Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Sodinkite sertifikuotas sėklines bulves

2023/03/12


Mažiau yra daugiau, tad kasmet sodinkite sertifikuotas sėklines bulves.

Kruopščiai daugintų sertifikuotų sėklinių bulvių drąsiai ir saugiai įsigysite el. parduotuvėje www.seklinesbulves.lt.

Apie sėklinių bulvių atsėlį arba kategoriją

Kasmet „Vfarm“ ūkis atsiveža dauginimui elitinės kategorijos sėklinių bulvių. Jos būna su balta etikete – augalo pasu, kuriame pažymėta sertifikuota bulvių sėklos kategorija E (elitas). Po vienerių metų dauginimo Lietuvoje sertifikuojama kategorija A – tai yra pirmas atsėlis, ypač populiarus tarp profesionalių augintojų, ir pagrindinė sėklinių bulvių karta, tiekiama eksportui tarp Europos Sąjungos šalių pagrindiniam bulvių derliui gauti.

Veislės, kurios neatitinka A kategorijai keliamų kokybinių reikalavimų (t. y. virusų kiekis ir leidžiama didesnė jų tolerancija) arba tolesnių metų dauginimo, sertifikuojamos B kategorija. Dar kitaip ji vadinama antru atsėliu. Tai yra paskutinė ir žemiausia sėklinių bulvių kategorija, paprastai tiekiama tik šalies vidaus rinkai.

A ir B kategorijų augalo paso-etiketės spalva yra mėlyna. Ją išduoda Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) sertifikuojant siuntą kartu su sertifikatu, pagrindžiančiu sėklos kilmę pagal privalomuosius kokybės reikalavimus. Šią etiketę primygtinai siūloma išsaugoti, nes joje yra visi įrašai apie sėklos kilmę.

Kas toji sėklos frakcija?

Frakcija yra bulvių sėklos dydis. Bulvių gumbų dydis matuojamas per kvadratinę akį. Visos sėklinių bulvių veislės yra fasuojamos į vieną pagrindinę frakciją – 35/55 mm. Didžiausi gumbai turi išlįsti per kvadratinę 55 mm akį, o mažiausi – neiškristi per 35 mm akį. Standartinės frakcijos sėklinių bulvių sodinimo norma – apie 2,5 tonos vienam hektarui. Sėklinių bulvių paruošimas ir fasavimas vyksta mechanizuotai, todėl iki 3 proc. gumbų gali neatitikti šių dydžių.

Nestandartinė frakcija 28/35 mm yra smulkioji, ji tiekiama esant pagrindinės frakcijos trūkumui, baigiantis sezonui. Šio dydžio didžiausi gumbai turi išlįsti per kvadratinę 35 mm akį, o mažiausi – neiškristi per 28 mm akį. Tokių bulvių sodinimo norma – apie 10 kg/1 arui, arba 1 t/1 hektarui. Sodinti reikia tankiau nei standartinę frakciją.

Atminkite, kad mažiau yra daugiau! Tad visada rinkitės kokybiškas ir sertifikuotas sėklines bulvių veisles. Sertifikuotos sėklinės bulvės garantuoja, kad gumbai bus neužkrėsti ligomis bei duos sveiką ir kokybišką derlių.

Sertifikuotų sėklinių bulvių galite įsigyti internetu https://seklinesbulves.lt/, tiesiog išsirenkate mėgstamą veislę, įsidedate norimą kiekį į krepšelį, pasirenkate pristatymą kurjeriu ar atsiėmimą VfARM ūkyje ir apmokėję ramiai laukiate pavasario!

www.seklinesbulves.lt – su meile viskas apie bulves

 

Rugilė GIKARĖ, Petro VASILIAUSKO bulvių sėklininkystės ūkio VFARM atstovė

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...