Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023

Sodininkų gegužė

2023/05/09


Pagaliau tikrasis pavasaris! Jau išgenėti, išretinti vaismedžiai ir vaiskrūmiai, dekoratyviniai augalai su lapais, daugelis ir su žied­pumpuriais, veja žaliuoja, tulpės ir narcizai kvepia, darbai sode verda! Visi augalai, ilgai bandę pražysti, bet baiminęsi vėsaus balandžio, ryžosi! Sodininkai į žiedus žiūri ne tik su pasigėrėjimu... Vienus saugo nuo šalnų (gegužę tokių dar pasitaiko), kitus rauna lauk. Tik pastebėję bet kokią žydinčią piktžolę, nepatingėkite ir išraukite – neleidę nepageidautiniems augalams daugintis, vėliau mažiau ravėsite. Energijos jums ir geros pavasarinės nuotaikos!

Sodas

Sodinimas. Mėnesio pradžioje baikite sodinti ir persodinti vaismedžius, vaiskrū­mius atviromis šaknimis (augintus kontei­neriuose galite sodinti bet kada). Naujai pasodintus augalus globokite visą sezoną, žiūrėkite, kad nepritrūktų drėgmės.

Atlankos. Dabar pats metas atlankomis pasidauginti vaiskrūmių: serbentų, agrastų, gervuogių, lazdynų. Reikia prilenkti laibesnę šaką prie žemės, šiek tiek prikasti, prispausti ir palikti sezonui. Šaka išleidžia šaknis ir tampa individualiu augalu. Kitą pavasarį galėsite iškasti ir pernešti į naują vietą.

Tręšimas. Kai vidutinė oro temperatūra bus didesnė negu 10 °C, vaismedžius ir vaiskrūmius patręškite kompleksinėmis trąšomis (geriausia skirtomis pavasariui). Trąšų paberkite maždaug lajos spinduliu ir gerai paliekite vandeniu arba perkaskite dirvą įterpdami trąšų.

Purškimas. Nuo kenkėjų ir ligų sėkla­vaisiai (obelys, kriaušės ir kt.) purškiami prieš išsiskleidžiant žiedams, o kaulavaisiai (slyvos, vyšnios, trešnės, persikai ir kt.) – iškart po žydėjimo. Purkšti geriausia ne­vėjuotą vakarą, kai orų prognozė nežada lietaus bent kelias valandas. Saugokite save, naudokite apsaugines priemones.

Šalnos. Jei žydint vaismedžiams ir vaiskrūmiams praneša šalnas, būkite pa­sirengę pridengti žiedus agroplėvele. Galima prieš ir po šalnos vaismedžius gausiai nupurkšti vandeniu su stimuliato­riais – galbūt išsaugosite bent dalį žiedų.

Daržas

Sodinimas. Per Šv. Stanislovą mūsų senoliai sodindavo svogū­nus. Tačiau stebėkite orus: jei šalta, nieko nenutiks ir pasodinus keliomis dienomis vėliau. Panašiu metu arba vėliau – priklausomai nuo orų – sodinamos braškės, žemuogės, bulvės. Netikėtai atša­lus reikėtų apkaupti jas žemėmis.

Sėja. Mūsų protėviai vyšnioms pražydus sėdavo burokėlius, mor­kas, kurias laikysite per žiemą, melisas. Sužydėjus erškėčiams (taip dažniausiai nutinka mėne­sio pabaigoje) sėjamos pupelės, cukinijos, moliūgai.

Daigai nuo palangės. Svarbu nepaskubėti, sulaukite, kol ne­grės šalnos. Tada jau sodinkite sudygusius moliūgus, agurkus, pomidorus, paprikas. Negalima sodinti tiesiai į gruntą, verčiau kelias dienas išnešti į lauką, o vakare parnešti. Nepatyrusios šoko dėl temperatūrų skirtumo daržovės lengviau prigis.

Želdinių dizainerės Joanos Bakūnės nuotr.

Gėlynas

Sodinimas. Jei dar turite jurginų, kar­delių šakniagumbių, skubėkite sodinti, nes jų sodinimo terminas – Jurginės, balandžio 23 d., – jau praėjo! Kai šalnų pavojaus nebėra, sodinkite raganių, rožių. Neso­dinkite rožės į neišgyvenusios vietą – ten gali būti likusių ligų sukėlėjų.

Sėja. Sėkite į žemę vienmetes gėles, kurių nedaiginote ant palangės: medetkas, nasturtas, žydrūnius, žioveinius, kvapniuo­sius žirnelius.

Tręšimas. Patręškite nužydėjusias svo­gūnines gėles – jų vegetacija baigiasi, o stipresni svogūnėliai duos daugiau žiedų kitąmet. Antrą kartą tręškite rožes, geriausia joms skirtomis trąšomis.

Kambariniai augalai. Mėnesio pabai­goje juos taip pat galite išnešti į lauką – pamažu pratinkite prie pasikeitusių są­lygų palikdami po kelias valandas ir vis ilgindami jų buvimo lauke laiką. Daugelis kambarinių augalų po tokių vasaros atos­togų atsigauna.

Daigai. Šiltnamyje ar ant palangės išauginti gėlių daigai tegul dar pabūna šiltai – į lauką perkelkite birželį.

Bitynas

Siekiant užkirsti kelią spietimui, būtina neužmiršti praplėsti lizdų, uždėti meduves, o jei naudojate daugiaaukščius avilius – papildo­mus aukštukus. Plečiant lizdus, šonines kamšas palikti, kad per daug neatšaltų perai. Bitės augina perus, todėl būtina pasirūpinti, kad girdyklose prie bitynų netrūktų vandens.

Įvertinkite, ar nereikia keisti motinėlių. Jei reikia, užsisakykite naujų, o jas pakeisite, kai pasibaigs medunešis. Stebėkite, ar bičių nepuola skruzdėlės (jos tai dažnai daro pavasarį).

 

Parengė Giedrė RYMEIKĖ

Konsultavo Tautvydas GURSKAS

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...