose, drėgmės ir temperatūros pokyčiams bei šviesai atspariose pakuotėse.

Dažniausiai sėklos profesionalams parduodamos sufasuotos į hermetišką, drėgmės, temperatūros pokyčiams, šviesai atsparią polietileno, aliuminio ir popieriaus barjerinę pakuotę, smulkesnės sėklos – į ampules, kurios padeda išsaugoti geriausias sėklų savybes. Mėgėjai gali įsigyti į popierinius ar hermetinius pakelius subertas sėklas. Jos būna įpakuotos ir į vidinę pergamentinę pakuotėlę ar ampulę (taip dažniausiai parduodamos mažos granuliuotos sėklos), nelygu veislė, rūšis ar sėklos paruošimas.

Profesionaliai ūkininkaujantiesiems sėklos parduodamos brangesnėse pakuotėse, kad išliktų nepakitęs daigumas, nes tai itin svarbu apskaičiuojant reikalingą sėklų kiekį dideliam, versliniam ūkininkavimui skirtam laukui apsėti. Be to, dažniausiai jos būna beicuotos, todėl suberiamos į aliuminines, hermetines pakuotes. Mėgėjams skirtos sėklos paprastai nebeicuojamos, todėl gali būti fasuojamos į popierinius maišelius.

Sėkla sėklai nelygu

Jei atidžiau pažvelgsime į parduotuvėse parduodamas sėklas, pamatysime keletą skirtumų – specialistai įvardija standartines, granuliuotas ir apdorotas. Tad kuo gi jos skiriasi?

Standartinės sėklos. Standartinės sėklos atitinka ES kokybės reikalavimus. Kiekvienai rūšiai yra nurodytas mažiausias daigumo ir švarumo procentas, jos negali būti užkrėstos ligomis ir kenkėjais. Pavyzdžiui, mažiausias pomidorų sėklų daigumas turi siekti 75 proc., agurkų – 80 proc., morkų – 65 proc. Šios sėklos parduodamos sveriamos arba vienetais, priklausomai nuo produkto paskirties.

„Dalis standartinių sėklų specialiai ruošiamos profesionaliems augintojams. Jos labai kokybiškos, daigumas ženkliai viršija standartinius reikalavimus, – atkreipia dėmesį R. Davidavičienė. – Tokios sėklos gali būti apdorotos cheminėmis medžiagomis, apsaugojančiomis jauną augalą nuo ligų, granuliuojamos arba kalibruojamos (išskirstomos į frakcijas pagal dydį, pavyzdžiui, morkų), todėl jas galima tiksliai pasėti į daigyklas šiltnamiuose ar laukuose sėjamosiomis.“ Tokios sėklos dažniausiai parduodamos vienetais, jų kaina aukštesnė.

Granuliuotos sėklos. Granuliavimas reiškia sėklos formos pakeitimą, padengiant ją tam tikra medžiaga. Taip pakoreguojamas sėklos dydis ir formos tolygumas, kad sėjimo procesas būtų tolygesnis. Granulėje gali būti pridėta ir papildomų sudėtinių dalių, pavyzdžiui, trąšų ir beicų. Granuliuotos sėklos parduodamos vienetais.

Apdorotos sėklos. Kai kurios profesionaliems augintojams skirtos sėklos (dažniausiai morkų, kopūstų, kukurūzų, burokėlių) beicuojamos, tai yra apdorojamos cheminėmis medžiagomis, apsaugančiomis jauną daigelį nuo ligų. Šios sėklos nudažomos, kad skirtųsi nuo kitų.

Smulkesnės sėklos beriamos į ampules, kurios padeda išsaugoti geriausias sėklų savybes.

Ar mokame skaityti sėklų pakelio informaciją?

Ant sėklų pakuotės nurodoma augalo rūšis ir veislė, prekiaujančios įmonės logotipas ir rekvizitai, dažniausiai pateikiamas trumpas veislės apibūdinimas. Užrašai „EB taisyklės ir standartai“ reiškia, kad sėklos paruoštos pagal Europos Sąjungos reikalavimus ir atitinka standartus, „Kategorija ST“ – sėklos standartinės.

Ant augintojams mėgėjams skirtų pakuočių dažniausiai pamatysite piktogramas su rekomendacijomis apie sėją, taip pat nurodomas numatomo derliaus ar žydėjimo laikas. Labai svarbus sėklų siuntos numeris, pagal kurį galima atsekti kilmės šalį, sėklų kokybę, derliaus metus, prekiaujančią įmonę.

Tikriausiai ne vieną klausimą kelia ant pakuotės užrašytas galiojimo laikas! Deja, tai tik orientacinis laikotarpis. Jis negarantuoja, kad sėklos išlaikys daigumą iki nurodytos datos. Tik sėklas ruošianti įmonė tiksliai žino, kurių metų derliaus sėklos subertos. Bet dėl sėklų daigumo, o tai reiškia ir dėl jų kokybės, baimintis nereikėtų. Į rinką jas tiekiančios įmonės kasmet arba kas dvejus metus tikrina jų kokybę. Tai priklauso nuo pakuotės. Hermetinėse pakuotėse esančių sėklų kokybė tikrinama kas dvejus metus, kitose pakuotėse – kasmet.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės ir nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Prokurorai išyrė Kretingos rajono politikų teiktus čekius

Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su dviem civiliniais ieškiniais dėl bendrai daugiau nei 22 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų buvusiems Kreting...
2024/03/29

Pajamų deklaravimas: į ką atkreipti dėmesį pernai pardavus NT?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai nekilnojamąjį turtą (NT) pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi įsivertinti, ar dėl šių sandorių jiems neatsirado pareiga pateikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų...
2024/03/29

Specialisto akimis: gero skonio midų pagaminti sunkiau nei vyną

Daugelis lietuviškų pasakų baigiasi žodžiais: „Alų midų gėriau, per barzdą varvėjo...“ Deja, priešingai nei anksčiau, midus dabar nėra toks populiarus kaip alus. Galbūt dėl to, kad trūksta žinių ar galimybės paragauti tik...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.