Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024
Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024

Sodininko tinginio svajonė – koloniniai vaismedžiai

2020/06/25


Visiškai sutinkame su sodininkais ir ūkininkais, teigiančiais, jog koloninių vaismedžių sodas – mūsų ateitis. Turimo sodo plotas, terasos dydis taip greitai nekinta, kaip noras turėti vis įvairesnių vaismedžių bei gausesnį derlių. Koloniniai vaismedžiai dera visur. Jie sodinami ne tik eilėmis, bet ir puikiai tinka atitvaroms, priedangoms ar gyvatvorėms. Pastarųjų ir priežiūra nesudėtinga. Informacijos apie koloninius vaismedžius yra mažai. Štai kodėl norime pasidalinti savo patirtimi.

Tadas ir Kristina CVILIKAI

Nors koloniniai vaismedžiai neabejotinai tinkamesni nedideliam sodui ir netgi auginti vazonuose, tačiau ir didelio sodo savininkas jų neturėtų atsisakyti. Juos pasodinus arti vienas kito, galima sukurti itin patrauklią gyvatvorę, išrikiavus didesniais atstumais šalia tako ‒ sudaryti įspūdingą alėją, o pasodinus eilute atskirti poilsio kampelį. Net ir nedideliame plote galite pasodinti daug įvairių veislių medžių. Šių medžių šaknų sistema yra paviršinė ir nedidelė, todėl jie lengvai auga net ir prastoje dirvoje – užtenka prieš sodinant tinkamai paruošti duobę ir turint nedidelį sluoksnį derlingos žemės šie medeliai gerai augs. Koloniniai vaismedžiai yra kompaktiški, dailia laja, su mažai šoninių ar į viršų besistiebiančių šakelių. Pavasarį šie vaismedžiai nuo apačios iki viršūnės apsipila žiedais, o vėliau ‒ ir gausiais vaisiais. Pavyzdžiui, jau antrametės koloninės obelys pradeda derėti ir išaugina apie 2 kg obuolių. Penkerių metų obelys savo šeimininkus apdovanoja maždaug 10 kg derliumi. Jų beveik nereikia genėti, o derlių rinkti galite be kopėčių. Dažniausiai medžiai auginami iki    2–2,5 m aukščio. Jų aukštį galite riboti genėdami.

Džiugu, kad jau ir Lietuvoje galime auginti vis egzotiškesnių kraštų vaismedžius. Koloninės obelys jau seniai auginamos. Tačiau turbūt net įsivaizduoti negalėjome, kad ir kolonines kriaušes, slyvas, vyšnias, persikus, nektarinus ar abrikosus galėsime taip pat auginti. Sodo augalų, turinčių šią formą, įvairovė išties stebina. Vaismedžių medelynas gali pasiūlyti net slyvų ir abrikosų hibridų.

‘Aprimira Miracosa’ veislė ypatinga tuo, kad yra atspari daugeliui įvairių ligų, turi daugiau slyvos požymių nei abrikoso. Nors vaisiai egzotiški, tačiau galite nesibaiminti dėl šios veislės jautrumo temperatūrai, nes šis augalas pakankamai atsparus šalčiui. Vaisiai itin stambūs, gelsvi, su raudonais šonais, išsiskiriantys saldžiarūgščiu, sultingu, aromatingu skoniu.

Koloninės kriaušės taip pat nebėra vien tik rudens gėrybes duodantys vaismedžiai. Yra veislių (‘Abate Fetel’, ‘Bonne Louise’, ‘Bonkreta Williams’), kurios džiugina savo vaisiais kur kas anksčiau ‒ vasaros viduryje.

‘Abate Fetel’ ilgą laiką buvo vadinama mėgstamiausia Italijos kriauše ‒ šis titulas išliko iki šių dienų. Dabar jau ir siauros kolonos formos. Vaisiai stambūs, gelsvi, su švelniu rusvumu. Minkštimas baltas, lengvas, traškus, labai sultingas. Skonis su saldžiu medaus poskoniu. Derlius skinamas rugsėjį, tinkamai sandėliuojamas išsilaiko iki 20‒23 savaičių. Gerai auga neutralios pH reakcijos, humusingose, pralaidžiose drėgmei augavietėse. Ši veislė atspari šalčiui.

‘Bonne Louise’ ‒ žemaūgė veislė, puikiai tinkanti mažuose soduose. Vaisiai nepaprastai išvaizdūs, gelsvai žalsvi, raudonšoniai saulės pusėje, dailios formos. Minkštimas baltas, vos gelsvas, saldžiarūgštis, aromatingas, labai sultingas, minkštas. Vaisiai laikomi trumpai ‒ iki spalio vidurio ar pabaigos.

‘Bonkreta Williams’ vaisiai tinkamiausi konservuoti, virti, gaminti desertus. Tinka net likerių, sidrų gamybai. Augalas vaisius pradeda vesti antraisiais trečiaisiais metais, dera gausiai. Kriaušių minkštimas saldus, stipraus aromato, sviesto konsistencijos. Laikant vėsioje patalpoje vaisiai išsilaiko iki keturių mėnesių. Norint ilgiau išlaikyti derlių, verta vaisius skinti rugpjūtį‒rugsėjį ir palikti sandėliavimo patalpose, kad lėtai subręstų. Žydi vidutiniškai vėlai, žiedai ypač atsparūs šalčiui. Ši veislė puikiai tinka kaip apdulkintoja kitoms kriaušių veislėms.

Koloninių trešnių veislės pasižymi įvairove: ‘Queen Mary’, ‘Viktorija’, ‘Silva’, ‘Helena’, ‘Stark Gold’, ‘Stella’, ‘Sunburst’ ir pan. Jos skiriasi savo derėjimo laiku, tad tinkamai atsirinkus veisles derliumi galima džiaugtis palyginti labai ilgai.

