Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024
Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024

Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Šeštokų mokykloje maistas kainuoja centus

2023/09/12


Lazdijų rajono Šeštokų mokykloje moksleiviai gali valgyti šviežią, sveiką, gardų maistą. Gal taip ir turi būti, tačiau jie valgo taip pigiai, kad net sunku patikėti: sriuba čia kainuoja vos 12 centų, kiaulienos troškinys – 89 ct, o orkaitėje keptos bulvytės – 10 ct.

Valgykla dabar švyti

Šeštokų miestelio mokyklos valgykla nebuvo remontuota nuo jos atidarymo sovietmečiu. Tad šį rugsėjį didelis džiaugsmas visai mokyklos bendruomenei – valgykla net švyti. Remonto darbai, vykę visą vasarą, baigti. Čia skaniai pavalgyti gali moksleiviai, mokytojai, administracijos darbuotojai ir svečiai, kurie atvyks vesti mokiniams bei mokytojams įvairių edukacinių užsiėmimų, mokymų.

Kaip informavo Lazdijų rajono savivaldybės administracija, valgyklos patalpos kapitališkai atnaujintos, pradedant sienų dažymu, plytelių perklojimu, baigiant įsigyta modernia įranga – šilumą palaikančiais marmitais, šiuolaikiška maisto išdavimo linija, naujais įrankiais, indais, kriauklėmis ir kita technika. Visgi kai kas išliko: indukcinės kaitlentės ir orkaitės, indų plovimo sistema. Valgyklos remontas iš Lazdijų rajono savivaldybės biudžeto pareikalavo per 90 tūkst. Eur.

„2019 m. sau ir komandai iškėliau tikslą – užtikrinti, kad visas rajono ugdymo įstaigas lankantys vaikai valgytų šviežią, sveiką ir kokybišką maistą, galėtų pasirinkti, kiek ir ką valgo. Investicijos ir pastangos pasiteisino su kaupu. 2020 m. naujas valgiaraštis ir iki šiol besitęsianti nauja valgymo bei požiūrio į vaikų maitinimą šventė prasidėjo Veisiejų Sigito Gedos gimnazijoje. 2021 m. ji atkeliavo į didžiausią rajone Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnaziją, o šiais mokslo metais – į Šeštokų mokyklą“, – aiškino Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Kaip pavyksta taip pigiai?

Šeštokų miestelio žmonės stebisi ir tikino, kad visi mielai eitų pavalgyti į mokyklos valgyklą, nes namie neapsimoka nei gaminti, nei indų plauti. Daug kam nesuprantama, kaip pavyksta taip pigiai pagaminti?

Šeštokų mokyklos direktorė Alma Burbaitė atkreipė dėmesį, kad nuo rugsėjo 1-osios įstaiga pati organizuoja maitinimą. O paklausta, kaip pavyksta taip pigiai pamaitinti mokinukus, paaiškino, kad mažą kainą už maitinimo paslaugas lemia tai, jog maitinimo paslauga susideda iš dviejų dalių: už produktus ir patiekalų gaminimo antkainio. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos sprendimu Lazdijų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų valgyklose, kurios išlaikomos iš savivaldybės biudžeto lėšų, nustatytas 25 proc. antkainis gaminamų maisto patiekalų kainai nuo žaliavų kainos. Antkainis netaikomas mokiniams, valstybės nustatyta tvarka gaunantiems nemokamą maitinimą, ir mokiniams, besimokantiems pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas. Nemokamai pietumis maitinami priešmokyklinukai ir 1–2 klasių mokiniai. Nemokamus pietus gauna 3–10 klasių nepasiturinčių šeimų vaikai. Kitų vaikų maitinimą pigina tai, kad virėjų darbą, elektrą ir kitus mokesčius apmoka savivaldybė.

Šeštokų mokiniai valgo ne tik skaniai, bet ir pigiai.

Štai skelbiamas vienos dienos Šeštokų mokyklos valgiaraštis: ryžių kruopų sriuba su pomidorais kainuoja 0,12 Eur, garuose kepti kalakutienos kukulaičiai – 1,22 Eur, grikių, kiaulienos troškinys – 0,89 Eur, agurkų salotos su graikišku jogurtu – 0,39 Eur, orkaitėje keptos bulvės su kario prieskoniais – 0,10 Eur, virtų burokėlių salotos su šviežiais obuoliais ir ypač tyru alyvuogių aliejumi – 0,12 Eur.

Maisto kainos Šeštokų valgykloje maloniai stebina. „Jei leistų, visi Šeštokai eitų į mokyklą valgyti. Namie tikrai neapsimoka nei gaminti, nei indų plauti“, – taip kalba Šeštokų miestelio žmonės.

Vaikai pietums valgo sriubą, gali pasirinkti vieną iš dviejų karštų patiekalų, taip pat daržovių, kokias jie mėgsta labiausiai, bei vaisių, atsigerti vandens ar kefyro. Valgyklos virtuvės darbuotojos pasiryžusios vaikams skaniai gaminti, įsiklausys ir į jų pageidavimus.

Indus moksleiviai nusineša patys, o netrukus galės ir rūšiuoti skirtingas maisto atliekas.

Maistą gamina trys naujos virtuvės darbuotojos, jos rūpinasi ir aptarnavimu. Kartu su Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru sudarytas meniu ateityje bus tobulinamas, įsiklausius į valgančiųjų pageidavimus.

Maisto pagamina tiek, kiek reikia: nė vienas mokinukas neliks alkanas.

Dalį produkcijos perka iš vietos ūkininkų

Svarbiausia vaikams patiekti šviežią ir gardų maistą. „Šviežias, sveikas ir kokybiškas maistas bei nuo mažumės formuojami teisingi valgymo įpročiai yra tai, ką, mano manymu, mes ne tik galime, bet ir turime užtikrinti namuose ir ugdymo įstaigose“, – tikino Lazdijų rajono savivaldybės merė A. Miškinienė.

Anot jos, trumposios maisto tiekimo grandinės, ekologiškai ūkininkų užaugintas derlius ir virėjų su meile vaikams pagamintas maistas yra gėris. Šeštokų mokyklos direktorė A. Burbaitė patvirtino, kad mokykloje pritaikyta trumpoji maisto tiekimo grandinė: „Dalį produkcijos perkame tiesiai iš vietos ūkininkų.“

 

Lazdijų rajono savivaldybės nuotraukos

Ritulinėje nuotr. – Šeštokų mokyklos direktorė Alma Burbaitė (trečia iš kairės) su Lazdijų rajono savivaldybės mere Ausma Miškiniene bei būriu Lazdijų rajono savivaldybės administracijos darbuotojų.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Gintaras Gliebus. Pavasariškas vaizdelis Dzūkijos miškuose.
2024 03 12 Telšių rajono ūkininkai rengiasi į protesto akciją
Vilkas kieme užpuolė stirną
Vasario 1 d. Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje
Protestuotojai sveikino Vilnių su 701 gimtadieniu grodami, mirgėdami. 2024 01 25 Vilnius