Pasvaliečiai džiaugiasi
Pasvalio r. esanti UAB „Aukštikalnių sodai“, valdanti apie 185 ha sodų, obuolius skinti pradėjo prieš porą savaičių. Jau baigiama nuskinti ‘Auksio’, ‘Delikates’, ‘Skaisčio’, ‘Slava peremožcam’ veislių obuolius.
„Darbymetis šiemet prasidėjo 10 dienų anksčiau nei įprastai. Turime puikios kokybės, didesnį nei vidutinį, palyginti su ankstesniais metais, derlių. Tam daug įtakos turėjo mąstysenos pakeitimas. Ligos ir kenkėjai labiausiai plinta vasarą, bet visą prevenciją reikia taikyti anksti pavasarį. Mes šiuos darbus nusikėlėme iki žydėjimo, nors obelų neapleidome ir po žydėjimo. Ankstesniais metais ankstyvą purškimą pradėdavome balandžio 20-ąją ir manydavome, kad tai yra normalu, o šį kartą pradėjome apie kovo 20 dieną ir rezultatas – daug geresnis“ – „Ūkininko patarėjui“ prisipažino bendrovės direktorius Arvydas Paškevičius.
Anot jo, gero lietaus buvo sulaukę tik gegužės viduryje ir rugpjūčio pradžioje, kai Lietuvą siaubė didžioji audra. Kiti palijimai, kai iškrisdavo 2–4 mm kritulių, padėjo ligoms plisti, žemei neturėdami jokios įtakos.
„Aukštikalnių sodų“ vadovas džiaugėsi, kad vaismedžių ligos šiemet labai nekamavo: „Cheminių preparatų sunaudojome net mažiau nei įprastai, bet rezultatas – labai geras. Geriau įsiklausėme į mokslininkų rekomendacijas, tačiau noriu pabrėžti, kad mokslas kiekvienais metais keičiasi. Kas praėjusiais metais buvo tabu, buvo negalima keisti, šiemet tvirtinama, kad tokia priemonė ar metodas – visiškai neveiksmingas. Purškėme dviem kartais mažiau, o užaugo ne tik didesnis derlius, bet ir sutaupyti pavyko – 1 ha purškimas kainuoja mažiausiai 100 Eur. Per 180 ha susidaro 18 tūkst. Eur, o tai yra dideli pinigai.“
Beveik visų veislių obelys derėjo neblogai, kiek menkesnį derlių užaugino ‘Slava peremožcam’, ‘Noris’, nes šios obelys nukentėjo nuo sniego.
„Prekybą jau pradėjome, bet kol kas ji vangi, nes prekybininkai dar turi senų obuolių“, – tvirtino A. Paškevičius. Obuolių derlių bendrovė realizuoja tokiomis proporcijomis – iš priskintų 3 tūkst. t net 1,6 tūkst. t keliauja į perdirbimą, 1,4 tūkst. t – sandėliuojama, iš jų 100–200 t tiekiama darželiams, o likusi dalis parduodama per prekybos tinklus.
Šiemet švieži obuoliai anksčiau – rugpjūčio 26-ąją – pasiekė ir prekybos centrus. Ankstesniais metais tai įvykdavo rugsėjo pirmąjį dešimtadienį. Kol kas supirkimo kainos pernykštės – 68–72 ct/kg.
„Perdirbimui obuolius parduodame AB „Anykščių vynas“, UAB „Vaiskona“ arba lenkams. Šiemet už 1 kg perdirbėjai moka 18–20 ct. Pernai mokėjo 12 ct, dar metais anksčiau – po 8 ct. Visai nebloga kaina, tačiau išaugus obuolių savikainai, kuri šiemet sieks apie 30 ct/kg, perdirbimui skirti obuoliai nepadengia išlaidų“, – apgailestavo A. Paškevičius ir pridūrė, kad tokios kainos labiausiai priklauso nuo austrų ir vokiečių, valdančių koncentruotų sulčių gamybą Europoje ir manančių, kad „mužikams“ daug pinigų nereikia.
Apie pelną bendrovės vadovas dar nekalba – dar anksti, esą, viskas priklauso nuo prekybos tinklų. Yra buvę metų, kad obuolių neperka, ir viskas. Būna ir taip, kad jei nėra pigių lenkiškų, tai ir visai nereikia.
„Šių metų išskirtinumas – derliaus skynimas esant labai karštam orui. Sunku dirbti ir darbininkams, ir obuoliai labai įkaitę. Kai lauke buvo 32 °C karščio, obuolio viduje temperatūra siekė daugiau kaip 40 °C. Tokius obuolius būtina atvėsinti šaldytuvuose, nes naktį palikti lauke neatvėsta. Tada aplink šaldytuvus vyksta „šokis su kardais“, nes šaldytuvai nėra paskaičiuoti tropinėms temperatūroms.
Mūsų saugyklos renovuotos, turime jų pakankamai, tačiau gauname pranešimus, kad senąjį freoną reikia pakeisti nauju, ekologiškesniu, tačiau kartu reikia keisti ir įrenginius, o tai reikalauja didelių investicijų. Be to, naujasis freonas mažiau efektyvus – anksčiau su 1 kg freono galėjai ataušinti 10 t obuolių, dabar, norint ataušinti tokį patį kiekį, reikia dvigubai daugiau“, – konstatavo ŪP pašnekovas.
Optimizmo nestokoja
„Skinti obuolius pradėjome gerokai anksčiau, nes ir ruduo atėjo anksčiau. Rugsėjo pradžioje jau buvome nuskynę apie penktadalį visų sodų. Vasarines veisles skynėme liepos pabaigoje, ko niekada anksčiau nėra buvę. Derlius geresnis nei pernai. Šalnos truputį grybštelėjo keliose lomose, bet ne tragiškai. Obuolių kokybė gera, tik tie, kurie nukentėjo nuo šalnų, liko randuoti. Su ligomis ir kenkėjais pavyko sėkmingai susidoroti. Dalyvaujame aplinką tausojančioje programoje, soduose yra pastatyta meteorologinė stotelė, tad gauname įspėjimus apie kritinius laikotarpius, kai puola vaisėdžiai, amarai ar erkės“, – optimistiškai kalbėjo Vilkaviškio r. esančio žemės ūkio kooperatyvo (ŽŪK) „Olrevita“ vadovas Vitas Kušlys.
Kooperatyvas prižiūri 150 ha sodų. Senuosiuose soduose, užimančiuose apie 80 ha, vilkaviškiečiai augina senąsias veisles: ‘Auksį’, ‘Noris’, ‘Cortland’, ‘Bogatyr’, ‘Lobo’. Iš naujų veislių Suvalkijos sodininkai pasirinkę ‘Šampion’, ‘Rubin’, ‘Alva’, ‘Gloster’ ir kitas.
„Pernai, kai metai nebuvo derlingi, nuskynėme apie 800 t obuolių. Metinis vidurkis yra daugiau kaip 1 tūkst. t, o gerais metais priskiname ir daugiau kaip 2 tūkst. t. Pusę derliaus parduodame perdirbėjams, dalį sandėliuojame ir juo prekiaujame šaltuoju sezonu, kai būna geresnės supirkimo kainos. Elektros kainai smarkiai šokinėjant, kartais pagalvoju, kad gal geriau viską parduoti perdirbėjams, nei laikyti saugyklose ir dalį pelno atiduoti elektros tiekėjams. Apie saulės elektrinę pagalvojame, tačiau pirmiausia įvertiname savo galimybes, o jos kol kas neleidžia to padaryti“, – tvirtino V. Kušlys.
Perdirbėjams „Olrevita“ parduoda tų veislių obuolius, kurių pirkėjai nenori valgyti. Sodininkas stebi, kad ‘Bogatyr’ veislė pamažu atgimsta, bet dar daug jos keliauja į perdirbimą. Į prekybos tinklus kooperatyvas obuolių nepristato, nes derlių sėkmingai realizuoja per partnerius ir parduoda į vietą atvykusiems pirkėjams.
Parduoda vokiečiams
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.