Columbus +20,5 °C Debesuota
Sekmadienis, 11 Geg 2025
Columbus +20,5 °C Debesuota
Sekmadienis, 11 Geg 2025

Senovinis rūsys – šaldytuvas ir vasarą, ir žiemą

2023/06/22


Jau retoje sodyboje išlikęs senovinis rūsys, kitaip dar vadinamas kaupu, iškastas gilyn į žemę. Iš tiesų jis nėra tokia atgyvena, kurios vertėtų atsisakyti. Taip mano ir daržininkai, kurie iki šiol jais naudojasi: daržovės išsilaiko ilgai, nesuvysdamos ir nepūdamos.

Akmeninis palikimas

Dalė Markutienė iš Vabalninko (Biržų r.) seną rūsį, įrengtą dar 1969 m. tėvų sodyboje ir išmūrytą akmenimis, brangina ir saugo. Šis apie 1,5 į žemę įleistas rūsys šiandien ne toks gilus, bet šalto ir tinkamo oro daržovėms laikyti netrūksta. Kaip ir įprasta senoviniams „kapčiams“, jo viršus apipiltas žemėmis ir kasmet apsodinamas gėlėmis.

Rūsio stogą puošia gėlės.

„Anksčiau, kaip ir visi kiti kaime, tėvai šiame rūsyje laikydavo net mėsą, nekalbant jau apie runkelius gyvuliams, – prisimena D. Markutienė. – Iki šiol jame laikome bulves, morkas ir kitas daržoves, taip pat visa, kas konservuota stiklainiuose. Jame per žiemą laikytos bulvės pavasarį niekada nesudygsta ir nesuvysta. Mūsų giminaičiai iš miesto, nusipirkę daržovių, čia atveždavo laikyti. Čia supūva tik jurginai, gal dėl didelės drėgmės žiemą“.

Džiaugiasi atnaujinę

Dar vieną tokių senovinių rūsių galima pamatyti Šakių rajone, Tirmėnų kaime. Pašnekinome jo savininkę Reginą Pažereckienę: „Mūsų rūsys įrengtas 1964-aisiais, o nupirkę sodybą prieš 35 metus, džiaugiamės juo iki šiol. Tereikėjo kiek atnaujinti, paremontuoti. Daržovės čia kuo puikiausiai išsilaiko iki pavasario, kol nepradeda rodytis daigai.“

Senąjį rūsį ši šeima išbetonavo iš vidaus ir kraštų, o ant stogo užpylė dar daugiau žemių ir pasodino šliaužiančių krūmelių. Palei vieną rūsio kraštą pasodino bijūnų, kurie pagražina bendrą vaizdą. Į maždaug 20 kv. m dydžio patalpą po žeme veda laiptukai žemyn.

Atnaujintas senovinis rūsys Šakių rajone.

Čia laiko morkas, bulves, burokėlius ir kitas daržoves. Jas krūvomis sudeda ant smėlio sluoksnio, pažerto maždaug 5 cm sluoksniu. Tvarkingai rikiuojasi ir konservuotų sodo gėrybių stiklainiai. O kadaise, gimus vaikams, į tą rūsį atgabeno ir vonią – joje sūdydavo lašinukus.

Pasiteiravome ir mokslininkės nuomonės: doc. dr. Elena Survilienė įsitikinusi, kad mums, lietuviams, verta atsigręžti į šiuos senuosius lietuvių sodybų lauko rūsius, iškastus žemėje. Anksčiau jie būdavo įrengti ir dvarų kiemuose. Reta dvaro sodyba išsiversdavo be tokio rūsio. Tik jeigu turtingesnieji galėjo įrengti dekoratyvesnius statinius, tai kaimo žmonės džiaugėsi kuklesniais, į gamtišką peizažą labiau įsiliejančiais „kaupais“.

Rūsio stogą ir saulės kaitinamą pusę vasarą vėsina augalai.

 

Dalės Markutinės ir Reginos Pažereckienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis