Columbus +8,1 °C Nedidelis lietus
Sekmadienis, 6 Bal 2025
Columbus +8,1 °C Nedidelis lietus
Sekmadienis, 6 Bal 2025

Šilauogės, serbentai padėkojo, braškės – pakeiksnojo

2022/09/12


Šįmet pavasarį pražydus augalams naktimis šalo, vėliau pliaupė lietūs, juos keitė sausra. Kaip šiuos gamtos siųstus išbandymus atlaikė aplinką tausojantys augalininkystės ūkiai? Galbūt labai nukentėjo vaisių, uogų, riešutų, daržovių derlius, nes juos dėl perteklinės drėgmės ir didelių karščių itin puolė kenkėjai, ligos?

Viskas mirko

uogos, silauoges, obuoliu veisles Antanas Drungilas patenkintas obuolių derliumi.

Aplinką tausojančiuose ūkiuose nelengva kovoti su auginamas gėrybes puolančiais kenkėjais, ligomis. Juk vienuose iš šių ūkių – ekologiniuose – nevalia naudoti cheminių augalų apsaugos priemonių ir trąšų, o kituose, kuriuose auginama nacionalinės kokybės produkcija (NKP), – jų naudojimas stipriai apribotas.

„Kai pavasarį naktimis buvo 3–4 °C šalčio, nušalo pirmieji juodųjų serbentų žiedai, nors juos dengėme agroplėvele. Šie metai išskirtiniai tuo, kad tiek daug lietaus, kaip šį sezoną, niekada nematėme. Viskas mirko vandenyje! Jis plūdo net per užtvanką. To niekada anksčiau nėra buvę! Pusiau durpinėje aukštapelkės žemėje, kurioje auga mūsų braškės, saulėgrąžos, kiti augalai, įrengtas drenažas. Bet jis šįkart nepadė-jo – žemė nespėjo sugerti vandens. Juk gausiai lijo net 42 dienas – nuo gegužės pabaigos ir visą birželį. Koks drenažas gali padėti, kai į kvadratinį metrą prilijo apie 120 l vandens?! – retoriškai klausia ekologinio augalininkystės ir bitininkystės ūkio šeimininkas Svajūnas Kilkus iš Kalėnų kaimo, Varėnos r. – Aš ir žmona Erika šįmet pirmą kartą pasėjome apie 30 a saulėgrąžų, ketindami iš jų derliaus spausti aliejų. Saulėgrąžos gražiai sudygo, tačiau, užpiltos vandeniu, nustojo augti. Braškių derliaus beveik neturėjome, nes jos skendo. Ankstesniais metais 30 a braškyne priskindavome 2–3 t uogų, o šiemet – tik apie 400–500 kg.

Šilauogės pamėlo, tačiau ar prisirpo?

Mūsų bitynas, įrengtas ten, kur niekada nebuvo vandens, dabar plaukė. Nemaniau, kad kada nors liepos mėnesį bitininkausiu apsiavęs guminius batus. Tą mėnesį bityne įklimpo traktorius, į kurį sukroviau iš avilių išimtą medų. Teko jį iškrauti, o traktorių ištraukti. Medų iki ištraukto traktoriaus nešiau 10–15 metrų. Kadangi dėl šalto oro pavasarį ilgai nežydėjo augalai, o birželį, kai žydėjo, nuolat lijo, bitelės prinešė mažiau medaus. Šiemet prikopėme apie 45 t medaus, ankstesniais metais – po 70–90 t.“

Pasak pašnekovo, gamtos išdaigos Lietuvoje – normalus reiškinys, jokia naujiena. Jos neišvengiamos dėl šalies geografinės padėties. „Blogo oro nėra, yra tik netikusi apranga. Turbūt aš ir žmona esame išskirtiniai ūkininkai, nes prisitaikome prie gamtos ir, kai ji sunaikina derlių, neverkiame, neprašome kompensacijų“, – „Ūkininko patarėją“ tikina S. Kilkus.

Derlius vėluoja

„Šįmet šaltalankių derlius perpus mažesnis nei pernai, užpernai. Galbūt todėl, kad pavasarį nušalo žiedai. Putinai dar nesunokę, jų derlius bus geras. Turbūt todėl, kad nelepūs. Be to, paukščiai juos nelabai mėgsta – neįninka lesti, kaip kitų uogų. Šaltalankių ir putinų tarpueiliuose augantys svarainiai taip pat nesunokę. Pernai tokiu metu būdavo ir putinų, ir svarainių. Šiemet jų derlius vėluoja 10–15 dienų.

Buvo ir blogesnių metų, pavyzdžiui, du mėnesius nelijo arba viskas skendo. Tuomet valdžia šaukė, kad mokės kompensacijas, tačiau nemokėjo. Arba noriu apdrausti būsimą derlių, bet išgirstu, kad toks draudimas neveikia. Todėl nėra prasmės aušinti burnos dėl nuostolių, kuriuos lemia gamta“, – svarsto Pempių kaime, Priekulės sen., Klaipėdos r., esančio ekologinio sodininkystės ūkio savininkas Evaldas Geištoraitis ir paneigia, kad šįmet jo ūkio augalai labiau nei ankstesniais metais kentėjo nuo ligų, kenkėjų. „Tik erkės visus metus sargdina žmones Laimo liga ir encefalitu“, – priduria pašnekovas ir pagiria putinų uogas. Neva jos padeda išvengti vidurių užkietėjimo, žarnyno, skydliaukės, aterosklerozės, nervų sistemos, širdies kraujagyslių ligų, aukšto kraujo spaudimo arba gelbsti patiriant šiuos negalavimus.

Nespėjo ravėti, šienauti

Pasak Joanos Zinkevičienės iš Širvintų, jos ekologinis daržininkystės ir sodininkystės ūkis šįmet nemažai nukentėjo nuo šalnų, liūčių ir sausros. Labiausiai nukentėjo 60 a braškynas. „Kai pavasarį gausiai žydėjo obelys...

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

   

Janinos Onos ir Antano DRUNGILŲ nuotraukos

2022.09.11

ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

Susijusios temos - skaitykite: augalininkystės ūkiai, šilauogės, serbentai, Antanas Drungilas

 

Dalintis