Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Sėklos: jei dar neišsirinkote, paskubėkite!

2023/02/22


„Kas pirmesnis, tas gudresnis“ – sako išmintingi žmonės. Prasidedant sėjai šie žodžiai pasitvirtina kaip niekada. Išsirinkote pomidoro, bulvės ar nuostabaus grožio aguonos veislę, tai skubėkite nusipirkti sėklų, nes vėliau galite ir negauti. Be to, specialistai sako, kad sėklą reikia iš anksto patikrinti, tad jei pavėluosite, tai ir derliaus ar žiedų sulauksite vėliau.

Kokybiškos sėklos dygsta geriau

Skirtingų augalų ir sėklos skirtingo dydžio: vienos labai smulkios, vos įžiūrimos, kitos stambesnės, o dar kitos labai stambios, pavyzdžiui, pupų, riešutų, kaštonų. Jų formos ir gebėjimas prisitaikyti prie aplinkos sąlygų iki šiol stebina mokslininkus. Vis tik jos jautrios šviesai, drėgmei ir temperatūrai. Nepalankios laikymo sąlygos gali pakenkti net ir pačių kokybiškiausių sėklų daigumui. Įtakos augalo vystymuisi ir derliui taip pat turi dienos ilgumas, dirvožemio tipas, oro kaita ar naudojamos agrotechnikos priemonės.

Bet pradėkime nuo pradžių. Pirmiausia patikrinkite, kokių ir kiek sėklų dar liko iš praeitų metų. Dauguma daržovių sėklų išlieka daigios daugelį metų, žinoma, jei buvo tinkamai laikomos. Sėklos nemėgsta labai sausos ir drėgnos vietos. Patartina laikyti popieriniuose pakeliuose, sandariai uždarytuose stiklainiuose. Rekomenduotina, kad patalpos temperatūra visą laiką būtų ne aukštesnė kaip 12 °C. Ir vis dėlto, kad netektų nusivilti, prieš sodindami, patikrinkite sėklų daigumą. Daržovių ir gėlių sėklų daiginimo trukmė nevienoda, priklauso nuo augalų rūšies.

Sėjai tinka tik grynos veislės, švari, daigi, geros ūkinės vertės ir atitinkamai paruošta daržovių ar gėlių sėkla. Ji gali būti sėjama tiesiai į nuolatinę vietą, šiltnamyje ar ant palangės į dėžutes, daigyklas, skaidrias plastikines dėžutes, vazonėlius, taip pat inspektuose.

Tačiau kai kurių daržovių ir prieskoninių augalų sėklos daigios ne taip ilgai. Tai svogūnų, porų, laiškinių česnakų, gelteklių, pastarnokų, dašių, krapų, salierų ir daugelio kitų augalų kvapiosios sėklos. Jų daigumas gerokai sumažėja jau antrais metais. Todėl patartina pirkti tik tais metais sėjamą kiekį ir nepalikti ateičiai.

Sėklas būtina pirkti anksčiau, kad prieš sėją galėtumėte patikrinti sėklų daigumą, apskaičiuoti jums reikalingą daržovių ar gėlių daigų kiekį. Tai atims iš jūsų šiek tiek laiko. Kai žinosite sėklų kiekį grame, daigumą, daigų skaičių 10 kv. m, sodinimo atstumus, lengvai galėsite apskaičiuoti, kiek ir kokių sėklų reikės įsigyti. Jei norite išauginti ypač dekoratyvias gėles ar gausų ir geros kokybės daržovių derlių, taip pat nepamirškite ir augalų sėjomainos.

Kokybei svarbi ir pakuotė

Specializuotos sėklų parduotuvės – tikras rojus tiek profesionalesniems daržininkams, sodininkams ir gėlininkams, tiek mėgėjams. Sėklų nusipirksite, o nemokamai gausite profesionalių patarimų ir žinių, išgirsite, kokiomis naujienomis verta pasidomėti. Išeiti iš parduotuvės be prekės praktiškai neįmanoma. Be užsieninių sėklų, parduodamos ir lietuviškos.

Sėklos profesionalams paprastai parduodamos hermetiškose, drėgmės ir temperatūros pokyčiams bei šviesai atspariose pakuotėse.

Dažniausiai sėklos profesionalams parduodamos sufasuotos į hermetišką, drėgmės, temperatūros pokyčiams, šviesai atsparią polietileno, aliuminio ir popieriaus barjerinę pakuotę, smulkesnės sėklos – į ampules, kurios padeda išsaugoti geriausias sėklų savybes. Mėgėjai gali įsigyti į popierinius ar hermetinius pakelius subertas sėklas. Jos būna įpakuotos ir į vidinę pergamentinę pakuotėlę ar ampulę (taip dažniausiai parduodamos mažos granuliuotos sėklos), nelygu veislė, rūšis ar sėklos paruošimas.

