Kaip EP nariams teigė eurokomisarė S. Kyriakides, glifosatas yra labiausiai ištirtas pesticidas pasaulyje. Dėl to 2019 m. prasidėjęs leidimo jį naudoti atnaujinimo procesas apėmė labai didelės apimties mokslinės informacijos apie šią veikliąją medžiagą įvertinimą. Prieš priimant sprendimą, ar pratęsti naudojimą, EK įgaliotos keturios ES valstybės – Prancūzija, Vengrija, Nyderlandai ir Švedija – išnagrinėjo naujausius mokslo duomenis ir pateikė glifosato vertinimo ataskaitą, kurią apibendrino mokslininkai iš ECHA ir EFSA. Praėjusiais metais buvo surengtos viešosios konsultacijos ir ekspertų klausymai, po kurių ECHA Rizikos vertinimo komitetas vienbalsiai sutiko, kad nėra mokslinių įrodymų, jog glifosatas būtų priskiriamas prie kancerogeninių medžiagų. Todėl esą nėra svarbių priežasčių, kodėl nebūtų galima leisti jį naudoti ES valstybėse narėse dar 10 metų.
Ne vienas europarlamentaras, išgirdęs EK siūlymą, diskusijoje abejojo, ar iš tiesų ECHA ir EFSA atsižvelgė į visus mokslinius duomenis apie glifosatą, nes Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) kaip tik glifosatą yra priskyrusi prie cheminių medžiagų, skatinančių vėžio atsiradimą. Tačiau, eurokomisarės teigimu, IARC nuomonę dėl glifosato paskelbė 2015 m., o ECHA ir EFSA analizę atliko 2022 m. Be to, ją vykdant, buvo atsižvelgta ir į IARC išvadas. Būta ir didelių metodologinių skirtumų vertinant turimus įrodymus.
„Siūlydami pratęsti leidimą naudoti glifosatą, pasiūlėme keletą sąlygų ir apribojimų, kurie grindžiami mokslinio vertinimo rezultatais. Juose atsižvelgiama į tai, kad, laikantis subsidiarumo principo, atsakomybė už augalų apsaugos produktų autorizacijos liudijimą tenka valstybėms narėms. Siūlome, kad valstybės narės atidžiai stebėtų poveikį pasėliams, smulkiems žolėdžiams gyvūnams, įvertintų netiesioginį poveikį biologinei įvairovei bei požeminio ir paviršinio vandens apsaugos poreikį. Taip pat siūlome uždrausti glifosatą naudoti grūdams džiovinti“, – aiškino S. Kyriakides. Pasak jos, net ir pratęsus leidimą naudoti glifosatą dar 10 metų, tai nereikš, kad nebus galima šio leidimo atšaukti, jei atsiras naujų mokslu pagrįstų įrodymų apie šios medžiagos kancerogeniškumą.
Laikinai einantis Europos Sąjungos Tarybos (ET) pirmininko pareigas Pascual Navarro Ríos EP plenariniame posėdyje teigė, kad EK siūlymas, išdėstytas parengtame reglamento projekte, yra grindžiamas išsamiu rizikos vertinimu, kuriame atsižvelgiama į tūkstančius tyrimų, atliktų laikantis griežtų taisyklių ir procedūrų. Artimiausias balsavimas dėl jo numatytas spalio 13 d. ET Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete (SCoPAFF). „Manau, kad EK pasiūlyto reglamento dėl tausaus augalų apsaugos produktų naudojimo aptarimas ET turėtų vykti sparčiai. Pirmininkaujanti Ispanija siekia, kad iki metų pabaigos jau būtų suderinta ET nuomonė dėl EK pasiūlyto reglamento projekto“, – teigė P. Navarro Ríos.
ŪP informacija
Redakcijos nuotrauka
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos