Kaunas +16,2 °C Rūkas
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Kaunas +16,2 °C Rūkas
Pirmadienis, 14 Lie 2025
123rf nuotr.

Šių metų derliaus prognozė pagal „Copa-Cogeca“ ekspertus

2025/07/12


„COPA-COGECA“ darbo grupių ekspertai pateikė derliaus prognozę: tikimasi nedidelio javų derliaus atsigavimo, stabilios aliejinių augalų perspektyvos ir teigiamų baltyminių augalų rezultatų nepaisant sumažėjusio pasėlių ploto.

Prognozuojama, kad 2025 m. ES-27 javų derlius pasieks 275,2 mln. tonų, t. y. 6,9 % daugiau nei 2024 m. Šį atsigavimą lemia 2,2 % didesnis pasėlių plotas ir 4,6 % derliaus priedas. Po sudėtingų 2024 m. pagrindiniai javų augalai rodo atsigavimo ženklus: tikimasi, kad paprastųjų kviečių derlius padidės 9,6 %, miežių – 9,2 %, o kukurūzų – 4,7 %, o visa tai palaikys geresnės derliaus sąlygos. Tačiau kietųjų kviečių derlius smarkiai sumažėjo – 32 % – dėl gerokai mažesnio derliaus (-33,7 %).

Turėtų išaugti kvietrugių (+7,4 %), avižų (+6,4 %) ir rugių (+2,8 %) derlius. Tuo tarpu sorų derlius palyginti su pernai bus ženkliai mažesnis (-19,9 %), nes pasėlių plotas sumenko daugiau nei 30 proc. Geografiškai atsigavimas valstybėse narėse išlieka nevienodas: nors kai kuriuose regionuose matyti aiškūs pagerėjimo požymiai, vietiniai iššūkiai, tokie kaip karščio bangos, ir toliau kelia nerimą.

Nors laukiama geresnio nei 2024 m. javų derliaus, prilygstančio pastarųjų penkerių metų vidurkiui (276,6 mln. tonų), vis dėlto tai yra mažiau derlingų metų rodiklis. Pastarieji penki sezonai nuolat nesiekė istorinių rodiklių, taigi net šių metų „atsigavimas“ išlieka gerokai mažesnis už ankstesniais dešimtmečiais matytą lygį. Taigi 2025 m. reikėtų vertinti kaip santykinį stabilizavimąsi po serijos prastų sezonų.

Aliejinių augalų sėklų derliaus perspektyvos yra gana stabilios: bendra ES-27 produkcija turėtų pasiekti 31,1 mln. tonų, tai yra šiek tiek mažiau (0,8 %) palyginti su 2024 m. Bendras aliejinių augalų plotas padidėjo nežymiai – 0,5 %, o derlius, kaip prognozuojama, išliks gana stabilus (-1,3 %). Nedidelį rapsų gamybos padidėjimą (+0,1 %) atsveria saulėgrąžų gamybos sumažėjimas (-4,5 %), daugiausia dėl mažesnio derliaus. Tuo tarpu sojų gamyba, prognozuojama, išaugs 5,9 %, daugiausia dėl pasėlių plėtros ir padidėjusio derliaus. Įvairiose šalyse vykstančios tendencijos skiriasi: kai kurie regionai džiaugiasi palankiomis ankstyvo pavasario sąlygomis, o kiti ir toliau susiduria su nuolatiniu dirvožemio drėgmės trūkumu ir žaliavų rinkų nepastovumu.

Šių metų perspektyvoje ypač gera baltyminių augalų derliaus prognozė. Nepaisant bendro ploto sumažėjimo 3 %, tikimasi, kad ES-27 derlius pasieks 3,82 mln. tonų – tai tvirtas +8 % augimas palyginti su 2024 m. Šį augimą daugiausia lėmė geresnis derlius, ypač žirnių (+21 %) ir pupelių (+11 %). Tačiau lubinų derlius smarkiai sumažėjo (-66 %) dėl mažesnio ploto ir derliaus.

Nors pirminiai rodikliai iš esmės yra daug žadantys, galutiniams rezultatams gali atsiliepti orų scenarijai, nuo dabar tvyrančių karščių arba kritulių trūkumo iki sąlygų derliaus nuėmimo metu. Būtina atidžiai stebėti pasėlių būklę visose valstybėse narėse, nes ateinančios savaitės bus labai svarbios įvertinant galutinius 2025 m. derliaus rezultatus.

 

Parengė ŪP portalas

Dalintis