Profesionaliai ūkininkaujantiesiems sėklos parduodamos brangesnėse pakuotėse, kad išliktų nepakitęs daigumas, nes tai itin svarbu apskaičiuojant reikalingą sėklų kiekį dideliam, versliniam ūkininkavimui skirtam laukui apsėti. Be to, dažniausiai jos būna beicuotos, todėl suberiamos į aliuminines, hermetines pakuotes. Mėgėjams skirtos sėklos paprastai nebeicuojamos, todėl gali būti fasuojamos į popierinius maišelius.

Sėkla sėklai nelygu

Jei atidžiau pažvelgsime į parduotuvėse parduodamas sėklas, pamatysime keletą skirtumų – specialistai įvardija standartines, granuliuotas ir apdorotas. Tad kuo gi jos skiriasi?

Standartinės sėklos. Standartinės sėklos atitinka ES kokybės reikalavimus. Kiekvienai rūšiai yra nurodytas mažiausias daigumo ir švarumo procentas, jos negali būti užkrėstos ligomis ir kenkėjais. Pavyzdžiui, mažiausias pomidorų sėklų daigumas turi siekti 75 proc., agurkų – 80 proc., morkų – 65 proc. Šios sėklos parduodamos sveriamos arba vienetais, priklausomai nuo produkto paskirties.

„Dalis standartinių sėklų specialiai ruošiamos profesionaliems augintojams. Jos labai kokybiškos, daigumas ženkliai viršija standartinius reikalavimus, – atkreipia dėmesį R. Davidavičienė. – Tokios sėklos gali būti apdorotos cheminėmis medžiagomis, apsaugojančiomis jauną augalą nuo ligų, granuliuojamos arba kalibruojamos (išskirstomos į frakcijas pagal dydį, pavyzdžiui, morkų), todėl jas galima tiksliai pasėti į daigyklas šiltnamiuose ar laukuose sėjamosiomis.“ Tokios sėklos dažniausiai parduodamos vienetais, jų kaina aukštesnė.

Granuliuotos sėklos. Granuliavimas reiškia sėklos formos pakeitimą, padengiant ją tam tikra medžiaga. Taip pakoreguojamas sėklos dydis ir formos tolygumas, kad sėjimo procesas būtų tolygesnis. Granulėje gali būti pridėta ir papildomų sudėtinių dalių, pavyzdžiui, trąšų ir beicų. Granuliuotos sėklos parduodamos vienetais.

Apdorotos sėklos. Kai kurios profesionaliems augintojams skirtos sėklos (dažniausiai morkų, kopūstų, kukurūzų, burokėlių) beicuojamos, tai yra apdorojamos cheminėmis medžiagomis, apsaugančiomis jauną daigelį nuo ligų. Šios sėklos nudažomos, kad skirtųsi nuo kitų.

Smulkesnės sėklos beriamos į ampules, kurios padeda išsaugoti geriausias sėklų savybes.

Ar mokame skaityti sėklų pakelio informaciją?

Ant sėklų pakuotės nurodoma augalo rūšis ir veislė, prekiaujančios įmonės logotipas ir rekvizitai, dažniausiai pateikiamas trumpas veislės apibūdinimas. Užrašai „EB taisyklės ir standartai“ reiškia, kad sėklos paruoštos pagal Europos Sąjungos reikalavimus ir atitinka standartus, „Kategorija ST“ – sėklos standartinės.

Ant augintojams mėgėjams skirtų pakuočių dažniausiai pamatysite piktogramas su rekomendacijomis apie sėją, taip pat nurodomas numatomo derliaus ar žydėjimo laikas. Labai svarbus sėklų siuntos numeris, pagal kurį galima atsekti kilmės šalį, sėklų kokybę, derliaus metus, prekiaujančią įmonę.

Tikriausiai ne vieną klausimą kelia ant pakuotės užrašytas galiojimo laikas! Deja, tai tik orientacinis laikotarpis. Jis negarantuoja, kad sėklos išlaikys daigumą iki nurodytos datos. Tik sėklas ruošianti įmonė tiksliai žino, kurių metų derliaus sėklos subertos. Bet dėl sėklų daigumo, o tai reiškia ir dėl jų kokybės, baimintis nereikėtų. Į rinką jas tiekiančios įmonės kasmet arba kas dvejus metus tikrina jų kokybę. Tai priklauso nuo pakuotės. Hermetinėse pakuotėse esančių sėklų kokybė tikrinama kas dvejus metus, kitose pakuotėse – kasmet.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės ir nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...