Columbus +15,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024
Columbus +15,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024

Vyskupai Eugenijus Bartulis ir Darius Trijonis
Vyskupai Eugenijus Bartulis ir Darius Trijonis: „Užsukime į katedrą pasimelsti.“. Autorės nuotr.

Skelbti žodį iš sakyklos neužtenka

2024/10/09


Šiaulių vyskupija buvo įkurta prieš 27 metus. Į istorinę Saulės žemę iš Kauno atvyko pirmasis ganytojas – vyskupas Eugenijus Bartulis. Jo sostą netrukus turėtų užimti popiežiaus Pranciškaus paskirtasis vyskupas koadjutorius Darius Trijonis. Šiaulių vyskupijos du ganytojus – vyskupą ordinarą, Šiaulių miesto garbės pilietį, Šiaulių universiteto garbės daktarą, Stasio Šalkauskio premijos laureatą Eugenijų BARTULĮ ir vyskupą koadjutorių, teologijos mokslų daktarą Darių TRIJONĮ kalbino „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Aldona SIREIKIENĖ.

– Jūs esate pirmasis Šiaulių vyskupas. Šiaulių istorijoje buvo atverstas naujas puslapis: 1997 m. liepos 13-ąją įžengėte į Šiaulių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą. Tai buvo ir Jums, ir tikintiesiems įsimintina diena. Per 27 metus nuveikėte daug svarbių darbų. Trumpai žvilgtelkime į svarbesnius įvykius.

– Įspūdinga buvo kelionė iš Kauno į Saulės žemę – į naujai įsteigtą Šiaulių vyskupiją. Nepamirštama ingreso diena – liepos 13-oji. Šiltą vasaros dieną su maldomis, gėlių puokštėmis, namine duona ir kitomis gėrybėmis ties vyskupijos riba pasitiko Skėmių žmonės. Visą kelią iki pat Šiaulių nuoširdžiai sutiko smagiai nusiteikę miestelių ir kaimų tikintieji.

Pirmieji darbai – įsikūrimo. Pirmiausia atnaujinome Šiaulių katedrą. Vyriausybė remontui skyrė lėšų. Reikėjo naujos kurijos. Su Dievo padėjimu pastatėme Pastoracinį centrą, kuriame įsikūrė vyskupijos kurija, veikia Šeimos, Evangelizacijos, Katechetikos ir Jaunimo centrai, yra šv. Kazimiero koplyčia, svetainė ir knygynėlis, biblioteka, bažnytinis tribunolas.

ikais yra skirta patalpa, vyksta ALFA kursai norintiesiems pažinti tikėjimą, pamilti Kristų ir gyventi tikėjimo dvasioje. Vyskupijoje yra 68 parapijos. Trūksta kunigų, kai kur vienas kunigas aptarnauja kelias parapijas.

 – Šių metų birželio 6-ąją popiežius Pranciškus Jus, Vilniaus arkivyskupijos vyskupą augziliarą, 51 m. D. Trijonį, paskyrė Šiaulių vyskupu koadjutoriumi. Ateityje perimsite vyskupo ordinaro E. Bartulio sostą. Birželio 29-ąją iškilmingai įžengėte į Šiaulių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą. Atvyko daug kunigų, dalyvavo vyskupai, daugybė garbingų svečių, tarp kurių buvo ir Jūsų mama. Įsiminiau Jūsų pamokslo žodžius: „Kiekvienas startas kupinas iššūkių. Ganytojo pareigos yra, visų pirma, Dievo pasitikėjimo mandatas, o ne pasiekimų ir garbės lenta. Mums reikia tiesiog būti su Kristaus bažnyčia, rasti tai, kas mus vienija, o ne skiria.“ Pamokslo pabaigoje linksmai ištarėte, kad Jus kartais pavadina Šypsena. Kaip žinia, pirmąjį Šiaulių vyskupą visi vadina Džiaugsmu.

