Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Sodininkų gegužė

2023/05/09


Pagaliau tikrasis pavasaris! Jau išgenėti, išretinti vaismedžiai ir vaiskrūmiai, dekoratyviniai augalai su lapais, daugelis ir su žied­pumpuriais, veja žaliuoja, tulpės ir narcizai kvepia, darbai sode verda! Visi augalai, ilgai bandę pražysti, bet baiminęsi vėsaus balandžio, ryžosi! Sodininkai į žiedus žiūri ne tik su pasigėrėjimu... Vienus saugo nuo šalnų (gegužę tokių dar pasitaiko), kitus rauna lauk. Tik pastebėję bet kokią žydinčią piktžolę, nepatingėkite ir išraukite – neleidę nepageidautiniems augalams daugintis, vėliau mažiau ravėsite. Energijos jums ir geros pavasarinės nuotaikos!

Sodas

Sodinimas. Mėnesio pradžioje baikite sodinti ir persodinti vaismedžius, vaiskrū­mius atviromis šaknimis (augintus kontei­neriuose galite sodinti bet kada). Naujai pasodintus augalus globokite visą sezoną, žiūrėkite, kad nepritrūktų drėgmės.

Atlankos. Dabar pats metas atlankomis pasidauginti vaiskrūmių: serbentų, agrastų, gervuogių, lazdynų. Reikia prilenkti laibesnę šaką prie žemės, šiek tiek prikasti, prispausti ir palikti sezonui. Šaka išleidžia šaknis ir tampa individualiu augalu. Kitą pavasarį galėsite iškasti ir pernešti į naują vietą.

Tręšimas. Kai vidutinė oro temperatūra bus didesnė negu 10 °C, vaismedžius ir vaiskrūmius patręškite kompleksinėmis trąšomis (geriausia skirtomis pavasariui). Trąšų paberkite maždaug lajos spinduliu ir gerai paliekite vandeniu arba perkaskite dirvą įterpdami trąšų.

Purškimas. Nuo kenkėjų ir ligų sėkla­vaisiai (obelys, kriaušės ir kt.) purškiami prieš išsiskleidžiant žiedams, o kaulavaisiai (slyvos, vyšnios, trešnės, persikai ir kt.) – iškart po žydėjimo. Purkšti geriausia ne­vėjuotą vakarą, kai orų prognozė nežada lietaus bent kelias valandas. Saugokite save, naudokite apsaugines priemones.

Šalnos. Jei žydint vaismedžiams ir vaiskrūmiams praneša šalnas, būkite pa­sirengę pridengti žiedus agroplėvele. Galima prieš ir po šalnos vaismedžius gausiai nupurkšti vandeniu su stimuliato­riais – galbūt išsaugosite bent dalį žiedų.

Daržas

Sodinimas. Per Šv. Stanislovą mūsų senoliai sodindavo svogū­nus. Tačiau stebėkite orus: jei šalta, nieko nenutiks ir pasodinus keliomis dienomis vėliau. Panašiu metu arba vėliau – priklausomai nuo orų – sodinamos braškės, žemuogės, bulvės. Netikėtai atša­lus reikėtų apkaupti jas žemėmis.

Sėja. Mūsų protėviai vyšnioms pražydus sėdavo burokėlius, mor­kas, kurias laikysite per žiemą, melisas. Sužydėjus erškėčiams (taip dažniausiai nutinka mėne­sio pabaigoje) sėjamos pupelės, cukinijos, moliūgai.

Daigai nuo palangės. Svarbu nepaskubėti, sulaukite, kol ne­grės šalnos. Tada jau sodinkite sudygusius moliūgus, agurkus, pomidorus, paprikas. Negalima sodinti tiesiai į gruntą, verčiau kelias dienas išnešti į lauką, o vakare parnešti. Nepatyrusios šoko dėl temperatūrų skirtumo daržovės lengviau prigis.

Želdinių dizainerės Joanos Bakūnės nuotr.

Gėlynas

Sodinimas. Jei dar turite jurginų, kar­delių šakniagumbių, skubėkite sodinti, nes jų sodinimo terminas – Jurginės, balandžio 23 d., – jau praėjo! Kai šalnų pavojaus nebėra, sodinkite raganių, rožių. Neso­dinkite rožės į neišgyvenusios vietą – ten gali būti likusių ligų sukėlėjų.

Sėja. Sėkite į žemę vienmetes gėles, kurių nedaiginote ant palangės: medetkas, nasturtas, žydrūnius, žioveinius, kvapniuo­sius žirnelius.

Tręšimas. Patręškite nužydėjusias svo­gūnines gėles – jų vegetacija baigiasi, o stipresni svogūnėliai duos daugiau žiedų kitąmet. Antrą kartą tręškite rožes, geriausia joms skirtomis trąšomis.

Kambariniai augalai. Mėnesio pabai­goje juos taip pat galite išnešti į lauką – pamažu pratinkite prie pasikeitusių są­lygų palikdami po kelias valandas ir vis ilgindami jų buvimo lauke laiką. Daugelis kambarinių augalų po tokių vasaros atos­togų atsigauna.

Daigai. Šiltnamyje ar ant palangės išauginti gėlių daigai tegul dar pabūna šiltai – į lauką perkelkite birželį.

Bitynas

Siekiant užkirsti kelią spietimui, būtina neužmiršti praplėsti lizdų, uždėti meduves, o jei naudojate daugiaaukščius avilius – papildo­mus aukštukus. Plečiant lizdus, šonines kamšas palikti, kad per daug neatšaltų perai. Bitės augina perus, todėl būtina pasirūpinti, kad girdyklose prie bitynų netrūktų vandens.

Įvertinkite, ar nereikia keisti motinėlių. Jei reikia, užsisakykite naujų, o jas pakeisite, kai pasibaigs medunešis. Stebėkite, ar bičių nepuola skruzdėlės (jos tai dažnai daro pavasarį).

 

Parengė Giedrė RYMEIKĖ

Konsultavo Tautvydas GURSKAS

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/28

Aplinkos ministras Panevėžio rajone: aplinkosaugos apribojimai išliks, tačiau biurokratinė našta mažės

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas antradienį darbo vizitą Panevėžio rajone pradėjo susitikimu su savivaldybės meru Antanu Pociumi. Savivaldybės vadovas su ministru ir gamtos apsaugos politikos grupės vyresniąja patarėja Justina Čunderova aptarė...
2024/02/28

Buvusiam Kauno savivaldybės administracijos direktoriui Viliui Šiliauskui – laisvės atėmimo bausmė

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir sugriežtino pirmos instancijos teismo skirtą bausmę, skirdamas 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimą buvusiam Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui Viliui &Scar...
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Daugiau apsaugos kokybiškiems ES žemės ūkio produktams

Europos Parlamentas (EP) galutinai pritarė ES taisyklių, kuriomis stiprinama vyno, spiritinių gėrimų ir žemės ūkio produktų geografinių nuorodų apsauga, reformai. Šiandien 520 narių balsavus už, 19 – prieš ir 64 susilaikius pri...
2024/02/28

Prasideda genėjimo sezonas: ką reikia žinoti gyventojams?

Įsibėgėjant pavasariui daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija (AM) primena, kaip tai daryti tinkamai, kad...
2024/02/28

Teismas: Lenkijos ADT turi atlyginti 0,6 mln. eurų nuostolį „Žemaitijos pienui“

Iš pieno perdirbimo bendrovės „Žemaitijos pienas“ sūrio įsigijusi ir be pardavėjos žinios jį trečiosioms šalims pardavusi Lenkijos įmonė ADT Lietuvos bendrovei turi atlyginti 0,63 mln. eurų nuostolį, patirtą dėl pareigos ...
2024/02/28

Į gimtuosius kraštus sugrįžtantys paukščiai kartu parneša ir paukščių gripo riziką

Su artėjančiu pavasariu prasideda ir paukščių migracija, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams, kadangi pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys, laukiniai vandens...
2024/02/28

Laiku pradėjus gydyti retą ligą, išgelbėta dviejų naujagimių gyvybė

Paskutinė vasario diena – Europos retųjų ligų diena. Kiekvienos specialybės gydytojams tenka gydyti retas ligas, kurių gydymas trunka visą gyvenimą.
2024/02/28

Sieks plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviais, kurie atvyko susipažinti su Lietuvos žemės ūkiu, domėjosi Lietuvos prekybiniais santyk...