Ashburn +13,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +13,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Skauda gerklę: kas ir kada gali padėti

2022/11/17

Ruduo – tai laikotarpis, kada keičiantis orams kur kas dažniau suskausta  gerklę. Kaip gydytis, kokių vaistų griebtis?

gerkles skausmas, persalimas

Rudenį padažnėja

Rudenį ir pavasarį į vaistines užsuka vis daugiau gerklės skausmu besiskundžiančių žmonių, pastebi „Eurovaistinės“ vaistininkė Fausta Barisevičienė. Anot jos, dažniausios priežastys – temperatūros kaita, oro sąlygų neatitinkanti apranga ar paprasčiausi apsilankymai pas peršalusį draugą.

„Imunitetas ne veltui tituluojamas pagrindiniu mūsų organizmo apsaugos faktoriumi. Pavyzdžiui, jeigu imunitetas nusilpo prasidėjus šildymo sezonui, gali būti, kad sausas oras nevėdinamose patalpose išsausins kvėpavimo takų gleivinę, organizmui bus sunkiau atsilaikyti prieš puolančius virusus. Gerklės skausmas dažniau gali užklupti rūkančiuosius, nes nuolatinis jautrios ryklės ir gerklų dirginimas cheminėmis medžiagomis ir karštu sausu oru pažeidžia gleivinės apsauginę funkciją“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Neskubėkite griebti vaistų

„Jeigu staiga pakilo temperatūra virš 38 laipsnių, prasidėjo stiprus gerklės skausmas, sunku ryti, skauda galvą, jaučiamas bendras silpnumas – labai tikėtina, kad tai bakterijų sukelta angina, tuomet būtina kreiptis į gydytoją. Jeigu gerklės skausmas stipresnis rytais, temperatūra siekia vos 37,4 laipsnius, tai greičiausiai bus virusinis gerklės uždegimas. Jį lengvai numalšinsite čiulpiamomis pastilėmis, skalavimo skysčiais. Tik svarbu – vos pajutus pirmus negalavimo požymius nesigriebkite vaistų nuo uždegimo, o leiskite organizmui savarankiškai kovoti su ligos sukėlėjais“, – pataria F. Barisevičienė. Gerklės skausmą gali išprovokuoti gastroezofaginio refliukso liga. Skausmas juntamas, kada stemple kyla rūgštus skrandžio turinys, tuomet jaučiamas dirginimo, deginimo, graužimo jausmas gerklėje, balso užkimimas. Šie simptomai dažniausiai pajuntami po valgio arba naktį.

Vertėtų pasikonsultuoti

Jeigu bendra žmogaus savijauta gera, tik diskomfortą kelia gerklės dirginimas arba kutenimas, vaistininkė pataria rinktis pastiles – jas čiulpiant išsiskiria daugiau seilių, kuriose natūraliai yra antibakterinių medžiagų, ir purškalus su augaliniais ir eteriniais aliejais. Visi jie iškart padeda greičiau pasijusti geriau. Tokius preparatus patariama vartoti kas 3–6 valandas.

„Jeigu vargina stiprus gerklės skausmas, vietinio poveikio vaistų nepakaks. Tai rodo, kad imuninei sistemai reikia pagalbos. Čia gelbsti geriami vaistai nuo uždegimo dėl peršalimo arba skausmo: karšti gėrimai su paracetamoliu, sudėtiniai vaistai iš kelių medžiagų prieš uždegimą“, – sako F. Barisevičienė bei pataria prieš tai dėl gydymo pasikonsultuoti su vaistininku.

Natūralios priemonės

Kartais trumpalaikiam gerklės skausmui malšinti galima pasitelkti ir šaltus gėrimus, atskleidžia vaistininkė.

„Šalti gėrimai gali veikti kaip antiseptikas, kuris užšaldo ir nuramina gerklę bei malšina skausmą. Gali būti geriami mažais gurkšniais ir tik trumpą laiką. Tokio paties šaldomojo poveikio medžiagos levomentolio yra beveik visuose vaistuose, skirtuose gerklės skausmui mažinti“, – dalijasi patarimais F. Barisevičienė.

Namuose galima pasigaminti įvairių natūralių priemonių gerklei skalauti, – pasakoja vaistininkė. Tai gali būti medetkų, ramunėlių, ajerų, aviečių ar kitų uždegimą malšinančių žolelių nuovirai, taip pat druskos ar sodos tirpalai.

„Į šilto virinto vandens stiklinę įberkite šaukštelį druskos. Jeigu pajusite gerklės graužimą ar deginimą, nustokite skalauti gerklę ir labiau praskieskite tirpalą su vandeniu“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Kai liga užsitęsia

Nuo savaitės iki dešimt dienų – per tiek laiko turėtumėte atsisveikinti su gerklės skausmu, gydant jį teisingai. Jeigu skausmas nesiliauja, vaistininkė pataria kreiptis į gydytoją.

„Jeigu gerklės skausmas nepraeina per 7–10 dienų, tai ženklas, kad reikalinga specialisto pagalba. Jeigu šalia šių simptomų skundžiatės užkimimu, gydytojas  galbūt paskirs gydymą pažeistoms balso stygoms. Apsilankyti pas specialistą svarbu ir tais atvejais, jeigu stipriai padidėjo limfmazgiai“, – pataria vaistininkė.

 

KL informacija

2022.11.17 Susijusios temos - skaitykite: gerklės skausmas, peršalimas, Eurovaistinė

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

Prof. Robertas Van Vorenas: šiandien Rusija yra praradusi teisę egzistuoti

„Teoriškai kalbant, nematau priežasties, kodėl Rusija negalėtų grįžti į civilizuotą pasaulį. Juk Vokietija tai padarė po Antrojo pasaulinio karo, po visų žiaurumų, masinių žudymų ir naikinimų. Tačiau su Rusija bus gerokai sudėtingiau:...
2024/02/27

Elektros kaina biržoje artėja prie mažiausios praėjusių metų kainos

Vidutinė elektros energijos kaina vasario 1–27 d. siekė 0,075 Eur/kWh be PVM, o tai 36 proc. mažiau už šių metų sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,117 Eur/kWh be PVM. Biržoje „Nord Pool“ vidutinė elektros kaina &sc...
2024/02/27

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...