‘Queen Mary’ tinkama sodinti mažuose soduose ar net balkonuose. Nereikli, dera labai gausiai. Uogos didelės. Ypač sultingi ir saldūs vaisiai prinoksta liepą. Šią trešnę geriausia auginti saulėtoje vietoje. Augalas užauga iki 2,5 m aukščio. Veislė savidulkė.

‘Viktorija’ tinkama sodinti mažuose soduose ar net balkonuose. Nėra reikli, dera labai gausiai. Saldžios tamsiai raudonos uogos prinoksta liepą, jos puikai tinka ne tik valgyti, bet ir desertams, gėrimams gaminti. Augalai užauga iki 2,5 m aukščio. Veislė savidulkė, gausiai dera augdama saulėtoje vietoje.

‘Silva’ veislės saldžios, raudonos uogos prinoksta liepos pabaigoje. Puikai tinka ne tik valgyti, bet ir desertams, gėrimams gaminti. Veislė savidulkė. Gerai auga saulėtose vietose, derlingose augavietėse. Atspari šalčiui (iki ‒30 °C).

‘Helena’ ‒ kompaktiškas glaustašakis medelis, tai puikus pasirinkimas mažų sklypų savininkams. Uogos tamsiai raudonos, didelės, saldžios, traškios. Dera gausiai ir kasmet. Vaismedžiai gana atsparūs ligoms ir žiemos šalčiams. Rekomenduojama pirmuosius dvejus metus pagenėti šonines šakas. Veislė savidulkė.

‘Stark Gold’ išvesta Nebraskoje 1942 m. Pagaliau atkeliavo ir į Lietuvą. Dėl saldaus ir intensyvaus skonio šios uogos taps mėgstamiausiu užkandžiu jūsų namuose. Trešnės tinkamos vartoti šviežios, desertams, kepiniams. Be to, geltonos uogos ne taip traukia paukščius kaip raudonos. O tai reiškia, kad jų paragausite kur kas daugiau. Kryžmadulkė, gera apdulkintoja kitoms veislėms.

‘Stella’ savidulkė, Kanadoje sukurta trešnių veislė. Vaisiai stambūs, iki 10 g, tamsiai raudoni, blizgūs, labai gražios širdiškos formos. Vaisių minkštimas kremzlėtas, labai gero skonio. Uogos sunoksta liepos pradžioje.

Ar kada girdėjote apie vyšnių ir trešnių hibridą ‘Caroline’? Šio augalo uogos itin gardžios, turinčios vyšnios rūgštelės ir trešnės saldumo. Lyg „du viename“, kai negali apsispręsti, ko labiau norisi.

Tiesa, nesileiskite suklaidinami medelio ūgio. Taip, jis mažas, kompaktiškas, tinkantis terasai, balkonui ar dailiai sodo vietelei, tačiau šio mažylio derlingumas jus nustebins. Atidžiai atsirinkę veisles, galėsite džiaugtis įvairiu, gardžiu derliumi nuo vasaros pradžios iki vėlyvo rudens. Tam, kad įsigytumėte tikrai tinkamą veislę, rekomenduojame pirkti sodinukus tik iš patikimų, žinomų medelynų, kurių darbuotojai, atidžiai išklausę pageidavimus, pasiūlys bei išrinks jums tinkamiausią variantą.

Visa tai skamba kaip sodininko tinginio svajonė. Ar ne laikas vykti į medelyną jos išpildyti?

Dalintis
2024/05/27

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...
2024/05/27

Ministras K. Navickas siekia, kad padidinti muitai būtų taikomi kuo platesniam rusiškos ir baltarusiškos žemės ūkio produkcijos sąrašui

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvaujantis  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas paragino Europos Komisiją (EK) kuo skubiau išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamų žemės ūki...
2024/05/27

Sveikatos apsaugos sistemų ekspertė: kai kurie Lietuvos rodikliai – žemiausi ES

Slopstant pasaulio šalių sveikatos apsaugos sistemas sukrėtusios Covid-19 pandemijos pasekmėms, Lietuvoje neišvengiamai teks atsigręžti į ankstesnes, dar iki pandemijos vyravusias problemas.
2024/05/27

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoj...
2024/05/27

VMVT patikrinimas atskleidė šiurkščius pažeidimus mėsos perdirbimo įmonėje: nesaugi produkcija sunaikinta

Šių metų, gegužės 8–10 dienomis Valstybinės maisto ir veterijanijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą mėsos perdirbimo įmonėje UAB „Riamona“, esančioje Alytaus rajone. &Sc...
2024/05/27

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik na...
2024/05/27

Akcijos „Saugom lydeką“ rezultatai: 80 šiukščių žvejybos pažeidimų, padaryta žala aplinkai – daugiau nei 41 tūkst. eurų

Per šių metų vasario–balandžio mėnesiais vykusią akciją „Saugom lydeką“ Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė 278 žvejybos pažeidimus, iš jų 80 – šiurkštūs. Iš pažeidėjų ...
2024/05/27

Kviečia „Agrovizija 2024“

2024 m. birželio 19–21 dienomis vyks viena didžiausių žemės ūkio technologijų ir inovacijų parodų Lietuvoje AGROVIZIJA.
2024/05/27

Artėja visaapimantis tvarumo cunamis

Verslui primetamos naujos žaidimo taisyklės: jei nebūsi tvarus – išmes iš barščių. Į šį procesą, kuriame tvarumas bus iškeliamas aukščiau net už finansinius rodiklius, yra įtraukiami ir žemės ūkio pr...