– Popiežius mane paskyrė Šiaulių vyskupijos vyskupu koadjutoriumi, kad galėčiau apsiprasti ir susipažinti su vyskupija. Pradžioje esu vyskupo ordinaro padėjėjas su paveldėjimo teise. Susipažįstu, kokie yra Šiaulių vyskupijos poreikiai, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį. Tam dabar skirtas laikas. Noriu perimti gražias tradicijas, padedamas vyskupo E. Bartulio, noriu tęsti, kas yra palaikytina ir kas yra brangintina. Taip pat domėsiuosi, ką būtų galima naujo padaryti. Man labai svarbus Dievo pasitikėjimo mandatas: mus kviečia stengtis padaryti darbus kuo geriau, kad būtų ir Dievui garbė, ir žmonėms džiaugsmo, kad bažnyčioje galėtume jaustis esą priimti, mylimi. Stengsiuosi palaikyti gražią tikėjimo tradiciją. Dėl tos „Šypsenos“ man smagu. Manau, kad be šypsenos džiaugsmas yra tylus, nematomas, o kai žmogus šypsosi, visi supranta, kad jis kartu ir džiaugiasi. Gerai, kai šypseną lydi džiaugsmas.

Eugenijųus Bartulis
Pirmąjį Šiaulių vyskupą Eugenijų Bartulį visi vadina Džiaugsmu.

– Mes visi ateiname iš tėvų namų, iš savo vaikystės. Gerbiamas vyskupe ordinare, nusikelkime mintimis į Jūsų pradžių pradžią – į Kauną.

– Užaugau Šančiuose ant Nemuno kranto, darnioje ir religingoje šeimoje. Iš dešimties vaikų buvau pats jauniausias. Tėveliai gyveno labai vargingai, kartais tekdavo net badauti, buvo sudėtingų momentų. Vaikučiai augo, vieni kitiems padėjo. Stiprus tikėjimas davė jėgų ištverti sunkumus. 1946 m. didysis potvynis nunešė visą mūsų namą, teko išsinuomoti kambarius pas kaimynus. Vėliau tėveliai tą namą atstatė. Smagu buvo augti didelėje šeimoje. Kunigu buvau įšventintas 1976 m. Iki šiol mes vienas kitam padedame. Pusė brolių ir seserų jau iškeliavo į dangaus Tėvo namus. Dvi sesutės Kaune yra vienuolės pranciškonės. Visi nešame gyvenimo kryžių su džiaugsmu, su meile ir pasitikėjimu.

– Gerbiamas kraštieti vyskupe Dariau, Jūs užaugote Telšiuose, Žemaitijos sostinėje, mieste ant septynių kalvų, praktikuojančių katalikų šeimoje. Po studijų Romoje, po kunigystės ir vėliau tarnystės Vilniaus arkikatedroje sugrįžote į istorinę Žemaitijos žemę – į Šiaulius. Kokį įspūdį paliko Šiauliai – dviratininkų ir muziejų miestas?

– Pirmasis įspūdis gana geras – Šiauliai žalias, gyvas miestas, daug parkų, daug pėsčiųjų takų. Mieste skiriamas dėmesys kiekvienam žmogui, kad gera čia būtų gyventi. Belieka mums visiems bendromis jėgomis palaikyti tą gerovę. Šiauliai yra inovatyvūs, čia netrūksta renginių, švenčių, sumanymų. Po Vilniaus man nieko netrūksta. Beje, į Šiaulius atsivežiau ir dviratį.

– Vyskupe ordinare, pakalbėkime apie vyskupo simbolius ir atributus. Jūsų – pirmojo vyskupo herbe – šv. apaštalo Pauliaus žodžiai: „Gaudete semper in Domino“ (visuomet džiaukitės Viešpatyje). Svarbus atributas yra vyskupo žiedas ir ganytojo lazda – bacullum.

– Savo herbui pasirinkau šv. apaštalo Pauliaus prasmingus žodžius: „Gaudete semper in Domino.“ Mano ganytojišką žiedą puošia kryžius ir žuvies ženklas. Žuvis yra pirmųjų krikščionių katakombose rastas simbolis. Ganytojo lazdą įsigijau Romoje – ieškojau tokios, kad būtų su Mergelės Marijos ženklu. Ganytojo stiprybės simbolį – bacullum – puošia Marijos skulptūrėlė. Šiaulių vyskupijos globėja yra švč. Mergelė Marija.

