Didėja plotai
Kaip teigia mokslininkai, šilauogių auginimas – viena iš sparčiausiai besiplečiančių sodininkystės sričių pasaulyje. Jų plotai kasmet vis didėja ir Lietuvoje.
Pagal 2024 m. deklaruotą bendrą plotą, pagal žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus kodą ir pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. ir 2014–2020 m. programos priemones, šių metų mūsų šalies šilauogių plotai siekė 549,44 ha, praėjusių metų – 523,61 ha. Akivaizdu, kad, didėjant šilauogių plotams, nemaža dalis augintojų susidurs su realizacijos sunkumais, o susidūrę su jais mažins uogų pardavimo kainą. Internete knibždėte knibžda pasiūlymai pirkti šilauoges. Pavyzdžiui, Klaipėdoje vieni šilauogių augintojai siūlo įsigyti priskintų uogų po 2,5 Eur/kg, kiti už 1 kg uogų prašo 3–5 Eur.
Marijampolėje ir Vilniuje priskintų uogų kaina svyruoja apie 3–5 Eur/kg, Varėnoje ir Kaune – 4–5 Eur/kg. Už šilauoges, išaugintas Šiaulių r., prašoma 4–5 Eur/kg.
Šilauogių kainos kritusios ir turgavietėse. 1 kg uogų galima nusipirkti už 4–5 Eur. Tačiau pigiausiai šilauogių galima įsigyti, jei pirkėjai patys prisiskina. Skinant patiems, 1 kg uogų, priklausomai nuo veislės, kainuoja 2–5 Eur. Ir dar privalgysi.
Parduoda iš ūkio
Kaip ŪP sakė „Praalkupio ūkio“, įsikūrusio Panevėžio r., bendrasavininkė Erika Kurlenskienė, šiuo metu žmonės kviečiami šilauogių pasiskinti po 2 Eur/kg. „Šiais metais uogų daug visur. Pas mus krūmeliai užaugo ir duoda daugiau uogų. Norisi visas uogas išskinti, todėl taip pigiai parduodame“, – atviravo sodininkė. Ji sakė, kad „Praalkupio ūkyje“ uogų kainos ir praėjusiais, ir šiais metais yra tokios pačios. Pirmos uogos kainavo 6 Eur/kg, vėlesnės – 5 Eur/kg, skinantis patiems – 3–4 Eur/kg. Pasak redakcijos pašnekovės, ateityje, jei rinkoje uogų pasiūla didės, bus svarstoma, kur jas realizuoti. Galimai jos bus realizuojamos ne tik iš ūkio, bet ir savose prekyvietėse.
Į savo šilauogyną „Pempių slėnis“, esantį Vilniaus r., lankytojus kviečia sutuoktiniai Saulius ir Irutė Braziuliai. Skinantis patiems, geriausios ir saldžiausios ‘Toro’ veislės šilauogės kainuoja 5 Eur/kg, o visos kitos veislės – po 3 Eur/kg. Pasak S. Braziulio, šiųmetis šilauogių sezonas neblogas, tik karštis ir šalčiai, kurie netikėtai ir ne laiku atėjo, turėjo įtakos derliui bei uogų dydžiui. „Šilauogių auginimo ateitis, kaip ir visų naujų dalykų, yra neapibrėžta. Augino ir gluosnius, ir serbentus, ir aronijas, ir šaltalankius, ir ko tik neaugino. Su šilauogėmis, matomai, taip pat bus perprodukcija, ilgainiui įsigalės tie, kas dideli ir kas pajėgs kaštus valdyti geriau. Tai tokia ir ateitis. Manau, kad tam laikui mes spėsime pasenti ir būsime paplaukę tuo laivu, patyrę nuotykį“, – šypsodamasis ŪP pasakojo S. Braziulis.
Verslo subtilybės
Anot „Pempių slėnio“ šeimininko, šiųmetės šilauogių pardavimo kainos yra žemesnės nei praėjusiais metais, tačiau jie stengiasi turėti savo nišą. O ji – estetiškas vietovės sutvarkymas, tiesioginis bendravimas su klientais, edukacija, šilauogių veislių įvairovė. „Mes esame prie ežeriuko, todėl leidžiame žmonėms pasimaudyti. Jie gauna kompleksą paslaugų, tarp kurių šilauogės – viena iš dedamųjų dalių. Nėra taip, kad jie atvažiuoja į aptvertą plotą ir kaitinant saulutei turi uogauti ir pasiekti suplanuotą tikslą. Mes sakome, kad ne tik skinkite, bet ir parelaksuokite. Laikome kainą šiek tiek aukštesnę, negu rinkoje, nes mes norime, kad žmonės važiuotų ne vien „mėsos“, bet ir poezijos...“ – verslo subtilybes pristatė uogų augintojas. S. Braziulis ŪP pasakojo, kad šis jo, kaip miestiečio, projektas, yra skirtas senatvei, todėl pinigai – ne pagrindinė verslo dedamoji. Sutuoktiniai ieškojo kokio nors užsiėmimo, kuris teiktų džiaugsmą, kurtų geras emocijas. „Kai neįsikimbi į pinigus, tuomet jie lengviau ir ateina“, – optimistiškai kalbėjo vyras.
Ukmergės r. ūkininkė Genovaitė Sakalauskienė šilauogėms yra skyrusi nedidelį plotą. Eksperimentuodama ji šilauogyną įkūrė viduryje miško, kadangi laukuose jis prastai derėjo. „Turiu daugiau nei 200 krūmelių, kurių šakos aplipusios stambiomis uogomis, derlius – didelis. Su uogų pardavimu – bloga situacija. Šiemet neperka žmonės, nes arba patys užsiaugina, arba žino, kur jų pigiai gauti. Kadangi užsiimu perdirbimu, iš šilauogių gaminsiu uogienę“, – situaciją pristatė ekologinio ūkio šeimininkė.
Rinka – ne begalinė
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.