Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Slavikų bitės – kontrabandininkės

2024/06/20


„Medus gražus kaip gintaras. Jo daug, nes labai smarkiai žydėjo obelys, kriaušės, kiaulpienės, kiti augalai“, – pirmuoju metų medunešiu džiaugėsi Šakių r. Slavikų kaimo bitininkas Vytautas Jocius ir pabrėžė, kad didžioji dalis jo bityno medaus yra kontrabandinis – bitės nektarą tempė iš Rytprūsių.

V. Jociaus bičių šeimos šįkart parūpino po 2 kibirus (20 l) medaus. Jo bityno aviliai platūs: kiekviename – 21 rėmuo, magazinas. „Kai rapsai žydėjo, į juos bitės nelabai skrido, nes atvėso oras. Jei būtų skridusios, turbūt šeimos dabar duotų po 2,5 kibiro medaus. Anksčiau ne vienerius metus, pavyzdžiui, ir pernai, tiek davė. Čia, Slavikuose, bitės visada parūpina daug medaus“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino V. Jocius. Jis šviežią medų – dviejų mėnesių bičių triūso vaisius – pradėjo sukti gegužės pabaigoje.

Pašnekovas mena buvęs vaikas, kai vienas Slavikų gyventojas jo tėvui pasakęs: „Kazimierai, laikyk bičių. Visame pasaulyje bitės neprineša tiek daug medaus, kiek čia.“

V. Jocius gyvena arti Šešupės. Upė ties Slavikais žymi ribą tarp Lietuvos ir Rusijos Kaliningrado srities – buvusios Rytų Prūsijos. Jo iš tėvo paveldėtas bitynas stovi sodyboje. „Čia pas mus viskas suarta, o ten, Rytprūsiuose, plyti nejudinami laukai. Pasienio kameros nespėja filmuoti kontrabandininkių bičių, kai jos lekia į Rytprūsius ir parlekia su nelietuvišku nektaru“, – juokauja V. Jocius.

Bitininkas medų kopinėja keturis kartus. Antrą kartą ims maždaug po savaitės, trečią – liepos mėnesį, nužydėjus liepoms, ketvirtą – rugpjūčio pabaigoje. Antrojo ėmimo medaus būna mažiau nei pirmojo – po 10–15 l iš šeimos. Liepų medaus šiemet turbūt bus daug, nes liepos sukrovė begalę pumpurų.

Ar, jo nuomone, tiesa, kad dažnu atveju medus, kuris parduodamas kaip šviežias gegužinis, yra senas tirpintas arba šviežias, tačiau surinktas ne iš pavasario žiedų, o iš specialiai paruošto cukraus? ŪP pašnekovas tikina pavasarį nemaitinąs bičių cukrumi. Teigia žinąs, kad 40–80 proc. šalies bitininkų taip daro.

„Visi bitininkai yra ilgaamžiai, nes gauna gylių net jų vengdami. Pavyzdžiui, bitės užlenda už rankovės, kai esi prie jų. Jei užspaudi netyčia, ir įgelia. O tie, kurie medų tik valgo, bet jų neįgelia, gyvena trumpiau“, – tvirtino V. Jocius, paklaustas, ar vengia bitės geluonies.

 

Viršelyje: Vytautas Jocius iš avilio išima rėmus su koriais, kuriuose – pavasarinis medus. Autorės nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis