Columbus +8,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Bal 2025
Columbus +8,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Bal 2025

Asociatyvi 123rf nuotr.

BNS
 

Siūloma palikti valstybės įnašą pensijų kaupime, numatyti ilgesnį pasitraukimo „langą“

2025/03/31


Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo nustatyti beveik poros metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį gyventojai galėtų apsispręsti, ar nori toliau pensiją kaupti antros pakopos fonduose.

Siūloma, kad žmonės tokį sprendimą galėtų priimti per 21 mėnesį – nuo 2026 metų sausio pradžios iki 2027 metų rugsėjo pabaigos. 

Taip pat siūloma ir toliau mokėti valstybės skatinamąją įmoką – 1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU).   

Tai numatyta ministerijos parengtose ir pirmadienį įregistruotose įstatymų pataisose dėl antros pensijų kaupimo pakopos pertvarkos.

„Pakoreguoti siūlymai antrąją pensijų kaupimo pakopą darytų dar lankstesnę ir patrauklesnę“, –  pranešime teigė ministrė Inga Ruginienė. 

Sausio pabaigoje, pristatydama pirminius siūlymus, ministerija siūlė 12-kos mėnesių „langą“, per kurį kaupiantiesiems nutraukus sutartį su pensijų fondu, žadėta leisti atsiimti žmogaus  sumokėtas lėšas ir jų investicinį prieaugį šių pinigų neapmokestinant.

Tuo metu 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio valstybės įnašą pirminiame pasiūlymų pakete siūlyta keisti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata žmonių įmokoms.    

Pakeitimais siūloma atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą, o vietoje jo įtvirtinti savanorišką kaupimo modelį t. y. dabar galiojantį automatinį įtraukimą kas trejus metus pakeisti nuolatiniu kvietimu savanoriškai kaupti ir visuomenės informavimu apie kaupimo antroje pensijų pakopoje galimybes.  

Siūloma sudaryti galimybę kaupiantiesiems, kurių netenkina atnaujintos kaupimo sąlygos, pasitraukti iš kaupimo. Tada gyventojas galėtų atsiimti savo lėšomis į antrąją pensijų pakopą sumokėtas įmokas ir investicinį prieaugį. 

Už „Sodros“ ar valstybės biudžeto už žmogų įmokėtas pensijų įmokas į asmens „Sodros“ sąskaitą būtų įskaičiuojami papildomi pensijų apskaitos vienetai.

Papildomai įgyti pensijų apskaitos vienetai ateityje prisidėtų prie žmogaus individualiosios socialinio draudimo pensijų dalies.

Pereinamasis laikotarpis galiotų nuo 2026 metų sausio 1-osios  iki 2027 metų rugsėjo 30-osios. 

Nusprendusiems toliau kaupti antroje pakopoje, numatoma galimybė pasirinkti norimą įmokų dydį, o prireikus – jas stabdyti  

Savanoriškai pasirinkę kaupti antroje pensijų pakopoje, gyventojai galėtų pasirinkti standartinę 3 proc. įmoką, panorėję – ją didinti, o suprastėjus finansinei situacijai, – įmokas stabdyti. Jas būtų galima stabdyti vieneriems metams su galimybe pratęsti šį laikotarpį.

Kartu su gyventojo įmoka pensijas kaupsiantys žmonės ir toliau gautų valstybės skatinamąją įmoką (1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies VDU).

Taip pat siūloma iki sulaukiant senatvės pensijos amžiaus, taikant nustatytą išsiėmimo atskaitymą – 3 proc. išsiimamos sumos, vieną kartą per visą gyvenimą leisti atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, bet ne daugiau, negu paties gyventojo įmokėtą sumą.

Likus mažiau kaip 5 metams iki pensinio amžiaus, leisti visą sukauptą sumą atsiimti asmenims, sukaupusiems nedideles sumas. 

Iki sulaukiant pensinio amžiaus, neapmokestinant  gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) ar kitokiais mokesčiais, būtų leidžiama trimis atvejais nutraukti kaupimą ir atsiimti visas sukauptas lėšas kai kaupimas tampa apsunkintas ar betikslis: netekus 70-100 proc. dalyvumo, kai nustatyta sunki liga ar paliatyvios pagalbos poreikis.

Sulaukus pensinio amžiaus, išmokos nebūtų apmokestinamos.  

Be kita ko, SADM privalomo anuiteto minimalią ribą siūlo padidinti iki 10 proc., o maksimali būtų nustatyta kaip 50 proc. praėjusių metų pirmojo ketvirčio vidutinės senatvės pensijos. Sukauptą sumą iki ir virš nustatytų ribų būtų leidžiama atsiimti laisvai pasirenkant išmokos tipą. 

Taip pat gyventojams, sulaukusiems pensinio amžiaus, siūloma leisti atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, jei jos nebuvo paimtos iki sulaukiant senatvės pensinio amžiaus. Išmokamos lėšos neatleistų nuo anuiteto prievolės tuos, kurie pasiekė minimalią privalomo anuiteto ribą. 

Konstitucinis Teismas (KT) pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.

Dabar antroje pakopoje kaupia 1,4 mln. žmonių. 

 

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Dalintis