Ashburn +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Rgs 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Rgs 2024


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė 

Seno vandens malūno naujas gyvenimas (2)

2024/07/21


Tyrėjų teigimu, XIX–XX a. sandūroje visoje Lietuvos teritorijoje buvo priskaičiuojama apie 2 tūkst. vandens malūnų. Jie tarnavo ne tik grūdams malti, bet ir popieriui, kruopoms gaminti, vilnoms velti. Prie malūnų veikė lentpjūvės, kalvės, aliejaus spaudyklos, siurblinės. Šiuo metu yra išlikę apie šeštadalį senųjų malūnų. Vienas jų – Viekšnių vandens malūnas.

Vandens malūno aplinka viena labiausiai lankomų Viekšniuose. Trykšta mini fontanėliai, nusifotografuoti masina žaismingos foto sienelės su skyle veidui.

Viekšnių vandens malūno aplinka
Viekšnių vandens malūno aplinka maloni pasivaikščioti.

Tačiau svarbiausias objektas čia, žinoma, raudonų mūrų įspūdingo didumo pastatas su išlikusia visa technologine įranga.

Viekšnių vandens malūnas
Prie malūno veda senasis senasis grįstas kelias.

Technikos paminklo vidus dar nėra pritaikymas lankymui. Vis dėlto tai yra įmanoma padaryti su vietos personažų – velniuko ir raganaitės – palyda. Teatralizuotos ekskursijos nedidelėms lankytojų grupėms rengiamos Viekšnių kultūros centro iniciatyva, vengiant nesaugių pastato konstrukcijos zonų.

Viekšnių vandens malūnas
Malūne išsaugoti autentiški technologiniai įrenginiai.

Paaiškėja, kad „velniukas“ yra kultūros centro koncertų (spektaklių) organizatorė Rima Šiuipienė, o talkininkė „raganaitė“ – dailininkė apipavidalintoja Reda Andriejaitienė. Teatrališkai pristatomi technologiniai procesai ir jų tobulėjimas iki pat elektrifikacijos. Aprodoma, kur buvo gyvenamosios gizelių ir malūnininko šeimos patalpos. Kopiant mediniais laiptais, apraizgytais voratinklių, iš tiesų supranti, kad čia be kipšo pagalbos išties ne itin saugu.

Rima Šiuipienė
Teatralizuotą ekskursiją veda „velniukas“ – Rima Šiuipienė.
Viekšnių vandens mallūne
Į vandens malūną galima patekti tik su kipšo ir jos padėdėjos palyda.

Taigi kol kas  yra taip, kad į senojo malūno pastatą gali patekti tik iš anksto susitaręs. Tiesa, čia atvykęs rasi informacinį stendą su pateikta visa svarbiausia informacija.

Valstybės saugomas technikos paminklas

Viekšnių senasis vandens malūnas yra technikos paminklas. Jį dar 1897 pastatė Pranciškus Lengvenis. Buvo įrengtos dvejos girnos, kruopų šatrai, piklius, pastatytos mašinos milui velti, supiltas pylimas ir užtvenkta Ventos upė. Pakilęs upės vanduo apsemdavo Zaventės (dabar Užventės) ir Kegrių kaimų ūkininkų žemes. Todėl malūnininkas buvo įsipareigojęs šiems ūkininkams grūdus malti veltui.

1909 m. dalį teisių į malūną įsigijo J. Lesemas, o 1918 m. jis tapo visateisiu šeimininku. Jau po dvejų metų malūne buvo įrengti valcai, 1925 m. – vilnų karšykla ir verpykla, vėliau sumontuotas ir generatorius, tiekęs miesteliui elektrą.

Raudonų plytų malūno pastatas išlikęs be didesnių pakeitimų, išlikusi šio krašto meistro V. Juodeikio 1917 m.  pagaminta turbina. Pirmajame pastato aukšte buvo malimo įrengimai ir „žmonių troba“, antrame – girnos, šatrai, piklius ir malūnininko butas bei kambarys meistrui ir gizeliams. Trečiajame aukšte buvo didelis ratas, kuris sukdavo keltuvą su grūdų maišais.

Vokiečių laikais ir per karą viekšniškiams elektrą tiekė tik vandens malūnas. Kadangi pajėgumų neužteko, miestas buvo padalintas į tris dalis. Kiekviena dalis dvi dienas gaudavo elektros, o trečią sėdėdavo prie žvakės šviesos.

Sovietmečiu Venta buvo užtvenkta cementiniu aukštai iškeltu pylimu. Ant trečiojo malūno aukšto pristatytas ketvirto aukšto bokštelis. Po karo malūną eksploatavo komunalinių ir buitinių paslaugų įmonės.

XX a devintame dešimtmetyje pastatas restauruotas, atnaujinti ir taisomi rengimai. 1999 m. Akmenės savivaldybė malūną išnuomojo privačiai įmonei, buvo įengta nedidelė hidroelektrinė.

Viekšnių vandens malūnas su technologine įranga 1996 įrašytas į Kultūros vertybių registrą.

Dėl malūno tvarkymo buvo daug diskusijų: trūksta tik finansavimo

Viekšnių vandens malūnas buvo tapęs administracinių sprendimų įkaitu. Prie sėkmės istorijos tikrai neprisidėjo administracinių teritorijų perskirstymai. Viekšnių seniūnija, keletą dešimtmečių buvo priskirta Akmenės rajono savivaldybei, o nuo 2000-ųjų gegužės oficialiai vėl priskirta Mažeikių rajono savivaldybei.

Vandens malūnas kolegų iš Akmenės rajono savivaldybės tuo metu jau buvo išnuomotas nedidelei privačiai įmonei, hidroelektrinės veiklai. Taigi senasis malūnas turėjo sulaukti meto, kai baigsis nuomos sutartis. Šis laikas išaušo visai neseniai, 2020-aisiais. Tik realūs pokyčiai dar neprasidėję. 

Vizija, kaip galėtų būti pritaikytos esamos erdvės, yra. Pagal programą „Išmanusis miestas“ buvo pasiūlyta ne viena Viekšnių vandens malūno pritaikymo koncepciją, dėl jų bendruomenė balsavo...

Dabar tetrūksta vieno – pinigėlių. Mažeikių rajono savivaldybės administracijos pastangos rasti lėšų pastato tvarkybai iki šiol nebuvo vaisingos. Iki pat praėjusių metų pabaigos panašioms reikmėms kvietimų paramai nebuvo skelbiama. Gal bus geresnių žinių rudeniop?

Teatralizuotas ekskursijas į senąjį vandens malūną rengiančios viekšniškės tiki, jog pokyčiai ateis, gal po penkerių metų.

Senajam Viekšnių vandens malūnui naujo gyvenimo dar reikės palaukti.

Virkšnių vandens malūnas
Viekšnių vandens malūno tvarkybai finansavimo kol kas nerasta.

Apie vandens malūnų pritaikymo geruosius pavyzdžius Lietuvoje

Lietuvoje yra ir gerųjų šio technikos paveldo restauravimo ir įveiklinimo pavyzdžių. Dalis vandens malūnų po restauracijos yra tapę muziejais ir įvairių ekspozicijų bei amatų centrais (Pilaitės vandens malūnas, Vilniaus m., Pakertuonės vandens malūnas, Švenčionių raj., Ginučių vandens malūnas, Ignalinos raj., Liubavo dvaro malūnas, Vilniaus raj., Šlyninkos vandens malūnas, Zarasų raj., Mosėdžio vandens malūnas, Skuodo raj.), pobūvio salėms, poilsio bazėmis (Gavelkėnų vandens malūnas, Ignalinos raj., Minčios vandens malūnas, Utenos raj., Balsių vandens malūnas, Pasvalio raj.), restoranais (Verkių vandens malūnas, Vilniaus m.). Dalis vandens malūnų teikia kompleksines paslaugas arba juose įrengti įvairūs pramogų centrai (Tiltiškių  vandens malūnas, Zarasų raj., Vilkėnų vandens malūnas, Šilutės raj.).

Bene sėkmingiausias Lietuvoje yra Belmonto vandens malūno likimas. Šis prancūziškojo tipo vandens malūnas su visu jį papildančiu kompleksu stovi ant Vilnelės kranto, vaizdingame Pavilnių regioniniame parke. Čia iškasta netgi 200 metrų vandens kanalų, Grandiozinis ir pats malūno pastatas ir jo įrengimai. Dabar čia įrengtas didelis pramogų ir poilsio parkas, su restoranais ir įvairios paskirties pokylių salėmis. 2001 m. prasidėjusių darbų metu restauruoji autentiški malūno komplekso pastatai ir jų dalys bei atkurti prarasti elementai. Nebuvo pamiršta ir aplinka, atrestauruoti tiltai, kanalai, įrengti daugiamečių gėlių ir sumedėjusių augalų želdiniai.

Citata iš Luko Kavaliausko (vad. Aurelija Lozuraitienė) projekto „Išmanusis miestas. Viekšnių vandens malūno prieigų ir aplinkinės teritorijos sutvarkymo projektas“. VDU ŽŪA, 2020 m.

 

Autorės nuotraukos

Dalintis