Sakoma, kad žmogus turi pastatyti namą, pasodinti medį ir užauginti sūnų. Viskas aišku su sūnumi ir namu, tačiau ne taip paprasta su medžiu. Miesto gyventojas dažnai neturi kur sodinti augalų, ypač jei nėra sodo, o ir butas aukštai. Bet juk nėra padėties be išeities: balkone ar terasoje drąsiai galite sodinti vaismedžius. Rinkitės žemaūgius, arba miniatiūrinius. Galite pasirinkti ir jų formą – įprastos arba koloninės lajos. Terasoje ar balkone puikiai derės vyšnios, trešnės, obuoliai, kriaušės, slyvos ar persikai, abrikosai ir nektarinai. Kaip puoselėti sodą balkone ir terasoje, pataria „Tado ūkio“ savininkė, sodininkė Kristina Cvilikienė.
MINIATIŪRINIS VAISMEDIS: SODINIMAS IR PRIEŽIŪRA
Kaip minėta, galite rinktis miniatiūrinį įprastos arba koloninės formos vaismedį. Koloninės formos vaismedžiai užauga iki 2 m aukščio, subrandina vaisius aplink savo kamieną, taip sukurdami siaurą medelio lają. Juos galima pritaikyti norint sukurti žaliąją sieną, tinka kuriant balkonuose ir terasose užuovėją ar pavėsį. Koloninės obels, trešnės, slyvos ar kito jūsų mėgstamo vaismedžio vaisiai kabo ant storo stiebo ar ant šoninių prigludusių šakelių. Maža koloninė obelaitėgali subrandinti iki 30 vaisių. Sezono metu bendras vaisių svoris siekia 6–10 kg.
Miniatiūrinisįprastos formos medelis užaugs iki 1,60–1,80 m aukščio ir tokio pat pločio. Vaismedis bus dar kompaktiškesnis, jei jį genėsime. Šios formos vaismedžio derlingumas nenusileidžia koloninės formos augalui. Vis dar egzotiškais laikomi persikai ar abrikosai. Šių vaisių sulauksime augindami miniatiūrinį vaismedį balkone ar terasoje – tai tinkamesnė vieta nei sodas. Tačiau tam reikia sukurti būtinas sąlygas augalui.
VEISLIŲ VIETA IR PASIRINKIMAS
Reikia nepamiršti, kad vaismedžiai yra kryžmadulkiai ir savidulkiai augalai. Todėl atsižvelkite į jų veisles. Dideliame sode medžiams žydint žiedadulkes gabena vėjas. Net jei balkonas atviras, negalima pasikliauti, kad žydint augalams bus vabzdžių, kurie skris į viršutinius daugiaaukščio namo balkonus. Uždarame balkone net vėjas negalės pernešti žiedadulkiųant šalia žydinčių augalų, todėl jums būtina pasiruošti žydinčius vaismedžius apdulkinti rankiniu būdu. Reikės paprasto minkšto teptuko ar šepetėlio. Juo reikia švelniai paliesti vieną, kitą atvirą žiedą, taip perkelsite žiedadulkes. Gausesniam derliui visada patartina sodinti skirtingų veislių vaismedžius.
Vaismedžiai mėgsta saulėtą vietą, todėl medžius auginti galima, jei bute yra balkonas ar terasa, atsiverianti į pietus arba pietvakarius. Netinka ir labai vėjuotos pusės.
VAZONAI
Naudokite keraminius ir plastikinius vazonus, tačiau prisiminkite, kad keraminio indo su medžiu ir dirvožemiu svoris yra pakankamai didelis, o jei pasodinami du ir daugiau medelių, padidėja apkrova ant balkono ar terasos plokštės. Tokie eksperimentai gali liūdnai baigtis, jei balkonų konstrukcijos nėra tvirtos. Norėdami sumažinti apkrovą, galite naudoti didelius plastikinius arba putplasčio vazonus.
Iš pradžių augalą užtenka sodinti į 8–10 l indą. Vaismedžiui augant pokelerių metų jis turėtų būti persodinamas, todėl suaugusiam medžiui gali prireikti 20–30 l talpos vazono. Siūlome iškart sodinti į didesnį vazoną, o šonuose pasodinti gėlių, prieskoninių augalų.
Jei balkonas nukreiptas į pietų ar vakarų pusę, didžiąją dienos dalį jis yra saulėje, todėl geriau nesirinkti tamsios spalvos vazonų. Putplasčio vazonai gali būti pilki, jie apsaugo augalo šaknis žiemą nuo peršalimo, o vasarą nuo kaitrios saulės.
DIRVA
Geriausiai tinka atskirai paruoštas substratas.
Puikių rezultatų pasiekiama, kai vaismedžiai auginami durpių ir kompostinės žemės mišinyje. Patartina įdėti vermikulito arba perlito, kad žemė būtų puresnė.
LAISTYMAS
Vaismedžiai, auginami vazonuose, laistomi, kai dirva išdžiūsta.
Sodinant į keraminį ar plastikinį vazoną vasaros karštyje būtina jį pridengti ir dėti mulčio. Galite įsirengti laistymo sistemas.
TRĄŠOS
Kompleksinės mineralinės ir organinės trąšos gali būti naudojamos vaismedžiams tręšti nuo antrų metų. Nepamirškite, kad prieš tręšiant augalas turėtų būti palaistytas.Pirmais metais trąšų kiekis turėtų būti sumažintas perpus, palyginti su rekomenduojamomis normomis. Labai svarbu nepertręšti augalų, todėl paskutinįkart tręškite ne vėliau kaip rugpjūčio pabaigoje. Metinis 10–20 cm prieaugis rodo, kad medis auga puikiai.
VAISIŲ NOKINIMAS
Nereikėtų leisti visiems žiedams užmegzti vaisių. Dėl per didelio kiekio užsimezgusių vaisių vaismedis nesugebės jų visų sunokinti. Patarimas: nuskabykite apie 30 proc. žiedų, taip padėsite augalui sunokinti kokybiškus vaisius, arba palikite didžiausius užmegztus vaisius kas 10 cm.
ŽIEMAAtvirame balkone ar terasoje augančių medžių pamiršti visai žiemai tikrai nevalia. Geriausia pernešti vazonus į šildomą rūsį ar garažą. Vaismedžiams patartina žiemą būti nuo –10 °C iki +5 °C temperatūros pritaikytose patalpose. Jei vaismedis pasodintas putplasčio vazone, galima jį palikti žiemoti ir lauke.
Kitas būdas laikyti medžius žiemą – įkasti su vazonu į atvirą žemę. Įkaskite 20 cm giliau nei viršutinis kraštas. Nuo graužikų vaismedį apsaugosite apvynioję jį keliais agroplėvelės sluoksniais ar kitokiais saugančiais dangalais. Eglišakės, lapai išsklaidomi ant dirvožemio paviršiaus, o žiemą ant jų nugulęs sniegas taip pat sušildys medžius.
GENĖJIMAS
Koloniniai vaismedžiai genimi anksti pavasarį, o jauni ūgliai gali būtų karpomi ir vasaros viduryje.
Laikydamiesi paprastų vaismedžių priežiūros taisyklių ilgai auginsite augalą balkone ar terasoje ir džiaugsitės kasmet derančiais vaisiais.