– Telšiuose užaugusio vyskupo D. Trijonio herbe yra septynios simbolinės kalvos. Žemaitijos sostinė Telšiai, kaip ir Roma, yra miestas ant septynių kalvų. Kokie Jūsų ganytojo žiedo simboliai?

– Senovėje žiedas paprastai tarnaudavo ir kaip antspaudas, ir kaip suteiktos valdžios ženklas. Žiedu uždėdavo antspaudą – pažymėdavo svarbius dokumentus, laiškus. Mūsų laikais vyskupo žiedas yra įpareigojimas ir pavedimas atlikti Popiežiaus paskirtas pareigas. Mano ganytojiško žiedo simbolis yra kryžius. Mes stiprybės semiamės iš kryžiaus, nes kryžiuje glūdi mūsų išganymas ir kartu mūsų stiprybė. Vyskupu įšventintas buvau 2017 m. Man buvo suteikta teisė, kartu įpareigojimas ir atsakomybė už tą vyskupiją. Susikūriau savo herbą. Pasirinktas šūkis simbolizuoja gyvenimo liniją arba tokią siekiamybę, kurią Viešpats norėtų tavyje matyti. Man labai artimas dalykas – paprastumas ir nuoširdumas. Žmonės pasiilgę nuoširdumo, trokšta ne vien tik gražių žodžių. Pasirinkau šv. apaštalo Pauliaus žodžius: „In simplicitate et sinceritate Dei“ (vadovautis iš Dievo einančiu paprastumu, nuoširdumu ir ne kūniška išmintimi, bet Dievo malone). Dažnai mes mėgstame žmones sudėlioti į tam tikras lentynėles – vienas atsiduria aukščiau, kitas žemiau, kitas dar kažkur. Aš noriu su visais rasti tą tikrą ryšį, nuoširdų kontaktą. Paprastumu gali labiau prakalbinti žmogų, negu laikydamasis kažkokios distancijos arba atsiribodamas nuo tam tikrų žmonių. Bendravimas, nuoširdumas – pagrindinis kelias, kuriuo reikia eiti šiandienos bažnyčiai. Neužsidarykime savo „pilyse“, o eikime į žmones su nuoširdumu ir paprastumu. Mano pasirinktas herbas – septynios žalios kalvos, nes Telšiai, kaip ir mano studijų miestas Roma, yra ant septynių kalvų. Be to, septynios kalvos reiškia septynis gyvenimo etapus. Per herbo vidurį – kryžius, vienoje pusėje – auksinė M raidė, kuri simbolizuoja Mergelę Mariją, o kitoje pusėje – balta lelija, šv. Antano ir šv. Kazimiero pagerbimas.

Darius Trijonis
Susimąstymo akimirka. Vyskupas koadjutorius Darius Trijonis.

– Noriu priminti vyskupo ordinaro žodžius: „Svarbus įsipareigojimas – sukelti visas dūšeles į dangų.“ Ganytojas tikintiesiems yra autoritetas, visi trokšta jo šiltų ir paguodą teikiančių žodžių. Tai yra ypatinga misija ganyti Dievo kaimenę. Įsimintini giesmės žodžiai: „Čia gyvenimo pradžia, kai kyla rankos į dangų.“

– Kai žmogus pradeda maldos gyvenimą, jis atsigręžia į Viešpatį. Tas ryšys su Viešpačiu lydi visą gyvenimą. Tikėjimo ugnis turi būti kurstoma, nes nekurstomas laužas užgęsta. Mūsų uždavinys – prisiglausti prie kiekvieno žmogaus širdies ir teikti ramybę, vidinį džiaugsmą, Dievo palaimą. Kristus į žemę atėjo pats tarnauti. Mūsų misija – pažinti Kristų, pamilti jį ir pasiekti Dievo dangų. Manęs nepriims į dangų, kol visų nesukelsiu.

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas