Ashburn +20,6 °C Debesuota
Antradienis, 30 Geg 2023
Ashburn +20,6 °C Debesuota
Antradienis, 30 Geg 2023

Sodininkų gegužė

2023/05/09


Pagaliau tikrasis pavasaris! Jau išgenėti, išretinti vaismedžiai ir vaiskrūmiai, dekoratyviniai augalai su lapais, daugelis ir su žied­pumpuriais, veja žaliuoja, tulpės ir narcizai kvepia, darbai sode verda! Visi augalai, ilgai bandę pražysti, bet baiminęsi vėsaus balandžio, ryžosi! Sodininkai į žiedus žiūri ne tik su pasigėrėjimu... Vienus saugo nuo šalnų (gegužę tokių dar pasitaiko), kitus rauna lauk. Tik pastebėję bet kokią žydinčią piktžolę, nepatingėkite ir išraukite – neleidę nepageidautiniems augalams daugintis, vėliau mažiau ravėsite. Energijos jums ir geros pavasarinės nuotaikos!

Sodas

Sodinimas. Mėnesio pradžioje baikite sodinti ir persodinti vaismedžius, vaiskrū­mius atviromis šaknimis (augintus kontei­neriuose galite sodinti bet kada). Naujai pasodintus augalus globokite visą sezoną, žiūrėkite, kad nepritrūktų drėgmės.

Atlankos. Dabar pats metas atlankomis pasidauginti vaiskrūmių: serbentų, agrastų, gervuogių, lazdynų. Reikia prilenkti laibesnę šaką prie žemės, šiek tiek prikasti, prispausti ir palikti sezonui. Šaka išleidžia šaknis ir tampa individualiu augalu. Kitą pavasarį galėsite iškasti ir pernešti į naują vietą.

Tręšimas. Kai vidutinė oro temperatūra bus didesnė negu 10 °C, vaismedžius ir vaiskrūmius patręškite kompleksinėmis trąšomis (geriausia skirtomis pavasariui). Trąšų paberkite maždaug lajos spinduliu ir gerai paliekite vandeniu arba perkaskite dirvą įterpdami trąšų.

Purškimas. Nuo kenkėjų ir ligų sėkla­vaisiai (obelys, kriaušės ir kt.) purškiami prieš išsiskleidžiant žiedams, o kaulavaisiai (slyvos, vyšnios, trešnės, persikai ir kt.) – iškart po žydėjimo. Purkšti geriausia ne­vėjuotą vakarą, kai orų prognozė nežada lietaus bent kelias valandas. Saugokite save, naudokite apsaugines priemones.

Šalnos. Jei žydint vaismedžiams ir vaiskrūmiams praneša šalnas, būkite pa­sirengę pridengti žiedus agroplėvele. Galima prieš ir po šalnos vaismedžius gausiai nupurkšti vandeniu su stimuliato­riais – galbūt išsaugosite bent dalį žiedų.

Daržas

Sodinimas. Per Šv. Stanislovą mūsų senoliai sodindavo svogū­nus. Tačiau stebėkite orus: jei šalta, nieko nenutiks ir pasodinus keliomis dienomis vėliau. Panašiu metu arba vėliau – priklausomai nuo orų – sodinamos braškės, žemuogės, bulvės. Netikėtai atša­lus reikėtų apkaupti jas žemėmis.

Sėja. Mūsų protėviai vyšnioms pražydus sėdavo burokėlius, mor­kas, kurias laikysite per žiemą, melisas. Sužydėjus erškėčiams (taip dažniausiai nutinka mėne­sio pabaigoje) sėjamos pupelės, cukinijos, moliūgai.

Daigai nuo palangės. Svarbu nepaskubėti, sulaukite, kol ne­grės šalnos. Tada jau sodinkite sudygusius moliūgus, agurkus, pomidorus, paprikas. Negalima sodinti tiesiai į gruntą, verčiau kelias dienas išnešti į lauką, o vakare parnešti. Nepatyrusios šoko dėl temperatūrų skirtumo daržovės lengviau prigis.

Želdinių dizainerės Joanos Bakūnės nuotr.

Gėlynas

Sodinimas. Jei dar turite jurginų, kar­delių šakniagumbių, skubėkite sodinti, nes jų sodinimo terminas – Jurginės, balandžio 23 d., – jau praėjo! Kai šalnų pavojaus nebėra, sodinkite raganių, rožių. Neso­dinkite rožės į neišgyvenusios vietą – ten gali būti likusių ligų sukėlėjų.

Sėja. Sėkite į žemę vienmetes gėles, kurių nedaiginote ant palangės: medetkas, nasturtas, žydrūnius, žioveinius, kvapniuo­sius žirnelius.

Tręšimas. Patręškite nužydėjusias svo­gūnines gėles – jų vegetacija baigiasi, o stipresni svogūnėliai duos daugiau žiedų kitąmet. Antrą kartą tręškite rožes, geriausia joms skirtomis trąšomis.

Kambariniai augalai. Mėnesio pabai­goje juos taip pat galite išnešti į lauką – pamažu pratinkite prie pasikeitusių są­lygų palikdami po kelias valandas ir vis ilgindami jų buvimo lauke laiką. Daugelis kambarinių augalų po tokių vasaros atos­togų atsigauna.

Daigai. Šiltnamyje ar ant palangės išauginti gėlių daigai tegul dar pabūna šiltai – į lauką perkelkite birželį.

Bitynas

Siekiant užkirsti kelią spietimui, būtina neužmiršti praplėsti lizdų, uždėti meduves, o jei naudojate daugiaaukščius avilius – papildo­mus aukštukus. Plečiant lizdus, šonines kamšas palikti, kad per daug neatšaltų perai. Bitės augina perus, todėl būtina pasirūpinti, kad girdyklose prie bitynų netrūktų vandens.

Įvertinkite, ar nereikia keisti motinėlių. Jei reikia, užsisakykite naujų, o jas pakeisite, kai pasibaigs medunešis. Stebėkite, ar bičių nepuola skruzdėlės (jos tai dažnai daro pavasarį).

 

Parengė Giedrė RYMEIKĖ

Konsultavo Tautvydas GURSKAS

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Prasidėjo ritininkų vasara

Ritinio sporto bendruomenei šios dienos kupinos įtemptų treniruočių prieš artėjančias varžybas. Lietuviško ritinio tradiciją, kuri 2021-aisiais yra įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, pala...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...